Zidanův omyl i majstrštyk. Co ještě ukázala bitva o Madrid?

Cholo, neodcházej! Cholo, zůstaň! Halekali domácí fanoušci na stadionu Santiaga Bernabeúa, poté co Real Madrid porazil svého městského rivala 1:0. Vysmívali se Diegu Simeonemu, kouči Atlética.

Proti gustu žádný dišputát, říká se.

Pokud ale chtěli „los hinchas“ Bílého baletu volat jméno nějakého trenéra, lépe by udělali, kdyby velebili Zinedina Zidana.

Ten totiž před více než 77 223 diváky – nejvyšší návštěvou, která v této sezoně na domácí mač „Los Blancos“ přišla – v plné kráse předvedl své mistrovství.

Zase jednou ukázal, proč je jediným mužem v dějinách fotbalu, jemuž se podařilo dovést své mužstvo ke třem titulům z Ligy mistrů za sebou.

Byla to dvě poločasová střídání, která zásadně změnila herní projev Realu a rozhodla o jeho vítězství. Zidane stáhl Toniho Kroose a Isca a přehodnotil svůj původní plán – hrát s pěti záložníky.

Na trávník poslal Zidane kromě Lucase Vázqueze také brazilského teenagera Viníciuse juniora.

„Byl to od Zidana fantastický manévr a domácí poté dvacet minut totálně dominovali,“ smekl před francouzským elegánem známý expert Julio Maldonado.

Právě Vinícius junior vymyslel rozhodující akci večera, když posunul míč na Mendyho, jehož polovysoký centr na Karima Benzemu byl dechberoucí.

Mimochodem, Mendy odehrál fantastický zápas a opět demonstroval, proč je v základu na úkor Marcela.

„Víte, nebyl jsem po prvním poločase spokojený,“ povídal Zidane. „Rozhodně ale nebudu ukazovat na nikoho prstem, obzvláště ne na tak dobré fotbalisty jako Toniho a Isca,“ zastal se obou střídaných borců.

V úvodní půli se nicméně jednoznačně ukázalo, že Realu chyběla kreativita i potřebný prostor. Španělský list La Marca uvedl, že ve středu pole to vypadalo jako při dopravní zácpě.

Zidane vinu za bídných 45 minut (Los Merengues sice drželi častěji míč, měli optickou převahu, ale chyběly šance) vzal na sebe a po cenném vítězství také prohodil: „Jsem rád za celou kabinu, že jsme vyhráli. Za všechny hráče.“

„El derbi madrileňo“ mu opět potvrdilo, že Eden Hazard citelně schází a k dokonale fungující ofenzívní mašině má Real dost daleko.

Byť Real vyhrál, už podeváté za sebou padl v jeho zápase první gól až po 30. minutě. Nehraje jednoduché partie, na body se pokaždé nadře, tvůrčí kvality Hazarda, ale i přehlíženého Balea chybí.

Se 40 vstřelenými brankami je v La Lize sice Zidanův mančaft druhý, ale Barcelona je o deset gólů napřed.

Slavný klub teď vítězí především díky skvělé defenzívě. Inkasoval od začátku ročníku jen 13krát (1. místo), stejnou bilanci si v totožné fázi sezony hýčkal ve své historii už jen ve dvou dalších případech.

Los Blancos těží ze dvou faktorů – na jejich branku míří nejméně střel v celé soutěži, Thibaut Courtois navíc chytá senzačně a má druhou nejvyšší úspěšnost zákroků v La Lize.

V klíčové chvíli umí Real podržet, což ukázal i v bitvě o Madrid, když v prvním poločase zneškodnil ojedinělou, byť nesmírně nebezpečnou šanci Atlética.

Málem čelil i pokutovému kopu, rozhodčí Javier Estrada Fernandez ale jako penaltový zákrok Casemira na Álvara Moratu nevyhodnotil.

„Klidně to ale mohl písknout, kontakt rukou tam byl,“ hodnotil pro La Marcu bývalý arbitr Juan Ándujar Oliver. Stejného názoru byli i mnozí další, na jiném španělském webu vyšel výstižný titulek „El robo“. Krádež.

Odvolávat se na neodpískanou penaltu by bylo od Atlética pošetilé. Simeone dobře věděl, že v druhém poločase Real jeho mužstvo převálcoval.

Těžko mu ale zle vyčítat, že ideálně nezareagoval na Zidanův tah s Vázquezem a Viníciusem juniorem.

Na střídačce měl kvůli rozsáhlé marodce prakticky jen samé nezkušené borce. A Yannicka Carrasca.

Když se ho novináři po mači ptali, co říkal na posměch od fanoušků Realu, prohodil: „Nic jsem neslyšel.“ Nezaobíral se tím. Mnohem více ho trápil samotný výsledek.

Lazaret z Wanda Metropolitano se bez zraněných opor (Koke, Diego Costa, Kieran Trippier) dál trápí.