Tvrdík: Ničeho se nebojte, spolu to zvládneme! Jaké budou Trpišovského a Nezmarovy podmínky ve Slavii?

Když trenér pražské Slavie Jindřich Trpišovský přebíral koncem loňského jara po double červenobílých cenu za nejlepšího trenéra, prohlásil šéf z Edenu Jaroslav Tvrdík 28. května 2019: „S Jindřichem Trpišovským jsme se dnes domluvili na prodloužení smlouvy s ním a jeho týmem o dva roky.“ Tedy až do poloviny roku 2021. Nikdo to nijak nezpochybňoval, ovšem začátkem nového roku 2020 vyšlo najevo, že ke splnění tohoto Tvrdíkova oznámení z různých důvodů nedošlo. 

Tvrdík: Ničeho se nebojte, spolu to zvládneme! Jaké budou Trpišovského a Nezmarovy podmínky ve Slavii?

„Příští týden (tedy tento – pozn. aut.) dojde k jednáním o nové smlouvě,“ potvrdil v pátek serveru iSport.cz manažer Jiří Müller, jenž Trpišovského a jeho asistenty zastupuje. „Po turbulentním závěru roku rovněž podle všeho bude pokračovat sportovní ředitel Jan Nezmar, i když s jednou velkou změnou. Měl by setrvat ve funkci sportovního ředitele, dojde ale pravděpodobně k jeho odstoupení z představenstva klubu,“ uvedl iSport.cz.

Vnitřní cíl, miliony a cizí jazyky

Tak si to zkusme rozklíčovat. Trpišovského manažer Jiří Müller v sobotním Sportu říkal, že hlavní slávistický kouč „má v hlavě vnitřní cíl, který se pokusí splnit, a teprve pak mohou být dveře otevřené kamkoli.“

Hezky řečeno, zvlášť když k tomu Sport dodal, že Jindřich Trpišovský postupně odmítl zajímavé nabídky týmu Duhajl (první katarská liga), Olympiakosu Pireus (první řecká liga), Nottinghamu Forest (druhá anglická liga) a naposledy i Lokomotivu Moskva (první ruská liga). Tohle vše samozřejmě zvyšuje trenérovu cenu. A navíc jsou fanoušci nadšeni, že navzdory lukrativním možnostem úspěšný kouč zůstane Edenu věrný. To se cení.

„Navrhovaná délka smlouvy záleží na Slavii, předpokládám, že bude dlouhodobá. Ze strany Slavie cítíme velký zájem o další spolupráci,“ řekl Sportu agent Müller.

Vysvětlení mohou být ale různá.

To první: „Jindra si ve Slavii minulý rok vydělal na platech a na bonusech zhruba třicet milionů korun. Nepotřebuje brát každou nabídku,“ řekl sobotnímu Blesku muž blízký červenobílému vedení.

A to druhé vysvětlení lze najít i v říjnovém rozhovoru Jindřicha Trpišovského, který vyšel ve speciálním vydání magazínu HATTRICK k utkání Ligy mistrů s Barcelonou:

„Já vlastně ani na žádnou změnu nečekám. Protože mě naplňuje to, co právě děláme. Můj sen byl vytvořit silný český klub. Při mém příchodu mi Jaroslav Tvrdík říkal že by si přál, aby Slavia měla respekt v Evropě, aby nebyla otloukákem. Neskromně řeknu, že se nám to daří. Takže pro mě je teď cíl posouvat klub o krok a zase o krok tam, kam to maximálně půjde. A odchod? Já bych se především musel zdokonalit v jazycích. Sice mám maturitu z němčiny, ale… Jsem ročník, který potkal zlom revoluce z roku 1989, takže jsem měl na základní škole ještě ruštinu, a až na střední jsem začínal s němčinou a angličtinou. Takový kočkopes, zmatek, ale pořádně neumím nic. Rozumím anglicky i německy, ale bojím se mluvit.“

Ono je těžké jít do Nottinghamu Forest, když víte, že ještě neumíte pořádně anglicky. Ostatně i do Lokomotivu Moskva, když ve vašich třinácti letech přišla v roce 1989 revoluce, takže jste se rusky přestal učit dřív, než jste se to pořádně naučil.

Tohle je problém řady českých trenérů včetně Pavla Vrby, který však měl svého osobního překladatele a asistenta Dušana Fitzela.

V čem by si měl Nezmar ulevit

A vychladnutí „trucujícícho“ Jana Nezmara, který se údajně začal názorově rozcházet s Jaroslavem Tvrdíkem, a to včetně přestupové či finanční politiky? Nezmar si má podle Sportu svým odstoupením z představenstva klubu „ulevit od náročného pracovního nasazení, ale i od odpovědnosti za některé náležitosti nesouvisející se sportovním úsekem.“

S tím druhým bodem bych souhlasil. U toho prvního nejen mě, ale i dlouholeté zkušené klubové funkcionáře udivuje, s jakou samozřejmostí někteří kolegové z médií přebírají v případě bývalých hráčů (nejde jen o Nezmara) mýty o jejich náročném pracovním nasazení v nové činovnické roli. Neřekl bych, že to je v Česku až tak horké.

V každém případě ale Trpišovský o Nezmarovo setrvání v Edenu velmi stojí. Jak ostatně zaznělo i v jeho nedávném rozhovoru pro deník Právo, kde hlavní kouč říkal, že bez současného sportovního ředitele si to ve Slavii nedovede vůbec představit.

Tvrdík chválí LEGENDU

A boss Jaroslav Tvrdík, jehož pozice a pravomoci v rámci struktur jednoho ze dvou čínských majitelů Slavii, státní firmy Citic Group, měly údajně koncem minulého roku oslabit (přišel třeba o místopředsednickou funkci)?

„Děkujeme za Vaši podporu a ničeho se nebojte, spolu to vždy zvládneme!“ napsal Tvrdík třeba na Štědrý den ve svém vánočním přáním fandům. V lednu pak retweetnul oficiální klubové oznámení, že se slávistického kondičního soustředění ve Španělsku zúčastnili i dva hráči a dva trenéři z Bahrajnu. Že by šance o získání movitého bahrajnského mecenáše, k čemuž může napomoci i pražské angažmá útočníka Júsufa Hilála, byly stále živé a reálné?

Naposledy Jaroslav Tvrdík pochválil kanonýra Milana Škodu za jeho dva góly v dresu Rizesporu v duelu turecké Süperligy proti Gencerbirligi (2:0), kam měl exslávistický útočník přestoupit v lednu původně. „Takhle pálí LEGENDA!“ nadšeně zvěstoval Tvrdík světu na Twitteru.

Fandové červenobílých barev se těší na optimistické zprávy i v případě hráčů, kteří v Edenu zůstanou. Jak už jsem tu nedávno napsal, při šestnáctibodovém náskoku před Plzní patnáct kol před koncem by Slavia obhájila titul i s kádrem Bohemky. Důležité však bude dění poté, a to i v souvislosti se současnou změnou hradní politiky vůči Číně a jejím dalším vývojem.

I na to samozřejmě musejí Tvrdík, Trpišovský i Nezmar myslet při podepisování nových smluv. A to nejen těch svých.