Trpišovský velebí Nezmara, aby v Edenu zůstal. Nezmarův otec mezitím podepsal protiberbrovskou Výzvu 2021

Těsně před Vánocemi se psalo o tom, že ve Slavii vybuchla bomba a že sportovní manažer pražské Slavie Jan Nezmar podal v Edenu výpověď. Pak se spekulovalo o tom, že to sdělil vedení klubu pouze ústně, nicméně i tak se mluvilo o tom, že sešívané po Novém roce může opustit. Samotný funkcionář to striktně odmítl komentoval. Podle informací zdroje efotbal.cz zatím Nezmar na Slavii normálně pracuje, podílí se na práci kolem přestupů apod.

Trpišovský velebí Nezmara, aby v Edenu zůstal. Nezmarův otec mezitím podepsal protiberbrovskou Výzvu 2021

Mezi tím začal Jana Nezmara přemlouvat hlavní trenér Jindřich Trpišovský. Ten v pondělním rozhovoru pro Právo na závěr jasně vzkázal: „Moc bych si přál, aby náš současný kádr doznal minimálních změn. A samozřejmě tím největším přáním je, aby v Edenu zůstal Honza Nezmar. Svoje fungování bez něj si neumím představit. Ale nedokážu si představit ani fungování Slavie bez Honzy Nezmara. Jeho záběr je obrovský. Myslím, že pro běžné fanoušky naprosto nepředstavitelný. Honza se věnuje áčku, béčku, mládeži, vedení skautingu, prodlužování smluv, budování infrastruktury. Je složité najít člověka, který fotbal hrál na nejvyšší úrovni, rozumí mu, a ještě má nejvyšší ekonomické vzdělání.“

„Co nechceš, aby ti jiní činili, nečiň ty jim.“

Před svátky se totiž mluvilo o to, že Nezmarovi mj. vadilo, že Trpišovský si našel přímou cestu k šéfovi klubu Jaroslavem Tvrdíkem, s nímž si kouč brzy začal tykat, a Jan Nezmar se cítil jaksi „obejitý“ a „odstrčený“. Stalo by se mu tak vlastně něco podobného, co rok předtím bývalému generálnímu řediteli Slavie Martinu Krobovi. Toho zase s přímou vazbou na Tvrdíka „obcházel“ Jan Nezmar.

Trochu to připomíná bibli, v níž se praví: „Co nechceš, aby ti jiní činili, nečiň ty jim.“

Před Vánocemi deník Sport mj. totiž napsal: „Nezmarovy vlastnosti a dovednosti vedly podle mnoha zdrojů z fotbalového prostředí k názorovým rozdílům mezi Nezmarem a Tvrdíkem ohledně některých transferů či obecně přestupové politiky, ale hlavně celkového, ekonomicky náročného provozu klubu. Velkorysý způsob, jakým ho Tvrdík dosud vedl, znamenal úžasný vzestup, ale také mimořádné náklady. Ty se projevily ve vysoce nadstandardních smlouvách začínajících na 240 tisících korunách měsíčně. Luxus několik let umožňovali čínští spolumajitelé, jenže nyní si klub na sebe musí vydělat sám. Nezmar se prezentuje uměřenějšími představami o tom, jak by měla Slavia v českých poměrech fungovat, reálněji posuzuje i přestupové částky. Mezitím naopak posílila vazba mezi Tvrdíkem a koučem Trpišovským, jenž si může dopřát širokého kádru, akvizic, na něž si ukáže, i skvělých podmínek pro hráče a realizační tým. Vše zašlo tak daleko, že Nezmar začal být mimo dění.“

Ostatně slávistický sportovní manažer údajně už dvakrát v Edenu hrozil výpovědí či odchodem. A nezúčastnil se podle našich informací klíčového zápasu play off Ligy mistrů v Kluži ani prvního zápasu Slavie v Champions League v Miláně.

Proč přišel do Edenu Hellebrand?

Jenže, jak se může zdát i z „tříkrálového“ toužebného přání Jindřicha Trpišovského, aby Jan Nezmar ve Slavii zůstal, situace v Edenu nemusí být neměnná. Koncem roku mj. oslabila pozice klubového šéfa Jaroslava Tvrdíka ve vedení jednoho z čínských majitelů klubu Citic Group - přišel o místopředsednickou funkci a údajně i o některé pravomoci. Ostatní členové slávistického představenstva, mezi nimiž je mj. Jan Nezmar, mohou nyní za změněné situace uvažovat jinak. Ještě před pár měsíci nabádal Trpišovský slávistické fanoušky, aby za velké zásluhy o klub postavili Tvrdíkovi pomník. V posledním interview se úspěšný kouč o bossovi Slavie nezmiňuje, zato velebí Jana Nezmara, bez něhož si další fungování Slavie nedovede představit.

A do toho je tu zajímavý přestup Patrika Hellebranda ze Slovácka do Slavie. Hráč, který nastoupil zatím pouze ve 23 ligových zápasech a dal jeden jediný gól (na podzim proti Plzni), měl údajně stát více než 20 milionů korun. Zjednodušené řečeno: jeden milion za jeden ligový duel.
Těsně před Vánocemi deník Sport o téhle transakci napsal: „Ve hře o červenobílý dres je i talentovaný Patrik Hellebrand ze Slovácka. V tomto případě má údajně o jeho přesun do Prahy eminentní zájem hradní kancléř Vratislav Mynář. Ten je napojen na šéfa Slavie Jaroslava Tvrdíka i Slovácko, jemuž neformálně vypomáhá.“

A efotbal.cz k tomu dodal: „Tvrdíkovy kontakty na Hrad, podpořené čínskými majiteli klubu, ostatně potvrdila nedávná návštěva zástupců Slavie v čele s trenérem Jindřichem Trpišovským a Tomášem Součkem u Miloše Zemana a následná prezidentova účast v Edenu při utkání Ligy mistrů s Interem Milán. Jinak pro zajímavost: hradní kancléř Vratislav Mynář je ve svých Osvětimanech asistentem trenéra týmu hrajícího 1. A. třídu. Ještě na jaře v minulé sezoně byl jeho svěřencem i známý Makedonec Veliče Šumulikoski, dlouholetý hráč Slovácka a dnes jeho manažer. Ten mimochodem podle našich zdrojů měl získat v Česku trvalý pobyt.“

Proč chtěla Patrika i Sparta?

Na konci roku ovšem zájem o Hellebrandovy služby projevila poněkud překvapivě i Sparta. Jak psal Sport, napomohla tomu vánoční návštěva Tomáše Rosického ve Zlíně, odkud objev závěru podzimu pochází. „Seděli jsme s Tomášem dvě tři hodiny. Mám z toho dobrý pocit,“ svěřil se deníku Sport Aleš Hellebrand, hráčův otec a bývalý prvoligový fotbalista.

Jenže v neděli 5. ledna už zase Patrik Hellebrand velebil Slavii, s níž odcestoval na soustředění do Španělska: „Je to pro mě obrovská motivace.“
A Sport už den předtím oznámil na straně jedna: „Slavia trumfla Spartu: Hellebrand místo na Letnou vstoupil do Edenu.“ Ovšem s tím, že by si Slovácko Patrika ještě na jaře rádo ponechalo u sebe na hostování.

Pondělní Mladá fronta DNES šla v oslavách tohoto přestupu ještě dál. Jan Palička mj. napsal: „Je to investice do budoucna. Je to první krok do nové éry.“

Opravdu? Možná ano, možná ne. Takových investic tu už přece bylo víc, třeba expříbramský talent Jan Matoušek, navzdory tomu, že předloni svým gólem v Kodani zajistil Slavii účast v jarní části Evropské ligy, zůstává na rozdíl od Sýkory stále na hostování v Jablonci.

Jméno hradního kancléře Mynáře, o němž psal Sport v souvislosti s Hellebrandovým přestupem před Vánocemi, se nyní nezmiňuje.
A o co šlo vlastně Spartě, která dokonce za mladíkem vyslala o svátečním čase Tomáše Rosického?

Snaha po dlouhé době v něčem trumfnout Slavii? Zjistit, zda hráč, který odkopal něco málo přes dvacet ligových zápasů, opravdu v Česku stojí přes dvacet milionů korun? Nebo, že by to i sparťanský majitel Daniel Křetínský chtěl mít dobré na Hradě?

Toť otázka, která už asi zůstane nezodpovězena, Patrik Hellebrand již přestoupil do Edenu. Zda s tím souhlasí i Jan Nezmar, je rovněž otázkou.

Jak to bylo se jménem „Jan Nezmar“ pod peticí Výzva 2021?

V každém případě jméno „Jan Nezmar“ zaujalo před koncem starého roku i autory petice proti starým strukturám v českém fotbale s názvem „Výzva 2021“ (vyzva2021.cz) v čele s bývalým mezinárodním rozhodčím Ivanem Grégrem. Mezi nynějšími více než 1500 signatáři se totiž objevilo jméno Jana Nezmara z Hlavnice u Opavy, což je i původní působiště slávistického sportovního ředitele.
Autoři výzvy celou věc důkladně prověřili a ukázalo se, že jde o otce Jana Nezmara, tedy Jana Nezmara staršího. Ten v mailové odpovědi Ivanu Grégrovi napsal:

„Děkuji za potvrzenou registraci výzvy, s kterou plně souhlasím: Ale jedná se o shodu jmen, já jsem Nezmar starší. I když vím, že syn je stejného názoru pro čistotu sportu, domnívám se, že mu současné pracovní zaneprázdnění nedovoluje se plně vyjadřovat. To je můj názor. S pozdravem Nezmar Jan nejstarší.“

K tomu se, v souvislosti se „starými strukturami“ ve vedení FAČR, sluší připomenout, čím se mj. chlubil místopředseda FAČR Roman Berbr v loňském rozhovoru pro deník Sport: „Já léta kamarádím s Honzou Nezmarem, který je zase velký kamarád s Romanem Rogozem (sportovní ředitel Vyšehradu, dříve Příbrami – pozn. aut.), stejně jako já, takže se občas sejdeme ve třech a meleme. Když Honza přišel do Slavie a já měl tou dobou na krku reprezentaci, v nároďáku bylo šest sedm slávistů. A Honza mi říká: Hele, všechno je to O.K., ale musíš říct mému šéfovi (Jaroslavu Tvrdíkovi – pozn. red.), že se budeš se mnou stýkat. Já povídám: Ty jo, to nejde, vždyť po mně jde…Ale nakonec jsme se loni s Tvrdíkem dvakrát sešli. Krom příjemného jednání nic zajímavého. Je udělaná tlustá čára.“

Jiná slova, jiné činy

Ivan Grégr v interview pro Aktuálně.cz o „své“ Výzvě 2021 mj. konstatoval: „Pivní řeči nestačí. Pokud chceme, aby se fotbal někam posunul, musíme jít cestou, která bude náročná. Rozumím tomu, že spousta lidí je opatrná. Bojí se o svůj klub nebo o svou vlastní kariéru. Potkal jsem jen málo lidí, kteří Berbra chválí, ale téměř všichni ho volí.“

Slavia sice Berbra na poslední volební valné hromadě FAČR veřejně nevolila (naopak proti němu ještě koncem roku 2017 bojovala), ale pak se s ním její zástupci podle místopředsedových slov opakovaně sešli a vytvořili jakousi tlustou čáru.

Něco jiného říkat, něco jiného konat a něco jiného si myslet, tak to (nejen) v českém fotbale chodí. Často i uvnitř klubů.

Bude proto zajímavé sledovat, jak se to nakonec kolem pozice Jana Nezmara vyvine v Edenu. Zatím šlo hlavně o ta slova, na činy se čeká.