Slavia vyhrála v Plzni, Sparta rozdrtila Klokany, Boleslav doma poprvé ztratila

Ligový šlágr ovládla Slavia. Sešívaní dokázali vyhrát na půdě Plzně, když se o jediný zásah utkání postaral v závěru prvního poločasu Josef Hušbauer. Hráči Jablonce se díky výhře nad Teplicemi posunuli na čtvrté místo v tabulce, svého soupeře doma na úvod kola rozstříleli 4:1. Slovácko doma nemělo s poslední Opavou problémy a vyhrálo 4:0. Záchranářský souboj mezi Příbramí a Zlínem vítěze nenašel a Baník Ostrava doma neudržel vedení nad Olomoucí a hostující Václav Jemelka vystřelil Sigmě v závěru cenný bod. Pražská Sparta v sobotu večer doma zvítězila v miniderby nad Bohemians 1905 4:0. Liberec vyhrál v Boleslavi 3:1, Budějovice si doma hravě poradily s Karvinou.

Do vedení šel Jablonec v malém severočeském derby už v 15. minutě, kdy se trefil Břečka. O deset minut pozěji zvýšil na 2:0 šťastnou tečí útočník Doležal. Do poločasu mohlo být ještě veseleji, domácí Pilík ovšem neproměnil penaltu. Třetího gólu se ale domácí dočkali, jeho autorem byl ve druhém poločase opět Břečka. Později se však ukázalo, že to nebude jediný dvoubrankový střelec v zápase, svou druhou branku vstřelil i Doležal, jenž stanovil skóre 4:0, to ale v závěru korigoval teplický Shejbal a na tabuli pak po devadesáti minutách svítil výsledek 4:1.

Slovácko šlo proti Opavě vedení už po devíti minutách, kdy se trefil domácí Šimek. Dobrý vstup měli svěřenci trenéra Svědíka i do druhé půle, na 2:0 brzy zvýšil Ondřej Šašinka a brzy poté na jeho trefu navázal Kalabiška. Pohodlný náskok 3:0 už Slovácko udrželo a naopak před koncem z kopačky ostrostřelce Zajíce zvýšilo na konečných 4:0, Opava tak zůstává poslední a na výhru čeká už velmi dlouhou dobu.

Záchranářský souboj mezi Příbramí a Zlínem vítěze nenašel, v Příbrami branka nepadla a týmy se tak rozešly za stavu 0:0. Ševci zůstávají předposlední s dvoubodovým náskokem na Opavu, stejný počet bodů má i Karviná, ta ale ještě odehraje zápas v Českých Budějovicích. Příbram na tom ale není o moc lépe, má pouze o bod více než Zlín a Karviná.

Baník šel do vedení stejně jako Slovácko už brzy, na Diopovu trefu ale včas zareagoval olomoucký stoper Václav Jemelka. Ihned po vyrovnávací brance si ale Baník vzal vedení zpět, přesně zamířil opět Dame Diop. Zdálo se, že Ostravským vedení vydrží až do konce, v 87. minutě ovšem svou druhou branku v utkání vstřelil Václav Jemelka, jenž stanovil konečné skóre 2:2.

Sparta šla do vedení už po čtyřech minutách, na přízemní centr si skvěle naskočil Libor Kozák a otevřel skóre. Na 2:0 zvýšil po půlhodině hry Kanga. Klokani své šance neproměnili a byli za to trestáni i ve druhé půli, na 3:0 skóroval krátce po přestávce Martin Hašek a konečné skóre 4:0 poté stanovil stoper Semih Kaya po standardní situaci.

První ztrátu v domácím prostředí v této sezoně utrpěli hráči Mladé Boleslavi, když nestačili na Liberec. Slovan se ze tří bodů radoval především díky dvěma gólům Petara Musy a penaltového zásahu Romana Potočného. V dresu Středočechů proměnil pokutový kop Lukáš Budínský. Severočeši se tak z triumfu nad hráči z města automobilů radovali pošesté v řadě.

První vzájemný duel v nejvyšší soutěži mají za sebou České Budějovice s Karvinou. O osudu utkání rozhodl už v první půlhodině Lukáš Havel, který se nejprve prosadil z penalty a následně i ze hry. Krátce po změně stran se trefil ještě Ivan Schranz. Karvinští nakonec dohrávali o deseti bez vyloučeného Martina Bukaty.

Vedoucí Slavia potvrdila svoji letošní suverenitu i ligovém šlágru na půdě Plzně. Západočeši měli před začátkem střetnutí na sešívané šestibodové manko a doufali, že se jim podaří tuto ztrátu snížit na tři body. Jenže Josef Hušbauer byl v nastaveném času prvního poločasu proti. Vyhrocený mač tak nakonec skončil nejtěsnějším triumfem Pražanů, kteří tak Viktorii odskočili na devět bodů. Plzeň doma nebodovala teprve podruhé v posledních třiceti utkáních.

Fortuna liga, 14. kolo:

Jablonec - Teplice 4:1 (2:0)

Branky: 15. a 71. Břečka, 25. a 86. Doležal - 89. Shejbal
Neproměněná penalta: 42. Pilík (Jablonec)
Žluté karty: 45. Plechatý, 76. Jovović – 30. Kodeš, 41. Mareš, 45+2. Řezníček, 57. Žitný, 64. Vondrášek
Domácí: Hrubý – Holík, Plechatý, Břečka, Krob – Jovović, Pilík (72. Kubista), Kratochvíl (80. Chramosta), Považanec, Sýkora – Doležal (80. Hamalainen), trenér: Rada
Hosté: Grigar – Vondrášek, Shejbal, Čmovš, Paradin (46. Mareš) – Hyčka (77. Royo), Kodeš (46. Žitný), Kučera, Moulis – Mareš, Řezníček, trenér: Hejkal
Diváci: 2 189
Rozhodčí:  Julínek – Podaný, Hock

Slovácko - Opava 4:0 (1:0)

Branky: 9. Šimko, 53. Šašinka, 64. Kalabiška, 87. Zajíc
Žluté karty: 45. Krejčí - 19. Schaffartzik
Domácí: Trmal - Šimko, Krejčí, Hofmann, Reinberk - Havlík, Sadílek - Navrátil, Šašinka (81. Hellebrand), Petržela (62. Kalabiška)- Zajíc, trenér: Svědík
Hosté: Fendrich - Sus, Simerský, Svozil, Žídek - Mondek, Jursa (46. Zapalač), Zavadil, Schaffartzik (73. Souček), Šulc - Juřena (68. Dedič), trenér: Grussmann
Diváci: 4 076
Rozhodčí: Marek - Vlček, Poživil

Příbram - Zlín 0:0 (0:0)

Žluté karty: 23. Zeman, 50. Soldát – 62. Fantiš
Domácí: Kočí – Nový, Kodr, Šimek (74. Tregler), Cmiljanović – Alvir, Rezek, Soldát, Zeman – Polidar (69. Voltr), Škoda (59. Stuparevič), trenér: Nádvorník
Hosté: Rakovan – Cedidla, Buchta, Jiráček (84. Kolář) – Matejov, Mašek (28. Janetzký), Podio, Bartošák – Fantiš, Wágner, Džafić, trenér: Kameník
Diváci: Bude doplněno
Rozhodčí: Královec - Nádvorník, Mokrusch

Baník Ostrava - Sigma Olomouc 2:2 (2:1)

Branky: 10. a 35. Diop – 33. a 87. Jemelka
Žluté karty: 27. Hrubý – 42. Kerbr, 61. González , 67. Greššák, 89. Houska
Domácí: Laštůvka – Fillo, Pokorný, Stronati, Fleišman – Reiter (88. Holzer), Jirásek, Hrubý, Kuzmanović – Diop (76. Granečný), Smola (84. Šindelář), trenér: Páník
Hosté: Buchta – Hála, Beneš, Jemelka, Kerbr – Zahradníček (61. Texl), Houska, Greššák (74. Chytil), Zmrzlý (84. Yunis), González – Plšek, trenér: Látal
Diváci: 9 780
Rozhodčí: Dubravský – Kubr, Novák

Sparta Praha - Bohemians 1905 4:0 (2:0)

Branky: 4. Kozák, 31. Kanga, 52. Hašek, 71. Kaya
Žluté karty:  54. Trávník – 45+1. Jindřišek
Domácí: Heča – Sáček (80. Juliš), Kaya, Lischka, Frýdek – Karlsson (62. Vindheim), Trávník, Kanga, Hašek, Hložek – Kozák (72. Tetteh), trenér: Jílek
Hosté: Le Giang – Hůlka, Krch, Pokorný – Bartek, Jindřišek, Vaníček, Podaný (62. Ugwu) – Havel, Keita (69. Nečas), Vodháněl (79. Záviška), trenér: Klusáček
Diváci: 12 157
Rozhodčí: Proske – Kotík, Vaňkát

FK Mladá Boleslav - Slovan Liberec 1:3 (0:1)

Branky: 55. Budínský z pen. - 30. a 48. Musa, 64. Potočný z pen.

Žluté karty: Fulnek, Budínský, Matějovský - Kačaraba, Oscar, Mara, Mikula, Pešek.

Domácí: Stejskal - Jakub Klíma, Tatajev, Pudil, Fulnek (61. Jiří Klíma) - Budínský, Hubínek, Matějovský, Bucha (68. Túlio) - Mešanovič (76. Ladra), Komličenko. Trenér: Weber.

Hosté: Nguyen - Mikula, Kačaraba, Karafiát, Hybš - Oscar (90.+2 Alibekov), Mara - Pešek (72. Malinský), Baluta, Potočný - Musa (85. Kuchta). Trenér: Medynský.

Diváci: 3899.

Rozhodčí: Rejžek - Pečenka, Vodrážka - Zelinka (video).

Dynamo České Budějovice - MFK Karviná 3:0 (2:0)

Branky: 20. z pen. a 26. Havel, 52. Schranz.

Žluté karty: Ledecký - Bukata, Hrdlička. ČK: 59. Bukata. Diváci: 3871.

Domácí: Drobný - Čolič, Havel, Sivok, Novák - Havelka (78. Čavoš) - Brandner (67. Táborský), Javorek, Schranz, Mršič (81. Ekpai) - Ledecký. Trenér: Horejš.

Hosté: Hrdlička - Ndefe (51. Janečka), Dreksa (21. Kouřil, 33. Čonka), Krivák, Rundič - Hanousek, Bukata - Moravec, Ba Loua, Lingr - Petráň. Trenér: Straka.

Rozhodčí: Pechanec - Váňa, Ratajová.

Viktoria Plzeň - Slavia Praha 0:1 (0:1)

Branka: 45.+5 Hušbauer.

Žluté karty: Kaymba, Procházka, Limberský, Chorý - Olayinka, Ševčík, Hovorka, Frydrych, Traoré, Trpišovský (trenér).

Domácí: Hruška - Řezník (32. Mihálik), Hejda, Brabec, Limberský - Kalvach, Procházka - Kayamba, Hořava (60. Chorý), Hloušek - Krmenčík (79. Beauguel). Trenér: Vrba.

Hosté: Kolář - Coufal, Kúdela, Hovorka (61. Frydrych), Bořil - Souček - Ševčík, Stanciu, Hušbauer (66. Traoré), Olayinka - Tecl (82. Škoda). Trenér: Trpišovský.

Diváci: 11.625 (vyprodáno).

Rozhodčí: Franěk - Kříž, Flimmel - Berka (video).