Nevyprodat tahák s Angličany je ostuda. Proč se lidé z FAČR neporadili s Tribunou Sever?

Říjnový reprezentační blok s páteční kvalifikační výhrou nad Anglií v Edenu (2:1) a pondělní přátelskou porážkou se Severním Irskem (2:3) na Letné ukázal, že současný Šilhavého národní tým může (téměř) každého porazit, ale také s (téměř) každým prohrát. To je třeba mít na paměti (nejen) před klíčovými listopadovými duely kvalifikace ME 2020 s Kosovém (14. 11. v Plzni) a v Bulharsku (17. 11.).

Nevyprodat tahák s Angličany je ostuda. Proč se lidé z FAČR neporadili s Tribunou Sever?

Český celek se může měřit s každým soupeřem, když:

  1. trenér zvolí správnou/nejsilnějšímožnou sestavu a taktiku, 2. když všichni hrají na sto procent, 3. když mají trochu štěstí a silnější protivník duel třeba i poněkud podcení. Což se stalo v pátek v utkání proti Anglii.

Český celek naopak může prohrát s každým soupeřem, když:

  1. trenér nezvolí správnou sestavu a taktiku, 2. když všichni nehrají na sto procent, 3. když nemají štěstí a protivník vůbec nic nepodcení. Což se stalo v pondělí v utkání se Severním Irskem.

Příliš velké experimenty

Trenér Jaroslav Šilhavý postavil na Letné proti Severním Irsku úplně jiný tým než předtím v Edenu proti Anglii. Deset nových hráčů v základu, jediný Alex Král byl na hřišti od první minuty i v pátek. Severní Irové měli na trávníku pět hráčů ze čtvrtečního kvalifikačního utkání v Nizozemsku (1:3), ovšem včetně svých největších opor. Výsledek? První půle 0:3 a to ještě brankář Pavlenka několik šancí soupeře zmařil.  Ostudu pak museli po přestávce zachraňovat „pátečníci“, takže třeba hrál i Patrik Schick, který měl původně odpočívat. A ve středu přišla zpráva z Lipska, že jeho kotník opět není v pořádku.

Jaroslav Šilhavý po utkání prohlásil, že zápas mu přinesl před klíčovým duelem o všechno (s Kosovem) řadu cenných informací. Ty informace mohou být jediného možného charakteru: s kým o postup na ME 2020 hrát nejde. To je fajn, ale i hlavní kouč asi už ví, že po těžce znovuzískaném respektu národního týmu (ztraceném ostudnou zářijovou prohrou v Kosovu) nelze dále hazardovat se svým jménem sestavou složenou z deseti náhradníků. Zvlášť když proti Česku stál soupeř, který ho v minulé kvalifikaci MS 2018 předstihl a porazil a má ve svém středu na rozdíl od Čechů hráče z Premier League.   

Přešvihnuté ceny vstupenek

Marketingovou ostudou FAČR je, že ani duel s anglickým semifinalistou ME 2018 v Rusku nebyl v Praze vyprodán, a to přesto, že tu máme jen „pidistadiony“ nanejvýš pro dvacet tisíc diváků. A to téměř čtyři tisíce lístků, tedy pětinu kapacity, skoupili angličtí fanoušci…

Vyhodit ceny vstupenek do výše jednoho až tří tisíc korun je za dané situace sebevražda. Zvlášť, když pak národní tým ještě prohraje v září v Kosovu a jeho hráči vedou podivné sebeobhajovací řeči. Takovéto ceny si může dovolit Slavia v Lize mistrů, ale nikoli FAČR se současným národním mužstvem.

Pokud je ale reprezentační tým v současnosti složen hlavně ze slávistů a hraje se navíc v Edenu (jako byl dříve, v 90. letech. složen hlavně ze sparťanů a hrálo se na Letné), postavil bych to celé na tom. Požádal bych zástupce Tribuny Sever v tomto směru o spolupráci, aby byl na stadionu patřičný kotel, hodný duelu s Anglií.

Přečetl jsem si něco o tom, že v pátek byla v Edenu skvělá atmosféra. No… Až v závěru, když se Češi ujali vedení. Jinak skvělá atmosféra tu byla o devět dní dříve, ve středu 2. října při utrkání Ligy mistrů Slavia – Borussia Dotmund. 

Na Strahově nectí domluvy a nevědí, jak se této stát jmenuje

A ještě něco. Tahle země se oficiálně a jednoslovně už od roku 1993, tedy více než šestadvacet let, jmenuje Česko (anglicky Czechia, německy Tschechien, rusky Čechija atd.). Stejně jako říkáme Slovensko, Maďarsko, Švédsko či Francie. Proč tedy moderátoři na ploše stále jako vyvolávači na pouti nesmyslně vyřvávají dlouhý, nepraktický a pro účely fotbalového zápasu zcela nevhodný název „Českáááááá republikááááá“!?

Nejspíš je nikdo ze Strahova nepoučil o tom, že vedení FAČR už před více než třemi lety, v dubnu 2016, podepsalo s ministerstvem zahraničních věcí, tedy se státem, memorandum, v němž se zavazuje při těchto utkáních a akcích používat jednoslovný název země „Česko“ a jeho cizojazyčné ekvivalenty. Krom toho ve směrnici ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, které FAČR přiděluje mnohamilionové státní dotace, rovněž stojí, že by asociace měla používat název „Česko“.

Když Češi, kteří mají o bod víc, v pátek 14. listopadu v Plzni vyhrají nad Kosovem, postoupí posedmé za sebou na ME. Pokud remizují, stačí 17. listopadu v Bulharsku kopírovat bodový zisk Kosovců, kteří hostí Anglii. Takže k postupu na evropský šampionát v roce 2020 chybí už jen krůček.

Věřme, že na něm budou fotbalisté konečně vědět, jak se stát, který reprezentují, oficiálně, správně a vhodně jmenuje.