Inventura – Manchester City

Po prvních šesti kolech to vypadalo, že Manchester City letos nebude mít soupeře a získá titul podobným způsobem, jako v roce 2004 Arsenal. Nevyrovnaná forma ale nakonec odsoudila Citizens až k třetímu místu – a kouče Pepa Guardiolu k první sezóně v životě, ve které nezískal trofej.

Moment sezóny: famózní obrat proti Monaku

Manchester City v prvním utkání osmifinále Ligy mistrů proti Monaku prohrával už 2:3, ale díky třem gólům v rozmezí 11 minut dokázal skóre zvrátit a nakonec vyhrát 5:3. Sice mu to v konečném účtování nebylo nic platné, protože po odvetě ze soutěže vypadl, ale na oněch 11 minut budou fanoušci klubu ještě hodně dlouho vzpomínat.

Zápas sezóny: Manchester United – Manchester City 1:2

Dva odvěcí rivalové na hřišti i na lavičkách se potkali velmi brzy – už ve 4. kole. A trenér Guardiola svého soka Josého Mourinha doslova vyškolil. Citizens byli v zápase lepším týmem a kdyby brankář Claudio Bravo neudělal krátce před přestávkou chybu, která United pomohla vrátit se do zápasu, bylo by skóre nejspíš mnohem vyšší. Špičkový výkon hostí.

Zazářil: Kevin De Bruyne

6 gólů, 18 asistencí a desítky dalších přihrávek, kterými vytvořil gólovou šanci. Belgický středopolař byl mozkem, tahounem a lídrem celého týmu. V 25 letech vyrostl v hotového fotbalistu – a pod koučem Guardiolou může být příští rok zase o fous lepší. Obrany soupeřů už aby se začaly bát.

Nezklamal: Gabriel Jesus

Citizens za neznámého 20letého mladíka zaplatili v lednu téměř 30 milionů liber a všem pochybovačům rychle vytřeli zrak. Rychlonohý křídelník vlétl do Premier League jako uragán a v 10 zápasech stihl nastřílet 7 branek a připsal si 4 asistence. Kdoví, jaká by měl čísla, kdyby jej na jaře nepotkalo zranění.

Čekali jsme víc: John Stones

Stál téměř 50 milionů liber, ale svou extrémně vysokou cenovku v první sezóně na Etihad neobhájil. 23letý stoper střídá záblesky geniality s matnými výkony, během kterých chybuje a často stojí mimo svou pozici. Guardiola bude mít ještě hodně práce, než ze Stonese vychová středního obránce světové extratřídy.

Pohořel: Claudio Bravo

Přicházel jako vysněná posila kouče Guardioly, vyštípal z týmu Joea Harta, ale příliš se nepředvedl. Citizens i vinou Bravových chyb inkasovali až nezdravé množství branek – a byť se jej trenér snažil dlouho hájit, druhou polovinu sezóny byl chilský gólman častěji na lavičce než na hřišti. Jeho budoucnost je nejistá.

Umístění: 3.

Bilance: 23 výher – 9 remíz – 6 porážek, skóre 80:39

Nejlepší střelec: Sergio Agüero – 20 branek

Horoskop:

Citizens mají skvělou útočnou vozbu, ale do příští sezóny musí posílit defenzivní část své hry. Guardiola by v létě potřeboval koupit světového brankáře, stopera i defenzivního záložníka. Pokud se mu podaří tyto hráče přivést, může jeho tým bojovat o ligový titul i titul v Lize mistrů. Našlápnuto k tomu má výborně.