Inventura – Burnley

Konečně! Fotbalisté Burnley, poučeni předloňským neúspěchem, poprvé v historii Premier League udrželi prvoligovou příslušnost i pro druhou sezónu. Vděčí za to zejména skvělé domácí formě a kouči Seanu Dychovi, který dokázal i s omezeným rozpočtem směle konkurovat nejlepším týmům světa.

Moment sezóny: zákrok Toma Heatona proti Zlatanu Ibrahimovićovi

Psal se konec října roku 2016, když Burnley vyjelo na Old Trafford bojovat proti hvězdami nabitému Manchesteru United. Clarets čelili celkem 37 střelám, ale díky skvělému brankáři Heatonovi, který se blýskl hlavně akrobatickým zákrokem proti voleji kanonýra Ibrahimoviće, ukopali remízu 0:0. Nebylo divu, když se pak divadlem snů ozýval hlasitý chorál „Reprezentační jednička.“

Zápas sezóny: Burnley – Leicester 1:0

Skalp mistra se vždycky počítá, byť letošní a loňské výkony Leicesteru se od sebe lišily jako den a noc. Důležitější ale je, že Clarets touto výhrou ovládli páté domácí utkání v řadě v rámci Premier League a sedmé domácí utkání v řadě ve všech soutěžích. Turf Moor se po gólu Sama Vokese v 87. minutě klidně mohlo přejmenovat na „nedobytná pevnost“.

Zazářil: Michael Keane

Adeptů by bylo více, ale nejjasněji ze všech zazářil 24letý obránce. Ten po přestupu z Manchesteru United na Turf Moor vyzrál jako víno a letošní sezóna pro něj byla zlomová. O jeho služby už teď jeví zájem kupa předních klubů, mimo jiné také bývalý zaměstnavatel z Old Trafford.

Nezklamal: Sam Vokes

12 soutěžních a 10 ligových gólů – to je počin, na který může být velšský útočník právem hrdý. Svou úlohu splnil beze zbytku a společně s Andrem Grayem vytvořil útočnou dvojici, za kterou se Clarets rozhodně nemusí stydět. Právě naopak.

Čekali jsme víc: Steven Defour

Svého času nejdražší posila Burnley v historii prožila hodně rozporuplnou sezónu. Až do konce roku 2016 kvůli špatné kondici nedokázal ani jednou odehrát plných 90 minut, v druhé části sezóny mu pak trenér Dyche jako by přestal věřit. Jeho výkony byly víc než solidní, ale kvůli své „lenosti“ údajně nezapadl do plánů trenéra a v létě nejspíš odejde.

Pohořel: Patrick Bamford

Kmenový hráč Chelsea měl v Burnley navázat na svůj střelecký apetit ze sezóny 2014/15, kdy mu to pálilo v Middlesbrough, ale bohužel ani na Turf Moor nepochodil. Kouč Dyche mu nevěřil, Bamford odehrál jen pár desítek minut a už v lednu se vracel zpět do Londýna.