Konec legrace. Anglie může přijít o jedno místo v Lize mistrů

Možná to nepotrvá dlouho a čtvrté místo v Premier League už nebude znamenat kvalifikaci do posledního předkola Ligy mistrů. Pokud anglické týmy předvedou v Evropě podobnou ostudu, jako vloni, dost možná jejich místo převezme Itálie.

Konec legrace. Anglie může přijít o jedno místo v Lize mistrů
Dávno jsou pryč doby, kdy anglické celky pravidelně končily v semifinále či finále Ligy mistrů. V posledních letech nadvládu nad Evropou převzaly Španělsko (Barcelona, Real Madrid, Atlétiko Madrid) a Německo (Bayern Mnichov). Druhý dech pak díky Juventusu nebo Neapoli chytá také Itálie. A to je pro Anglii špatná zpráva.

Jak se to vlastně počítá?


Tabulka, na základě které jednotlivé země posílají své týmy do Evropy, je nyní následující. Nejlepší tři země – Španělsko, Německo a Anglie – mají v Lize mistrů čtyři místa. Další tři země – Itálie, Francie a Portugalsko – mají místa tři. Toto pořadí se ale brzy může změnit.

Tabulka se tvoří na základě tzv. koeficientu z posledních pěti soutěžních sezón. Momentálně jsou to ročníky 2011/12, 2012/13, 2013/14, 2014/15 a 2015/16. Anglie se na současném třetím místě drží zejména díky skvělé sezóně 2011/12, kdy Chelsea vyhrála Ligu mistrů. Jenže už příští rok tato z koeficientu vypadne – a to pro Anglii znamená problém.

Zatím je jisté, že v sezóně 2016/17 Anglie o svou pozici nepřijde. Pokud by ale v letošním ročníku Ligy mistrů a Evropské ligy předvedla stejný výkon, jako vloni, může pro sezónu 2017/18 v tabulce klesnout na čtvrtou pozici. A přijít tak o jedno místo v Lize mistrů.

Scénář č. 1: stejný rok, jako 2014/15


V loňské sezóně anglické týmy doslova vyhořely. Arsenal, Manchester City a Chelsea skončily v osmifinále Ligy mistrů, Liverpool vypadl dokonce už ve skupině. Ani Evropská liga nebyla kdovíjakou bombou, do osmifinále se dostal jen Everton.

Oproti tomu Itálie bodovala. Juventus kopal finále Ligy mistrů, Fiorentina a Neapol byly v semifinále Evropské ligy. Italové si tak do tabulky koeficientu připsali 19 bodů – nejvíce od roku 2003, kdy byla tato metoda počítání koeficientu představena. Pro srovnání: Anglie získala jen 13,571 bodu.

Pokud by se letos zopakoval úplně stejný scénář, Itálie Anglii v příštím roce předběhne – a do sezóny 2017/18 tak dostane čtyři místa v Lize mistrů, zatímco Anglie jen tři.

Scénář č. 2: oba týmy si povedou stejně


Co když si italské i anglické týmy v letošní sezóně povedou úplně stejně? Už jsme zmínili, že od příštího roku Anglie „přijde“ o svou silnou sezónu 2011/12 – bude to znamenat její propad?

Zatím ne. Jestliže Anglie i Itálie získají v letošní sezóně stejný počet bodů, udrží Angličané svoji pozici a i v sezóně 2017/18 pošlou do Ligy mistrů čtyři týmy. Jenže…

… lámat chleba se bude už příští rok. Pokud by totiž v letošní i příští sezóně získaly obě země stejně bodů, půjde Itálie pro sezónu 2018/19 před Anglii. A tomu chce hrdá země určitě zabránit. Proto musí nejpozději příští rok nasbírat více bodů, než Italové.

Jak je velká šance, že Anglie přijde o svou pozici?


Navzdory tragické loňské sezóně je potřeba říci, že se jednalo o výjimku. Od roku 2003 se stalo teprve podruhé, že by italské týmy v Evropě předčily ty anglické. Italové navíc měli dva týmy ve čtvrtfinále Ligy mistrů poprvé od roku 2006/07. Angličané to v té stejné periodě dokázali šestkrát.

Ostrované by se každopádně měli zlepšit v Evropské lize. Ta je pro koeficient také hodně důležitá, takže jistá tíha zodpovědnosti letos leží i na Liverpoolu a Tottenhamu. Pokud se alespoň jeden z nich dostane do závěrečné fáze soutěže, měla by Anglie svou pozici udržet i pro příští tři roky. Alespoň prozatím.