EL: Hammers ztratili nadějné vedení, Saints si pohráli s Vitesse

Už třetím předkolem pokračuje kvalifikace do hlavní fáze Evropské ligy, do které se vedle West Hamu zapojil i Southampton. A zatímco kladiváři jsou na pokraji vyřazení, svatí si do odvety vytvořili skvělou pozici.

West Ham přitom proti rumunské Astře Giurgiu začal skvěle a po dvaceti minutách hry šel do vedení, když si na centr Dimitriho Payeta naskočil Enner Valencia a hlavou poslal míč do sítě. Krátce po přestávce se pak skvělou individuální akcí blýskl Mauro Zárate, který obešel dva protihráče a přesně zakončil.

Po hodině hry a druhé žluté kartě však hřiště opustil James Collins a oslabení domácí se ocitli v krizi. Nejprve parádní ranou přesně pod břevno snížil Fernando Boldrin, krátce nato si nešťastný vlastní gól vstřelil Angelo Ogonna. West Ham tak do odvety nepojede v lehké pozici, s největší pravděpodobností bude muset vyhrát.

West Ham – Astra Giurgiu 2:2 (1:0)

Branky: Valencia (23.), Zárate (51.) – Boldrin (71.), Ogbonna (82. vlastní)

Žluté karty: O´Brien, Collins, Cresswell, Payet – Enache, Budescu

Červená karta: Collins (59.)

West Ham: Adrián, O´Brien (36. Burke), Collins, Ogbonna, Cresswell, Noble, Kouyaté, Zárate (76. Jarvis), Oxford, Valencia (37. Maiga), Payet
Astra: Lung Jr., Queirós, Alves, Gaman, Morais, Boldrin (86. Dandea), Budescu (90. Lovin), Seto, Enache, Teixeira, De Amorim (77. Florea)

Diváci: 33 858

Velmi dobrou práci odvedli v prvním ostrém zápase letošní sezóny hráči Southamptonu, kteří si hravě poradili s Vitesse. Za vítězstvím je krátce před přestávkou nasměroval Graziano Pellé, jež parádní ranou do horního růžku vymetl pavučiny z branky Eloye Rooma.

Ještě do přestávky vedli svatí o dva góly, když si Saido Mané v pokutovém území vykoledoval faul a Dušan Tadić nabídnutou příležitost neomylně proměnil – 2:0 a domácí fanoušci byli ve varu.

Pět minut před koncem a po hrubce Lewise Bakera na půlící čáře se pak do samostatného úniku dostal Shane Long – a byť napoprvé neuspěl, dostal díky Juanmimu šanci na reparát a hlavou poslal míč do prázdné brány. Southampton má tak postup na dosah.

Southampton – Vitesse 3:0 (2:0)

Branky: Pellé (36.), Tadić (45. z penalty), Long (84.)

Žluté karty: Davis, Tadić, Pellé – Achenteh, Brown

Southampton: Stekelenburg, Soares, Fonte, Yoshida, Targett, Davis, Clasie (62. Juanmi), Wanyama, Mané (86. Reed), Tadić (63. Long), Pellé
Vitesse: Room, Diks, Kashia, Leerdam, Achenteh, Baker, Nakamba, Kazaišvili (67. Pantić), Brown, Djurďević (61. Rashica), Oliynyk