Arsenal jde do boje o svůj dvanáctý FA Cup

Arsenal má šanci stát se nejúspěšnějším týmem v historii anglického FA Cupu. Pokud v sobotu večer v londýnském Wembley porazí Aston Villu, uzme tuto trofej celkově již podvanácté – a předčí tak slavný Manchester United.

Arsenal jde do boje o svůj dvanáctý FA Cup
Arsenal – Aston Villa

Datum: sobota 30. května 2015
Začátek: 18:30 SELČ
Dějiště: Wembley, Londýn

Jakoby nejstarší klubová trofej na světě byla „kanonýrům“ tak trošku souzená. Poprvé ji vyhráli už v roce 1930, naposledy pak v loňském roce, kdy po dramatickém průběhu porazili v prodloužení Hull City 3:2. Gunners navíc nastoupí k již svému devatenáctému finále – žádný jiný anglický tým se do finále tolikrát nepodíval.

„Doufáme, že tentokrát si nezavaříme tak, jako vloni. To jsme brzy prohrávali o dva góly a museli pak otáčet. Na druhou stranu to pro nás byla velká zkušenost – i za nepříznivého stavu jsme si věřili a nakonec dokázali skóre zvrátit,“ vzpomíná na loňské finále s Hullem záložník Aaron Ramsey, který tehdy vstřelil vítězný gól.

Ani Aston Villa však není v FA Cupu žádným benjamínkem. Do finále se ve své historii podívala již desetkrát, hned sedm z nich pak dokázala přetavit v zisk trofeje. Na její pohárové úspěchy ale dosedla už pořádně silná vrstva prachu – naposledy Villans zvedli FA Cup nad hlavu v roce 1957. Blízko velkému úspěchu pak byli v roce 2000, ale ve finále podlehli Chelsea.

Zajímavý náboj bude mít zápas pro útočníka Christiana Bentekeho, který je neustále spojovaný s odchodem z Villa Parku – a dost možná se pro něj jedná o poslední zápas v dresu Villans. V pátek totiž vyšla najevo informace, že má ve své smlouvě výkupní klauzuli. Kterýkoliv z týmů tuto aktivuje, Benteke může svobodně odejít.

Kouč Tim Sherwood přesto věří, že Benteke zůstane. I vzhledem k blížícímu se mistrovství Evropy, v Aston Ville má totiž jistotu základní sestavy.

Co se finálových absencí týče, Arsenal nemůže počítat s Dannym Welbeckem, jehož trápí zraněné koleno. Naopak Alex Oxlade-Chamberlain, Mathieu Debuchy a Mikel Arteta se dali do kupy, poslední dny trénují a teoreticky mohou nastoupit.

Na druhé straně bude určitě chybět Ciaran Clark, kterého stejně jako Welbecka nepustí do hry zraněné koleno. To Aly Cissokho, Kieran Richardson a Jores Okore už jsou v pořádku, ale zůstává otázkou, v jaké budou fyzické kondici a kolik minut opravdu zvládnou.