EL: Everton zachránil čest anglického fotbalu

Hned pět anglických týmů v tomto týdnu odehrálo své zápasy evropských pohárů - ale vyhrál jenom jeden jediný. Everton doma porazil Young Boys a hravě postoupil do osmifinále Evropské ligy. To londýnský Tottenham nezvládl odvetné utkání na půdě Fiorentiny a po porážce 0:2 se s evropskými poháry pro letošek loučí. Stejný osud potkal Liverpool, který po neúspěšném penaltovém rozstřelu padl v Istanbulu s tureckým Besiktasem.

Manchester City, Arsenal, Tottenham i Liverpool své zápasy evropských pohárů v tomto týdnu hrubě nezvládly - čest anglickému fotbalu tak alespoň částečně uhájil až Everton. Ten po výhře 4:1 v prvním duelu s Young Boys neměl problémy ani v odvetě, byť po brance Sékou Sanoga rychle prohrával. Krátce nato však z penalty srovnal Romelu Lukaku, ten samý hráč o pět minut později přidal další gól a účet zápasu pak završil jeho krajan Kevin Mirallas. Špatnou zprávou pro Toffees je tak jen to, že Lukaku krátce po začátku druhé půle musel nuceně střídat - kvůli zranění zadního stehenního svalu.

Everton - Young Boys 3:1 (3:1)

Branky: Lukaku (25. z penalty a 30.), Mirallas (42.) - Sanogo (13.)

Everton: Howard, Coleman, Alcaraz, Jagielka, Garbutt, McCarthy (61. Bešić), Gibson, Barry, Mirallas, Lukaku (49. Koné), Naismith (80. Osman)
Young Boys: Wölfli, Sutter, Vilotić, Rochat, Lecjaks (57. Bürki), Sanogo, Bertone, Zárate, Kubo (76. Afum), Nuzzolo (68. Gerndt), Hoarau

První zápas 4:1, postupuje Everton.

Liverpool nedokázal proměnit výhodu z úvodního duelu proti Besiktasi a po prohraném penaltovém rozstřelu v Evropské lize končí. Reds přitom zejména v první půli svého soupeře přehrávali, jenže Daniel Sturridge v největší šanci trefil jenom brankáře Cenka Gönena. Ve druhé části hry už byli lepší domácí a svou převahu přetavili v krásnou branku Torgaye Arslana. Demba Ba navíc trefil břevno.

Třicetiminutové prodloužení už pak žádnou branku nepřineslo, a tak přišla na řadu penaltová loterie. V ní neuspěl až desátý exekutor - obránce Dejan Lovren v rozhodující chvíli přestřelil a „zařídil“ tak postup tureckého celku.

Besiktas - Liverpool 1:0 (0:0)

Branka: Arslan (72.)

Žluté karty: Balotelli, Can

Besiktas: Gönen, Kurtulus, Uysal, Franco, Opare, Hutchinson, Kavlak, Töre, Sosa (61. Arslan), Sahan (105. Koyunlu), Ba
Liverpool: Mignolet, Touré, Škrtel, Lovren, Ibe (76. Manquillo), Can, Allen, Moreno, Sterling, Sturridge (105. Lambert), Balotelli (82. Lallana)

První zápas 0:1, po penaltovém rozstřelu (5:4) postupuje Besiktas.

Tottenham do duelu v italské Fiorentině vstupoval s vědomím, že po remíze 1:1 z prvního utkání musí vstřelit alespoň jednu branku. Tento cíl však nesplnil - a naopak dvakrát inkasoval. Nejprve se krátce po přestávce a chybě bránícího Federica Fazia prosadil útočník Mario Gómez. o další čtvrthodinu později pak další chybu hostujícího beka, tentokrát Jana Vertonghena, potrestal rychlonohý Mohamed Salah. "Kohouti" tak před nedělním finále ligového poháru utrpěli nepříjemný knock-out.

Fiorentina - Tottenham 2:0 (0:0)

Branky: Gómez (54.), Salah (71.)

Žluté karty: Badelj, Salah - Davies

Fiorentina: Neto, Richards, Savić, Basanta (57. Rodríguez), Alonso, Badelj, Pizarro, Fernández (25. Aquilani), Joaquín (84. Pasqual), Salah, Gómez
Tottenham: Lloris, Chiriches, Fazio, Vertonghen (75. Walker), Davies, Stambouli, Bentaleb (63. Kane), Lamela, Eriksen, Chadli (63. Townsend), Soldado

První zápas 1:1, postupuje Fiorentina.