Sen: roznášel programy, teď dal gól Anglii

Říká vám něco jméno Andrew Robertson? Jestli ne, tak ho při sledování zápasů skotské reprezentace asi budete od komentátorů nadcházejících pár let slýchat. Krajní zadák přitom zažil obdivuhodný vzestup, ještě před pěti lety ho vyhodili z Celticu Glasgow jako nepotřebného, ale v úterý nastoupil za Skotsko v derby proti Anglii.

Sen: roznášel programy, teď dal gól Anglii
Současný zadák anglického Hullu si prožil krušné chvilky. V patnácti letech mu ve slavném Celticu ukázali dveře. Důvod? Údajně byl moc malý na vrcholový fotbal. Ostatní kluci v jeho věku by s fotbalem zřejmě sekli. Robertson se rozhodl zkusit štěstí ve čtvrté skotské lize, ale věděl, že tam ho jen kopání do míče neuživí.

Musel pracovat. „Od šestnácti jsem dělal brigády v Hampden Parku (fotbalový stadion – pozn. red.). Součástí mojí práce bylo i rozdávání programů na zápasy do privátních lóží. Nebyla to tak špatná práce na to, že jsem chodil na zápasy zadarmo,“ směje se s odstupem času.

Při své práci se potkal i s různými celebritami. Třeba kapitánem Manchesteru City Vincentem Kompanym. „Vyfotil jsem se s ním, ale nemluvili jsme spolu. Byl obrovský a já vedle něj vypadal jako mrňous,“ vzpomíná 178 centimetrů vysoký bek.

Vyhazov ze Celticu časem přebolel a Robertson začal opětovnou cestu vzhůru. Z Queen´s Parku se dočkal přestupu do Dundee United, odtud v létě letošního roku za 2,85 milionu liber do anglického Hullu. Skotský mistr splakal nad výdělkem.

V době, kdy nemalá část posil rozmařilých klubů z Premier League končí vyhozenými penězi, patří Robertson k těm, kteří nezklamali – letos nastoupil do devíti zápasů. „Naprosto mě šokoval. Je mu dvacet a hraje na nejvyšší úrovni. Je to fantastický talent, skromný kluk. A tak rychlého krajního obránce jsem snad ještě neviděl,“ pěje na svého svěřence chválu trenér Hulu Steve Bruce.

V březnu Robertson debutoval i ve skotské reprezentaci. Proti Anglii odehrál při porážce 1:3 svůj pátý zápas, dokonce vstřelil sedm minut před koncem zápasu gól. Symbolicky v Celtic Parku, odkud ho vyrazili. Kruh se uzavřel. I příběh s Kompanym měl šťastný konec. Belgický zadák si na setkání s o hlavu menším bekem dobře pamatoval. „Příběhy, jako je ten tvůj, jsou inspirativní. Přeji ti jen to nejlepší,“ vzkázal kapitán Citizens na Twitteru Robertsonovi, když se dozvěděl o jeho první nominaci do národního týmu.