Anglie vs. Skotsko: top 3 bitvy

[b]VIDEO.[/b] V úterý od devíti hodin večer v Celtic Parku se po 112. střetnou odvěcí rivalové ze Skotska a Anglie. První duel mezi ostrovními soupeři se uskutečnil už v roce 1872, zatím naposledy se střetli v loňském roce, kdy Anglie ve Wembley zvítězila 3:2. Která tři klání patří k nejvýznamnějším v historii?

Anglie vs. Skotsko: top 3 bitvy

Anglie – Skotsko 1:5 (1928)


„Mohli jsme jim dát deset,“ pronesl po utkání skotský útočník Alex Jackson, který sestřelil Albion hattrickem. Ačkoliv byla Anglie doma považovaná za jasného favorita, když ve svém středu měla nezastavitelného kanonýra Dixieho Deana, dostala od Skotů pětku a sama vstřelila jedinou branku až těsně před koncem. Hosté si díky excelentnímu výkonu vysloužili přezdívku „čarodějové z Wembley“.Anglie – Skotsko 2:3 (1967)


Po tomto střetnutí se Skotové pro změnu začali považovat za neoficiálního mistra světa. Anglii totiž porazili pouze rok po jejím triumfu na domácím mistrovství světa. Hosté do přestávky šampiony zaskočili góly Denise Lawa a Bobbyho Lennoxe. Pak sice snížil Jack Charlton, ale dvougólový náskok vrátil Skotům Jim McCalliog. Další snížení Geoffa Hursta bylo jen kosmetickou úpravou výsledku.Anglie – Skotsko 2:0 (1996)


První a zatím i poslední střetnutí obou zemí na vrcholné fotbalové akci. Mistrovství Evropy hostila v roce 1996 právě Anglie. Domácí dostal do vedení Alan Shearer, následně Albion podržel brankář David Seaman, který lapil penaltu Garyho McAllistera. Nejzářivější moment utkání měl na svědomí rebel Paul Gascoigne, který jedním ze svých nejkrásnějších gólů kariéry potvrdil výhru Anglie.