Je Pogba opravdu „virus“, a proto váhá Real s jeho nákupem, nebo ho jen United neumí využít?

Začínal nám tehdy prosinec roku 2018, když ještě José Mourinho coby jako manažer Manchesteru United označil jednoho svého hráče za „virus“, který se snaží, jenom když musí. Co to znamená, jaký to má vliv na hru týmu a odráží se tento fakt v případném přestupovém jednání?

Je Pogba opravdu „virus“, a proto váhá Real s jeho nákupem, nebo ho jen United neumí využít?

Když měl svá slova Mourinho přiblížit, osvětloval to způsobem, že mentalitu jeho týmu zabíjí přístup jedinců, přičemž prstem ukazoval na francouzského záložníka, jehož si sám před lety vyprosil. Vedení United tenkrát zlomilo přestupový rekord, což nastartovalo další sérii bohatých přestupů.

„Jsi jako osoba s chřipkou, osoba přenášející mor v zavřené místnosti. Nestačí moc a přeneseš svou chorobu na ostatní,“ pravil José po remíze 2:2 se Southamptonem.

Rudí ďáblové již v průběhu podzimu tušili, že jejich sezona příliš nadšení nepřinese. Výsledky se horšily, obraz hry k ničemu nebyl a všechno vedlo jenom k jednomu očekávanému kroku - odvolání trenéra.

Hněv klubových legend

Potíž je ovšem v tom, že se tento „příběh“ vesměs znovu začal opakovat. Když se Solskjaer chopil kormidla United, Pogba byl jako vyměněný. Jeho emoce ho navnadily k lepším výkonům, jenže ani tento elán mu moc dlouho nevydržel. Roy Keane to důrazně vytkl: „Kdyby bylo na mně, hodil bych ho do rezervy, aby si uvědomil, za jaký klub hraje. Pokud chce odejít, tak ať odejde, ale nesmí svým přístupem pohřbívat mužstvo.“

Je těžké se vzpamatovat, pokud se na vás z mnoha stran valí kritika, ale Paul jako by si z toho ani nic nedělal a za své nic neříkající příspěvky na instagramu si vysloužil ještě nadávky od fanoušků na stadionu.

„Pokud mají United najít cestu ven z krize, musí vyřešit Pogbu. Za ta léta nám ukázal, že je nekonzistentní, nezodpovědný a chybí mu defenzivní schopnosti. Nedivím se, že ho Solskjaer zkoušel už i na křídle, ale furt vidím spíš problém v tom, že neustále hledáme sestavu, do jaké by nám seděl. Místo toho bychom se měli snažit najít vhodnou sestavu bez něho,“ přidával své hodnocení Scholes, který urostlého Francouze rozhodně nebere za hráče světových kvalit.

Zájem ze strany Realu?

Vzhledem k hernímu výpadku a další sérii neoslnivých výkonů v podání šestadvacetiletého záložníka se začalo dost nahlas mluvit o tom, že opět odejde. Ve hře byl především Realu, kde Zinédine Zidane vyjádřil osobní obdiv ke svému krajanovi. Na druhou stranu i on má své pochybnosti. Další sezona musí být i v podání Bílého baletu naprosto odlišná a nákup Pogby jisté riziko představuje.

Stanice Sky Sports reagovala, že by o příchod nových posil do zálohy byl v Madridu zájem, ale vesměs jenom potvrdila naše tvrzení, podle něhož zmýlená neplatí. Má Zidane opravdu investovat 120 a více milionů liber do hráče, který podle názoru několika odborníků za poslední roky nedokázal najít stabilní formu?

A kde vidí potíže Solskjaer?

„Pracujeme na tom, abychom byli silní, ale mentalita ještě není taková, jakou bych očekával. Přístup některých hráčů musí být úplně odlišný,“ reagoval na hodně nepovedený závěr sezony norský trenér, který ve své zatím poměrné krátké funkci v roli šéfa lavičky vystřídal více než čtyři typy formací.

„Chci aby můj tým byl plný dříčů, abychom běhali více než naši soupeři. Pokud se vám nedaří, ale jste neustále v pohybu, pak ty góly dříve nebo později přijdou. Potíž ovšem je, že nám chybí kvalita. Jak ve finální fázi, tak i v defenzivě. A mentálně se s tím poprat vůbec neumíme,“ přibližoval Solskjaer, jenž tím jenom podtrhoval smutnou statistiku Manchesteru, která z něj poslední tři roky na ostrovech udělala nejméně běhavý tým. Příchodem legendárního Nora si ďáblové polepšili o dvě příčky, přesto se jedná o velice bídná čísla.

„S některými hráči jste se viděli naposledy,“ pokračoval nový architekt úspěchu. „Nechci nikoho konkrétního jmenovat, ale pokud nejste schopni na hřišti nechat duši, potom nemáte ani předpoklady v tomto klubu být. Manchester United si vždy zakládal na nadaných mladých hráčích, kterých má plnou akademii,“ doplňoval, čímž naznačoval, že raději dá přednost hladovým mladým vlkům před ostřílenými jmény, jimž stačí pobírat pouze vysoký plat, kdežto na hřišti nic nepředvedou.