Sparta uctila památku Šurala, Baník porazila rozdílem třídy. Sešívaní zaváhali a dali šanci Plzni

Domácí Sparta zahájila nadstavbovou část skvělým výsledkem nad tradičním rivalem z Ostravy. Při památce na nešťastně zemřelého útočníka Šurala porazila Baník třemi góly. Slavia pokračuje s hazardováním výsledků, v Liberci jenom remizovala.

První zápas skupiny o titul přinesl záživnou podívanou, v níž se hra přelévala od jedné branky k druhé. Hosté měli zejména v první půlhodince ze hry o něco více, přesto paradoxně jako první inkasovali, když se po levém křídle prohnal Karlsson, jenž svůj individuální průnik okořenil přesným pasem na Drchala, který už se zakončením neměl problém. Neuběhla ani minuta a mohlo být srovnáno, jenže Diopův přízemní pokus ke vzdálenější tyči skvěle pokryl Heča.

Na hřišti se postupně přitvrzovalo. Nejprve prosvištěl pod nohami soupeře Costa, následně vyzkoušel stabilitu hráče v modrém i Sáček. Oba dva odešli se žlutým napomenutím, ale i tak svou tvrdostí lehce otupili hru Baníku, který přestal být především v defenzivní části tolik ostražitý, až se náhle musel po úniku domácích spoléhat na vynikající reflexy brankáře Laštůvky.

Druhý poločas začal zvýšenou aktivitou Sparty, během níž se o slovo přihlásila i videotechnologie, jež určila, že Fleišman v šestnáctce fauloval, čímž domácím nabídl možnost zvýšit vedení. K bílému puntíku se postavil švédský expres Karlsson, jehož střela zaplula přesně k tyči.

Za stavu 2:0 se domácím hrálo přeci jenom o něco lépe, a když začali přebírat útočné otěže, vytvářeli si i další příležitosti. Jednou zazvonilo břevno a podruhé pomohl Laštůvkovi bleskový obranný zákrok. Chvíli to trvalo, než našla Ostrava útočnou slinu, ale když už se dostala k nějaké střelecké příležitosti, nic z ní nevytěžila, ba dokonce ani kontaktní branku, která by ji dostala zpátky do hry. Nakonec se v závěru prosadila opět Sparta, která využila protiútok, jenž stanovil výsledek na finálních 3:0.

Slavia si s Libercem rozdělila body

Sešívaní tušili, že je na severu Čech nečeká nic jednoduchého, což se nakonec také potvrdilo. Celý zápas se prakticky bojovalo o střed pole, kvůli čemuž si diváci neužili nějaké střelecky vypjaté utkání. Jen statistiky z prvního poločasu nám říkají, že si oba týmy vystřelily pouze jednou, přičemž ani tyto projektily svůj cíl nezasáhly.

Nic se nezměnilo ani ve druhém poločase, kdy už Slavia začala cítit, že jí teče do bot, a bylo by tedy vhodné s výsledkem něco udělat. Nejblíže ke gólu měl v 52. minutě Olayinka, jehož střelu po odrazu ve vápně zastavil až jeden z obránců domácího týmu.

Žádné změny skóre se diváci po celých devadesát minut nedočkali. Družina trenéra Trpišovského tak dává naději Plzni, aby ji po utkání s Jabloncem dohnala na rozdíl dvou bodů.

Fortuna liga - Skupina o titul - 1. kolo

AC Sparta Praha – FC Baník Ostrava 3:0 (1:0)
Branky: 29. Drchal (Moberg Karlsson), 51. Moberg Karlsson (pen.), 90+5. Hložek (Kanga)
Karty: 34. Costa (SPA), 42. Sáček (SPA), 77. Zahustel (SPA) – 85. Bolf (OVA)
AC Sparta Praha: Heča – Zahustel, Radaković, Costa, Matěj Hanousek – Moberg Karlsson (74. Ćivić), Sáček, M. Hašek (83. Kanga), M. Frýdek (C), Hložek – Drchal (89. Chipciu)
FC Baník Ostrava: Laštůvka – Pazdera (76. Bolf), Procházka, Stronati, Fleišman (C) – Fillo, Jánoš, Jirásek, Holzer – Kuzmanović (66. R. Hrubý), Diop (71. O. Šašinka)
Rozhodčí: Královec – Nádvorník, Hájek

FC Slovan Liberec – SK Slavia Praha 0:0 (0:0)
Karty:   38. Malinský (LIB), 64. Oscar (LIB), 90+4. Nešický (LIB) – 58. Olayinka (SLA)
FC Slovan Liberec: Nguyen – Fukala, Kačaraba, Mara, Hybš – Breite (C), Oscar – Malinský (88. Nešický), Potočný, Pešek (72. Koscelník) – Kozák
SK Slavia Praha: O. Kolář – Coufal, Ngadeu, Deli, Bořil – Král, T. Souček – Masopust (88. A. Baluta), Hušbauer (C), Olayinka (72. Stoch) – Van Buren (72. Milan Škoda)