I komise rozhodčích uznala, že Slavia měla v derby kopat dvě penalty, tu první by viděl i zpěvák Stevie Wonder

Pokud slávistům příznivci jiných klubů vyčítali, že po schůzkách jejich šéfa Jaroslava Tvrdíka s kontroverzním místopředsedou FAČR Romanem Berbrem rozhodčí červenobílým rozhodně neškodí, 28. ligové kolo s „videozápasy“ Viktoria Plzeň-Baník Ostrava (2:1) a Slavia-Sparta (1:1) to rozhodně nepotvrdilo. Jako by náčelník vyslal ze svého VIP vigvamu nějaký nový kouřový signál. Kdyby totiž sudí a videorozhodčí o víkendu postupovali, jak měli, vedli by slávisté před Západočechy sedm kol před koncem ligy nikoli jen o pět, ale o sedm, devět či dokonce deset bodů.

I komise rozhodčích uznala, že Slavia měla v derby kopat dvě penalty, tu první by viděl i zpěvák Stevie Wonder

Dokonce i komise rozhodčích, jejíž (podle názoru deníku Sport) „loutkový předseda“ Jozef Chovanec se zotavuje z nedávného infarktu, uznala, že červenobílí měli ve 291. pražském derby kopat hned dvě penalty. Podivné verdikty v utkání Viktorky s Baníkem, z nichž byl ostravský trenér Bohumil Páník zcela zničený a zlomený, však podle očekávání už komise přikryla. Asi ve stylu „po minulé pohárové losovačce, kdy vám byl do Vítkovic na semifinále vylosován váš vysněný soupeř z Bohemky, si nemáte v lize co vyskakovat.“

Jinak je třeba podotknout, že ten slávistický náskok v čele ligy je vlastně šestibodový, protože v případě bodové shody rozhoduje vzájemná bilance pouze ze základní části (4:0 a 0:2 ve prospěch Slavie). Nadstavbový zápas se kvůli nestejnému počtu utkání doma a venku nezapočítává, což se stále moc neví.

Šádek: „Ještě to slávistům znepříjemníme“

I tak už před čtrnácti dny, na Apríla plzeňský ředitel Viktorie Plzeň Adolf Šádek v pořadu O2TV Fotbal TIKI-TAKA poněkud záhadně prohlásil: „Slavia sice hraje dobře, ale my to ještě také rozjedeme. Ještě se pokusíme slávistům ligu znepříjemnit.“

O víkendu to rozjeli hlavně rozhodčí, vypadalo to jako v letech 2011 až 2017, kdy sudí neomezovalo v rozletu žádné „otravné“ video. Jestli nás tohle čeká v nadstavbové části, tak to bude vskutku hodně nepříjemné, hlavně pro všechny soudné diváky.

Bojoval jsem za video ve fotbale, aby mu pomohlo - a ne, abyste z něj v Česku udělali ještě větší frašku! Ničíte jeden z nejpopulárnějších sportů planety. Teď už chápu, proč jste tomu tak bránili,“ vzkázal na Facebooku některým představitelům FAČR po derby Slavia-Sparta Robert Henn, bývalý sudí, který byl u nás spolu s fotbalovým komentátorem Tomášem Radotínským už před deseti lety největším propagátorem videa ve fotbale - nejprve na TV Nova, pak na O2 TV Sport.

Hennovo rozhořčení je pochopitelné. Jiří Hošek z TV Seznam napsal v této souvislosti na Twitter: „Ten faul Nity na Hušbauera by viděl i Stevie Wonder (známý slepý zpěvák - pozn. aut.). Je naprosto skandální, že se díky systému VAR tahle situace otočí.“

Stanovisko Komise rozhodčích FAČR

Zajímavé jsou pondělní stanoviska komise rozhodčích FAČR k diskutovaným momentům ze zápasů Slavie se Spartou a Plzně s Baníkem Ostrava, která se jako prvnímu podařilo sehnat serveru idnes.cz.

  1. K utkání Slavia–Sparta (1:1), rozhodčí Karel Hrubeš, videorozhodčí Pavel Franěk.

První penalta (faul brankáře Florina Nity na Josefa Hušbauera):

Komise rozhodčích FAČR: „Hlavní rozhodčí Karel Hrubeš správně nařídil pokutový kop za podražení soupeře a hostujícímu brankáři udělil žlutou kartu za zmaření zjevné brankové možnosti soupeře.

Videorozhodčí Pavel Franěk situaci překontroloval pouze ze tří kamer, na nichž nebyl vidět kontakt mezi brankářem a Hušbauerem. Následně tyto záběry odeslal k přezkumu na monitor, takže rozhodčí bez prokazatelného záběru, že došlo k nedovolenému zákroku, neměl jinou možnost než nařízený pokutový kop odvolat a útočícímu hráči udělit žlutou kartu za simulování.

VAR v této situaci pochybil, jelikož měl k dispozici všechny dostupné opakované záběry od operátora a měl prohlédnout záběry z více kamer i za cenu případné časové prodlevy.“

Druhá penalta (souboj Ondřej Zahustel vers. Tomáš Souček):

Komise rozhodčích FAČR: „Nejdříve došlo ke vzájemnému držení obou hráčů, následně se však hostující hráč dopustil zjevného držení domácího hráče, a proto měl rozhodčí nařídit pokutový kop a hostujícímu hráči udělit žlutou kartu za nedostatek respektu ke hře.“

Costova ruka ve skluzu, když blokoval centr slávisty Lukáše Masopusta.

Míč se nejdřív odrazil od stehna obránce a až poté narazil do ruky:

Komise rozhodčích FAČR: „V tomto případě rozhodčí postupoval správně, když nenařídil pokutový kop, nejednalo se o úmyslnou hru rukou.“

  1. K utkání Plzeň – Baník Ostrava (2:1), sudí Pavel Orel, videorozhodčí Jiří Adam.

Šlapák plzeňského Romana Procházky v šestnáctce domácích na ostravského Jiřího Fleišmana za stavu 1:1:

Komise rozhodčích FAČR: „Videorozhodčí po kontrole dostupných záběrů neshledal zjevné pochybení rozhodčího, a proto správně nedoporučil přezkum situace na hrací ploše. Komise rozhodčích postup rozhodčího i VAR považuje za správný, nedošlo k zákroku, po kterém by měl být nařízený pokutový kop ve prospěch hostujícího mužstva.“

Situace, kdy vítěznému gólu Plzně pět minut před koncem předcházel těsný ofsajd přihrávajícího Radima Řezníka na střelce Jeana-Davida Beauguela:

Komise rozhodčích FAČR: „Jelikož žádný z dostupných záběrů jednoznačně neprokázal, že před dosažením branky došlo k porušení pravidla o ofsajdu, musel VAR doporučit rozhodčímu, aby branku uznal.“

Orlova hodně bolestná vrtačka

Tak nevím, i bývalí trenéři Viktorie Plzeň – Stanislav Levý a Miroslav Koubek – se ve studiu O2 TV Fotbal v sobotu večer shodli na tom, že to v případě Procházkova zákroku byl učebnicový šlapák, a tudíž penalta, a že i situace před vítězným plzeňským gólem, která byla sice těsná, hodně zaváněla ofsajdem. „To je sice hezké pouštět hraniční situace, ale VAR tu máme od toho, aby to určil přesně,“ prohlásil Miroslav Koubek.

Hlavně se však oba zkušení koučové na česky poměry až překvapivě otevřeně podivovali tomu, jak hlavní sudí Pavel Orel naklonil po pauze rovinu ve prospěch Plzně – evidentně otočený roh, obrácené fauly apod. Tohle nebyla bezbolestná, ale pěkně nepříjemná Orlova vrtačka. Kam se hrabe na legendárního sudího Lubomíra Pučka a jeho mnohem „citlivější nástroje“.

Kanga dohrál derby jen zázrakem

Ovšem hlavně byly  v Edenu v neděli večer k vidění vskutku nevídané věci. Třeba když Hrubešův asistent Jiří Moláček pod hlavní tribunou mával červenobílým ofsajd po autovém vhazování!

A jestliže zákrok domácího Lukáše Masopusta na Matěje Hanouska u postranní čáry byl hodně oranžový, tak je s podivem, že zápas dohrál jen s dvanáctou žlutou kartou v sezoně sparťanský tvůrce hry z Gabonu Guélor Kanga.

Když mu prošla provokace před lavičkou Slavie po vyrovnávacím gólu, tak měl být vyloučen alespoň dodatečně za pozápasová gesta vůči domácím fanouškům.

S trenérem Slavie Jindřichem Trpišovským lze souhlasit v řadě věcí. Třeba v tom, že jedinou cestou ve fotbale zůstává video, ovšem je nutné, aby bylo na každém ligovém zápase a aby rozhodčí měli k dispozici alespoň takové technologie a záběry jako diváci u televizních obrazovek.

Ovšem, když bagatelizuje Kangovy výstřelky, tak se podle mého názoru mýlí.

„Co se stane na hřišti, mělo by tam i zůstat. To jsou emoce, ani my se někdy nechováme zrovna nejlíp. I mě v derby kolegové zachránili a drželi mě poté, co jsem vypěnil, když se Sáček dostal do šance po faulu na Součka. Zvlášť když už jsme měli zprávy o tom, že i naše předchozí situace rozhodčí špatně posoudili.  Tyhle emotivní věci k fotbalu patří,“ řekl smířlivě po derby slávistický trenér Jindřich Trpišovský.

Čestná tribuna? Ne. Pouze „tribuna velmi důležitých osob“

Jeho fotbalová bublina to možná takhle bere, ale Kangovo zběsilé chování, sprosté oboustranné nadávky hráčům i klubu soupeře, opětovné antisemitské volání „Jude“, které tak vadí českým židovským organizacím atd., to všechno dává fotbalu u ostatní veřejnosti až nespravedlivě „ohavnou“ nálepku.  Ovšem jak se jí v Česku zbavit, když tady fotbal (spolu)řídí člověk, který před Listopadem 1989 dobrovolně (nikoli vynuceně, z obav či pod nátlakem) vstoupil do služeb zločinecké organizace a dodnes místo pokory a pokání se okázale a přehnaně chlubí tím, jak ho to zocelilo?

Když v Edenu vyjdete z novinářské tribuny, musíte minout VIP prostory. A když vidíte, jaké osoby se v nich při velkých zápasech mj. stále naparují, dojde vám, proč se téhle tribuně už dávno neříká čestná jako za časů Josefa Bicana, Františka Pláničky či Oldřicha Nejedlého, ale jen „tribuna velmi důležitých osob“.