Souhrn F:NL: Hradec i Jihlava ztratili, Budějovice zachránila přísná penalta a Žižkov dostal kanára

Řada týmů chtěla navázat na úspěch z prvního jarního kola druhé nejvyšší soutěže, avšak ne každému bylo přáno a některé výsledky byly obrovským překvapením. Už jen proto, že hned tři týmy rozdrtily svého soupeře rozdílem třídy. Pojďme se společně podívat, co se v 18. kole F:NL přihodilo.

V boji o jedno jediné místo zajišťující postup do nejvyšší soutěže získaly České Budějovice. Ty jakožto jediné z trojice favoritů na špici vyhrály, leč jejich tříbodová radost se neobešla bez značných emocí. Rozhodující branka totiž padla z penalty, které byla pro Prostějov hodně přísná. Vošahlík šel ve vápně po míči skluzem, leč kromě míče zasáhl také protihráče. Nepříliš oblíbený sudí Lerch měl však jasno a Kladrubský hozenou rukavicí nepovrhl. Domácí, stejně jako Jihočeši, ještě měli pár šancí na zvrat, ale další branky se již diváci nedočkali a Prostějovští tak utrpěli druhou jarní prohru, tahle však byla s velmi hořkou pachutí.

Aby se v bodovém kontaktu udržel také Hradec Králové, musel ve stejný čas přivést body z Vítkovic, jenže ty se doma nechaly obrat jen Znojmem a na Městském stadionu ubránily pevnost také v úvodním kole s Táborskem. Diváci v Ostravě se ještě nestačili ani pohodlně usadit a již viděli, jak se jejich brankáře valí jeden útok za druhým. Hráči v černém během první půle měli tři obrovské šance, trefili tyč a zahrávali devět rohových kopů. Domácí byli naprosto bez šance a byť po přestávce se alespoň občas dostali na půlku soupeře, stále se museli hlavně bránit. Díky ruce Janušky dokonce Votroci dostali výsadu pokutového kopu, ale Kateřiňák mířil doprostřed a vítkovický hrdina Květon míč vyrazil. Domácí zmařená příležitost ještě více vyhecovala, zato Hradečtí, ač hlasitě podporováni svými fanoušky, již bezbrankový výsledek zvrátit nedokázali. I tak zůstávají třetí.

Navíc Jihlava jim bodově neutekla. Vysočina jela pro body do Táborska, které jich má samo značná deficit. I v tomto duelu byl hostující favorit v prvním poločase lepším a aktivnějším týmem, ujala se však jen prudká rána Klímy. Domácí ovšem vytěžili z minima maximum a před pauzou nečekaně srovnal Hasil. Táborsko po změně stran srovnalo hru a mohlo jít i do vedení, leč Klusák trestuhodně selhal. Neujaly se ani další šance obou mužstev a Táborsko i Jihlava si připisují po bodu, pravděpodobně zaslouženě.

STARTUJE NÁM JARNÍ ČÁST F:NL! JAK SE NA NI TÝMY PŘIPRAVILY, KDO MÍŘÍ ZA POSTUPEM A KDO SE NAOPAK BUDE SNAŽIT UDRŽET?

V těsném závěsu za vedoucí trojicí se drží Varnsdorf, který na své běžné gólové poměry zažil velkou divočinu. V předešlých utkáních Severočechů padlo dohromady 24 branek, o víkendu v Sokolově hned dalších pět. Že obrana hostů není v takové formě ukázala chyba ve 12. minutě, po které Leiner postupoval sám na Porcala, kterého i propálil, ale míč se za brankovou čáru nedošoural. A tak udeřili ze standardky hráči Varnsdorfu, jimž bylo ještě veseleji o dvě minuty později, kdy obraný skluz nezvládl Mejdr a šel předčasně do sprch. Sokolovu se nedařilo a vše ještě podtrhl Belaň, jelikož mu po střele vypadl míč z rukavic a Ondráček je dorazil. Po pauze přidal třetí gól Rudnytskyy a zdálo se být hotovo, jenomže i defensivní hráz Varnsdorfu padla, v poslední desetiminutovce se o to postarali Mišůn a Glaser. Přesto Sokolov znovu neuspěl. A spokojený nemohl být ani Fanklub defenzivního fotbalu, tentokrát jej totiž hosté příliš nepotěšili.

Gólové hody se konaly také v Pardubicích, jenž rovněž bojují o baráž do nejvyšší soutěže. Naopak Třinci se nepodařilo utkání s Ústím, takže chtěl začít znovu a lépe, jenže Východočeši měli od úvodních minut herní převahu, kterou však nedokázali dlouhé minuty demonstrovat gólovými příležitostmi. Až po půlhodině se před Adamuškou zjevil osamocený Petráň, leč neuspěl. Pardubická aktivita však začala nést ovoce o chvíli později, kdy se prosadil rybičkou Solil a do přestávky ještě zvýšil šťastným odrazem dorážející Tischler. Ani pauza mezi poločasy s herním projevem nic neudělala. Pardubice měly utkání ve svých rukou a dalšími góly Jeřábka a Tischlera pohodlně vyhrály 4:0. Není divu, že trenér Neček byl na tiskovce velmi zklamaný: "Hodně doplácíme za naši nedůslednost. Takto nemůžeme přistupovat k zápasu. Pokud bychom v tom nadále pokračovali, tak prohrajeme s každým."

Správnou nohou do druhé poloviny F:NL evidentně vlétlo Brno, to sice v Chrudimi vyhrálo jen o fous, avšak Žižkovu v domácím prostředí nedalo sebemenší šanci. Přitom Viktorka svou pouť za kýženou jarní záchranou začala slibně. Jenže na jihu Moravy to bylo o něčem jiném. A přitom vše mohlo být jinak, kdyby Sukisa nemířil jen do tyče. Hned za minutu totiž Eismann otevřel střelecký účet, na nějž v první půli navázali Štěpanovský, Šural a Magera. A to ještě nebyl pro ofsajd uznán gól Šodovi. Druhá pětačtyřicetiminutovka pokračovala v nastoleném směru, více než dva a půl tisíce diváků vidělo šance, góly Růska a Škody a tyč trefenou Vintrem. Brno tedy vyhrálo drtivě - 6:0 a stále může snít o postupu. Pro Pražany je to kruté vystřízlivění a není divu, že hodnocení "Pohledem Žižky" bylo zakončeno větou: "V Brně jsme nebyli, žádnej zápas se nehrál."

VÍTKOVICKÝ KVĚTON: ULEVILO SE NÁM, DŮLEŽITOST ÚSPĚŠNÉHO VSTUPU BYLA CÍTIT CELOU PŘÍPRAVU

Diváci se nenudili taktéž v nedalekém Znojmě, kam zavítal nováček z Chrudimi. Vzhledem k postavení obou mužstev mělo jít o vyrovnaný zápas o šest bodů. Hosté začali smolně, neboť už v osmé minutě si do vlastní sítě srazil míč Mastík, a když vyrovnal z přímého kopu Froněk, nic nenasvědčovalo jednostrannému zápasu. A to ani v poločasové přestávce, před kterou se prosadil Machalík, to Chrudim svou šanci na srovnání propásla. Po změně stran si ovšem otevřel střelecký účet Kunca a během dvaceti minut zkompletoval hattrick. Hřebíček do rakve přidal Avdić, jenž upravil na konečných 6:1. Zatímco domácí trenér Štruma nebyl spokojen s prvním poločasem, hostující trenér Matějka se k zápasu odmítl vyjádřit, za což jej nejspíše čeká postih. Nováček se ovšem musí rychle vzpamatovat, poněvadž jej čeká derby s Pardubicemi, které jsou střelecky při chuti.

Zbývá si připomenout už jen měření sil mezi Ústím nad Labem a Vlašimí. Oba celky ze středu tabulky jako by přenechaly střelecký prach dalším celkům. Přitom nejde říct, že by šlo o nudný zápas. První velké šance byly k vidění po půlhodině hry, Richter však napálil gólmana a Dao bránu netrefil. Šanci od trenéra Brabce dostal Petr Výborný, který do F:NL vstoupil právě v dresu Severočechů. Právě on však spálil velkou šanci před odchodem do kabin, naopak Procházkova rána z dálky protáhla jeho kolegu Bačkovského. I ve druhé půli necelých osm stovek diváků sledovalo příležitosti, ani jedna jediná však gólem neskončila, a tak oba soupeři připisují do tabulky po bodu.

Hláška kola:
Oldřich Machala po utkání s Českými Budějovicemi: "Gratuluji soupeři ke třem bodům. Zápas hodnotit nebudu."