Zachraňte Letnou! Takhle ošklivou přestavbu stadionu Sparty nechceme, volají zoufalí fandové

Jak vyšlo v úterý najevo, fotbalová Sparta si nechala udělat vizualizaci další plánované rekonstrukce svého stadionu na Letné. Tentokrát jižní tribuny, tedy té blíže k Letenské pláni. A mezi fanoušky a Pražany nastalo zděšení. „Takhle ošklivou přestavbu stadionu Sparty nechceme,“ volají ve velké většině příznivci slavného klubu. Nelíbí se jim, že sektor domácích vlajkonošů by měly nahradit kanceláře, vadí jim sloup v hledišti uprostřed tribuny za brankou, další snížení kapacity i to, že jim stavba připomíná budovy z minulého století.

Zachraňte Letnou! Takhle ošklivou přestavbu stadionu Sparty nechceme, volají zoufalí fandové

„Jde nám o zlepšení fanouškovského komfortu, vybudování prostoru pro klubovou síň slávy a vytvoření další prostorů pro klub, jeho zaměstnance a další firmy, které se Spartou blízce spolupracují,“ píše se v oficiálním prohlášení klubu.

Ovšem fandové na tohle neslyší, zdá se jim, že jim současné Křetínského vedení postupně boří jejich někdejší slavný sparťanský svatostánek. Jediné, co jim dává naději, je klubové oznámení, že „tyto návrhy budou projednány vedením AC Sparta Praha a nejedná se o schválené firemní návrhy.“

Ekonomické posílení klubu?

„Důležitým aspektem uvažované rekonstrukce by byl fakt, že by klub posílil po ekonomické stránce i jinou cestou, než je finanční podpora ze strany majitele. Všechny příjmy z případných pronájmů prostor a dalšího komerčního využití by plynuly do klubového rozpočtu,“ zdůvodňuje Sparta plánovanou přestavbu.

„Vrchní tři patra a střešní podlaží jsou administrativní budovou sloužící správě fotbalového klubu a s ním vlastnicky souvisejících společností. Přízemí a dvě spodní patra slouží stadionu. Komfort diváků bude zvýšen přístupem na tribunu přímo z chodníku i rozšířeným zázemím občerstvení a toalet,“ stojí ve studii architektů z brněnské firmy „Pelčák a Partner Architekti“.

Ano, s občerstvením a toaletami na Letné je třeba něco dělat, ovšem tahle varianta se fanouškům dvakrát nezamlouvá.

Někteří pražští fandové ironicky zmiňují i fakt, že kromě majitele Sparty Daniela Křetínského, místopředsedy Dušana Svobody, nového generálního ředitele Františka Čupra pochází i firma „Pelčák a Partner Architekti“ z Brna. To je ale opravdu nejméně důležité.

Pravdou ovšem je, že stavba na první pohled připomíná nějaký provinční stadion v Rusku nebo v Rumunsku.

Historie stará přes sto let

Letenský stadion je v provozu už 102 let, od roku 1917. První stadion o dřevěné konstrukci byl otevřen v roce 1921. V roce 1934 bylo rozhodnuto o rozšíření kapacity na 45 000 diváků, v témže roce však vyhořela hlavní tribuna. V roce 1937 byl otevřena nová železobetonová hlavní tribuna (autor V. Slavík), která představovala cennou konstruktivistickou památku.

Autor těchto řádků se může pochlubit, že jako kluk byl v polovině šedesátých let ještě na staré Spartě, když tam hrála Masopustova Dukla.

Mezi lety 1967 a 1969 pak proběhla zásadní rekonstrukce stadionu, jejímiž autory byli Vladimír Syrovátka a Cyril Mandel (v té době hráli sparťané na Slavii v Edenu, a to dokonce i slavný zápas ve čtvrtfinále PMEZ s Realem Madrid v březnu 1968 – 2:1). Byly postaveny nové ocelové tribuny, které citlivě integrovaly západní hlavní tribunu. Hřiště bylo zahloubeno o 2,9 metru, což z hlediska výšky stadionu umožnilo udržení horizontu sousedních domů. Nový sparťanský stadion byl první v československé a české fotbalové historii, který neměl hlediště a hřiště oddělené plotem.

V hlavní tribuně bylo umístěno moderní sportovní rehabilitační centrum se saunou, bazénem a vodoléčbou. Vnější strana tribuny směrem k Letenské pláni sloužila za socialismu komunistickým funkcionářům při prvomájových průvodech, vojenských přehlídkách a podobně. Přes námitky Antonína Kapka byla tato přehlídková tribuna po celou socialistickou éru vyzdobena ocelovou abstraktní plastikou „zakázaných“ autorů Vladimíra Janouška a Jiřího Nováka. Tato plastika z neznámých důvodů nepřežila až následnou modernizaci stadionu.

V kotli se uvařila i Barcelona

Stadion měl kapacitu kolem 33 tisíc diváků a byl to opravdový kotel, jak pro Spartu, tak pro národní tým. V něm Siegl a spol. 1. dubna 1992 v nultém ročníku Ligy mistrů uvařili i slavnou Barcelonu (1:0).

Pak v souladu s požadavky UEFA nechal stadion přestavět tehdejší majitel Sparty, vyučený automechanik z Uhříněvsi a významný sponzor ODS Petr Mach. Stadion byl dlouhou dobu největší černou stavbou v zemi, památkáři nechtěli dát stavbě svolení. Nakonec ale na poslední chvíli svolili, takže stánek v pátek 9. září 1994 slavnostně otevřel tehdejší premiér Václav Klaus. Stalo se při příležitosti ligového derby Sparta – Slavia (0:0).

Všechna místa jsou od té doby k sezení a kapacita se tak snížila na 21 tisíc diváků. Stadion vyhovuje požadovaným normám, od roku 2002 má i vyhřívaný trávník, někdejší kotel ze 70. a 80. let to sice nebyl, ale stále si ještě stadion zachoval svou tvář.

Hrací plocha na úroveň betonové plochy

Nyní má ovšem letenský stánek, zvaný v současné době podle svého sponzora Generali Arena, kapacitu pouhých 18 887 diváků. Majitel Daniel Křetínský totiž před nedávnem kvůli úpravě a vylepšení VIP prostor nechal přestavět hlavní tribunu, která tak poněkud ztratila svůj typický anglický styl.

Přestavba jižní tribuny by znamenala další zásah a nejspíš i další snížení už tak nízké kapacity. A to se také fandům nelíbí. Přestože Sparta na svém webu třeba slibuje: „Uvažovanou variantou je také snížení úrovně hřiště a vybudování nové první řady v ochozech všech čtyř tribun kolem hřiště. Tímto krokem by se snížila hrací plocha na úroveň betonové plochy, která trávník obklopuje.“

Podle fotografií na klubovém webu www.sparta.cz soudě, to příliš lákavě nevypadá, a to vizualizace vypadají zpravidla lépe než konečné realizace. Není divu, že se vyskytnou mezi jízlivými fandy i různé návrhy, vyvolané inspirací stadionu pro MS 2018 v Rusku v Jekatěrinburgu, který aby splnil kapacitu požadovanou FIFA, dostal ještě pátou tribunu kousek za stadionem... Ta by prý v případě Letné mohla vyrůst na Letenské plání za hlavní třídou Milady Horákové…

Inspirace na Jižním Městě

V internetové diskuzi na serveru idnes.cz to bylo jasné: „Takový stadion na Letné nechceme!“

Tady jsou názory a ohlasy, které získaly nejvíce „lajků“:

Pavel Dvořák: „To je odporné. Nechápu. Ti, kteří o tom rozhodují, museli vidět spoustu stadionů, mohli nasbírat inspiraci, ale mám dojem, že se inspirovali někde mezi paneláky na Jižním Městě.“

Dan Rubín: „Takže kotlík přijde o svoji část a přesunou ho dolu za bránu, kde nechce být ani teď? Hlavně, že Kotalík bude mít od stolu hezký výhled. Sloupy také nejsou moc chytré řešení na stadionu z roku 2019, takže dost lidí uvidí z Tribuny Jih houby. EPIC FAIL (naprostá chyba, trapnost – pozn. red.). Znova, předělat.“

Martin Doležal: „To je tak, když si vezmeš architekty z Brna a čekáš, že vědí, jak vypadají moderní fotbalové stadiony.“

Jaroslav Marek: „Opět snížení kapacity stadionu. Nyní je oficiální kapacita stadionu necelých 18 000, při údajně vyprodaném utkání s Baníkem byla návštěva 15 250, kolik bude činit po této rekonstrukci? 12 000?“

Jakub Michalíček: „No podle mě to vypadá opravdu hrozně. Takový návrat do minulého století.“

Mimořádně ošklivý vřed

Václav Zajíček: „Vypadá to jako kancelářský komplex s trávníkem pro odpočinek zaměstnanců. Dát tam pár laviček, stromů, parádní místo pro relaxaci.“

Marek Sosnovský: „To je mimořádně ošklivý vřed na tribuně - a ještě podepřený sloupy. To radši zbourejte celý stadion a postavte si moderní, uzavřený jako v Edenu.“

Vojta Erben: „To nikdo nevidí ty sloupy uprostřed tribuny, které ten stadion posunou spíš dvacet let dozadu než dopředu?“

Pavel Vaníček: „Sloupy v hledišti? To má nalákat fanoušky, které český fotbal tolik potřebuje? Kluby jako Sparta a Slavia musejí mít plné hlediště a tento projekt nove fanoušky nenaláká. Jen můj názor, který může být mylný.“

Pavel Matoušek: „Celkem mi to připomíná přestavbu Highbury na byty, když se Arsenal přestěhoval do nového. Jenže tam už neplánovali hrát fotbal...“

Jan Ondřej: „To je ale odpornej humus…“

Radoslav Janýr: „Ještě menší kapacita než teď? Už tak mě onehdá překvapilo, jak je to malinký, připadal jsem si tam jak v dětský hračce. Z plánů, jak budou mít Letenští stadion pro 40 tisíc diváků, už evidentně sešlo a Sparta se definitivně vydala cestou malého rodinného klubu.“

Projekt pod vlivem drog?

Václav Polák: „Jako sparťan musím říci, že tohle je ukázka toho, že ve Spartě je to shnilejší, než si dokážeme připustit. Soupeři by se měla rozklepat kolena už při pohledu na stadion, který by svým zjevem měl dávat signál - Tady je naše pevnost! Z plácku uvnitř panelákového vnitrobloku se nikomu kolena nerozklepou. Někdo ho ani nenajde.“

Josef Chodounský: Haha, tak se Bohemka celou dobu bojí, že přijde o stadion a postaví se tam byty, a ono to zatím dřív dopadne na Letnou.“

Josef Šídlo: „Podle mého názoru zbourat a postavit komplet nový. Už jen ta hlavní tribuna daleko od hřiště je na dalekohled. V porovnání s nenáviděným Edenem jsme k smíchu.“

Jan Suchý: „A na fotbal se budeme koukat z Penny Marketu?“

Michal Jakubec: „To si spletli s obchoďákem, ne?“

Jiří Gdula: „Nové OC Sparta – Letná.“

František Lupínek: „Buď to dělal někdo na drogách, nebo je potřebuje.“

Pavel Novotný: „Slavii jste se smáli, že Číňané stadion zbourají a bude tam obchoďák. Teď je k tomu o krok blíže Sparta. Ale proč ne, prostory po Praze jsou dnes velký byznys.“

Ondřej Lauerman: „A bude to ještě stadion, nebo další krabicově sterilní nákupní centrum?“

Petr Krejžek: Je to hnus, tohle s fotbalovým stadionem už nemá nic společného, chápu, že jim hučí v kouli ty komerční prostory, ale postavit nad stadionem nákupák je obludnost.“

Hlas lidu, hlas boží. Ještě je čas to smést ze stolu a objednat si zcela nový projekt. Jen mě udivuje, že s tímhle návrhem někdo vůbec vyšel na veřejnost a představil projekt široké veřejnosti s odborným komentářem. Vždyť každý, kdo má jen trochu nějaké estetické a fotbalové cítění, musel dopředu vědět, jaký ohlas ve fotbalové veřejnosti tohle dílo vyvolá.  laHlůas

Jak praví jeden z kritiků v internetové diskuzi: „Znova a předělat!“+