Sudí brzdí videosystém v Česku i ve Francii. Jak je možné, že VAR nefungoval?! zlobil se Thierry Henry

Slavné AS Monako, které před patnácti lety hrálo ve finále Ligy mistrů, je dnes ve francouzské Ligue 1 předposlední. O víkendu prohrálo doma se Štrasburkem 1:5 a jeho bývalý slavný hráč, dnes trenér,Thierry Henry zuřil. Za stavu 1:2 měl totiž monacký tým kopat penaltu. Jenže ji nezahrával, protože rozhodčí soupeřův faul neviděl a video jaksi nefungovalo… Všude je to, zdá se, stejné: vypadá to, jako by někteří vlivní a mocní rozhodčí nechtěli ztrácet svůj někdejší obří vliv a zavedení videosystému po celém světě různě blokují, narušují či bojkotují. A to pod pláštíkem až nesmyslných výmluv, řečí o selhávání techniky či o šedých zónách, kdy se pravidla všemožně rozvolňují, aby se dalo rozhodnout tak i tak a vždycky to bylo „správně“.

Sudí brzdí videosystém v Česku i ve Francii. Jak je možné, že VAR nefungoval?! zlobil se Thierry Henry

„Když jsem se zeptal čtvrtého rozhodčího, proč se nepodívají na video, které by penaltu určitě ukázalo, řekl mi, že VAR nefunguje,“ kroutil nevěřícně hlavou Thierry Henry. „Zajímalo by mě, jak je možné, že VAR nefungoval. Nerozumím tomu. Když jsem přišel do šatny a podíval se na obrázky inkriminovaného momentu, viděl jsem, že to měla být penalta. Snažte se tedy pochopit můj hněv,“ vysvětloval slavný francouzský internacionál.

Chtělo by se mi věřit, že šlo skutečně ve francouzské Ligue 1 jen o momentální technický výpadek. Ovšem po zkušenostech z minulého roku si myslím své.

Takřka všude, ve Francii, ale i Itálii, Německu a loni na podzim v Česku se videoodpůrci začali jakoby skrytě, většinou pod záminkou vznešených slov o nutném získávání zkušeností, vychytávání much a podobných řečiček, proti systému VAR vymezovat a hledat v něm záměrně chyby. 

Velkým povzbuzením se pak pro tyto „brzdiče“ stalo letní mistrovství světa 2018 v Rusku. Oficiální místa ve FIFA si sice použití systému VAR velmi pochvalovala, ovšem během hned několika zápasů došlo ke svévolným pochybením hlavních rozhodčích, kteří nedbali na upozornění svých kolegů u obrazovek. Vedli si své a tvrdošíjně lpěli na svých zcela chybných verdiktech, které výrazně ovlivnily vývoj a výsledky některých zápasů a tím vlastně i celého šampionátu.

Některým sudím při a po MS 2018 zase otrnulo

Nejvíc to pocítili v Kaliningradu Srbové po prohře se Švýcarskem (1:2), křivdu totiž na MS 2018 poznali opakovaně, tohle bylo podruhé.

Vedení Srbské fotbalové asociace dokonce proti výkonu rozhodčích v zápase proti Švýcarskupodalo protest. Srbové nechápali, že německý sudí Felix Brych nešel v druhém poločase zkontrolovat na videu zákrok na Aleksandara Mitroviče ve vápně a odpískal mu zcela nesmyslně útočný faul. Srbové pak gólem v poslední minutě prohráli 1:2.

„Možná se dá pochopit, že to rozhodčí neviděl, ale to od toho jsme snad zavedli videorozhodčího. Co tam ti chlapi dělají?“ řekl tenkrát před půl rokem naštvaně viceprezident srbské asociace Savo Miloševič a dodal, že poslal na FIFA oficiální protest.

Mitrovič se v 66. minutě dostal do sevření mezi obránce Stephana Lichtsteinera a Fabian Schära, kteří ho viditelně drželi a stáhli k zemi. Brych však k údivu srbského útočníka posoudil situaci jako jeho faul a nešel se ani následně na situaci podívat na video.

Srbové se cítili poškozeni již v utkání proti Kostarice. „To je už druhá situace, která byla na světovém šampionátu proti nám. Pak tedy nechápu, proč bylo video vůbec zavedeno. Je to skandální. Dvě rozhodnutí ve dvou zápasech, to je zkrátka moc. Vždyť je to mistrovství světa,“ prohlásil během MS 2018 Miloševič.

„Možná, že video funguje pouze pro některé týmy,“ dodal bývalý srbský reprezentant a přesně ťal do živého.

Srbové totiž nebyli na světovém šampionátu prvním týmem, který se pozastavil nad tím, že sporné situace nebyly přezkoumány na videu. Pamatujete se ještě, jak v utkání Německo – Švédsko (2:1) na německého brankáře Manuela Neuera běžel Marcus Berg, kterého zezadu proti pravidlům bránil Boateng? Po Bergově pádu se Švédové zcela oprávněně dožadovali penalty, ale polský rozhodčí Szymon Marciniak rozhodl, že ji nenařídí. Němci pak vyhráli gólem Toniho Kroose v samém závěru zápasu…

Na nevyužití nové technologie si stěžovali i Brazilci rovněž po souboji se Švýcarskem, Angličané po duelu s Tuniskem či Egypťané po zápase s domácím Ruskem ad.

Nejednotnost rozhodčích při (ne)používání videa na MS 2018 v Rusku vyvolala kritiku řady expertů.

Po perfektním jarním rozjezdu hodně rozpačitý videopodzim

A jako by to vlilo sílu do žil některým českým sudím, kteří už se začali s úlohou videa v české nejvyšší soutěži smiřovat. Jaro 2018 se totiž rozběhlo výborně, systém VAR eliminoval největší kiksy mužů s píšťalkou a praporkem. Zářným příkladem budiž jarní derby na Letné Sparta – Slavia (3:3), které pomohlo hned několikrát napravit tragický výkon údajně nejlepšího českého rozhodčího Pavla Královce.

Jenže příklady „trucování“ některých hlavních sudích na MS 2018, kteří kašlali na zjištění kolegů u obrazovek, jako by loni na podzim zase vrátil některým českým arbitrům jejich sebevědomí, aroganci a moc. To vše ruku v ruce s masakrem v komisi rozhodčích, v jejímž čele vyměnil po Peltově vynuceném odchodu Poláka Michala Listkiewcize Jozef Chovanec a kdy byl „odejit“ garant videoprojektu v Česku Roman Hrubeš.

A někteří čeští sudí se začali chovat přesně jako Brych či Marciniak na MS v Rusku, ignorovali názory kolegů od videa, trvali na svých, často chybných, verdiktech. Najednou se čím dál tím více začalo mluvit o tzv. „šedé zóně“, tedy o situacích, kdy záleží jen a jen na rozhodčím na hřišti. A takových případů vzhledem ke stále gumovějším a uměle složitějším výkladům původně celkem jednoduchých pravidel (hlavně o hraní rukou a ofsajdu) přibývá. Stejně jako „trucujících“ arbitrů nedbajících na pokyny od videa.

Jak dostat „brzdiče“ projektu VAR zase do defenzívy?

Bylo by proto dobré rychle hodit celosvětovou, ale i českou, „zpátečku“ posledního vývoje. Než „brzdiči“ dokážou veřejné mínění proti systému VAR zcela otočit. Hledání bezvýznamných much, technických nedostatků, poruchovosti, údajného plýtvání časem, poukazování na ekonomickou náročnost atd. – to vše zase můžeme na jaře očekávat.  

V Česku by to proto chtělo ještě mnohem slyšitelnější podporu projektu VAR od vedení Ligové fotbalové asociace (LFA) v čele s Dušanem Svobodou, které by se mělo ve spolupráci s profesionálními kluby mnohem více ohrazovat proti některým svévolným změnám v komisi rozhodčích.

A ve světě by možná bylo dobré – vzhledem k posledním zkušenostem – co nejvíc omezit tzv. šedou zónu, nejlépe ji zcela zrušit. S tím, že hlavní rozhodčí na hřišti by měl být povinen řídit se doporučeními svých kolegů u obrazovek. A nejlépe je, pokud se VAR se svým asistentem u televize shodnou, uposlechnout.

K situacím, která se stala o víkendu v Monaku, by už vůbec nemělo docházet. Jaképak nefungování VAR, když přímý přenos zápasu jinak bezvadně běží?