Desítky milionů za pomoc k titulu a do LM? Fámy zamořují fotbal. Lze jim věřit, nebo jde o fake news?

Šedesát milionů korun! Nebo dokonce sto milionů korun! Za co? Prý za pomoc k titulu, za pomoc k účasti ve stamilionové Lize mistrů. I za zakopání někdejší válečné sekyry. Třeba v dávkovaných částkách 20+20+20. Takové fámy teď běží tři týdny před startem jarní části tuzemské nejvyšší soutěže v zákulisí tuzemského ligového fotbalu. Jména a osoby? Bez dalších důkazů: „No comment“. Někdo se prý dohodl s jedním, zatímco druhý a zejména třetí, nejvíc zrazený, křičí vzteky. Lze vůbec tomu věřit? V zájmu zachování klidné mysli a radosti z dění na ligovém fotbalovém trávníku raději ne.

Desítky milionů za pomoc k titulu a do LM? Fámy zamořují fotbal. Lze jim věřit, nebo jde o fake news?

Ovšem už to, že autor těchto řádků podobné „zaručené“ zprávy se startem nového roku opakovaně – a z různých zdrojů – slýchá, je na pováženou. Nejsou to nějaké kecy zachycené od štamgastů v hospůdce páté cenové skupiny. Anebo od agentury JPP, tedy „Jedna paní povídala“.

Měla je pronést ústa důvěryhodných osob. Nebo naopak ústa osob poněkud nedůvěryhodných, zato ovšem zpravidla dobře informovaných. Nejsem z toho vůbec nadšen. Nejhorší variantou by bylo, kdyby to byla pravda. Ovšem jak to, že jednou letí fotbalovým povětřím částka šedesát milionů a podruhé sto milionů? To se těch čtyřicet milionů ztratilo v „překladu“, nebo se naopak zvedá částka se stupňující se fámou? Či jde o nějaké další „bonusy“, které se připočítávají k případným dalším úspěchům či speciálním „pomocím“? 

Reálné informace, zpravodajské hry, nebo zvyšování si ega?

Je možné, že v diskuzi k tomuto článku sklidím kritiku za to, že když řeknu A, tak ať povím i B, tedy i ty osoby a obsazení. Problém je v tom, že zdroje těchto zpráv otevřeně a oficiálně do médií neřeknou v takovém případě vůbec nic. Protože takové věci, pokud při nich „pachatele“ zrovna nechytnou, nebo na ně nenasadí policejní odposlechy, se dokázat v podstatě nedají. A dopředu je to ještě těžší. Ostatně i ve známé odposlechové „ivánkovské“ kauze z roku 2004 byli všichni potrestáni „jen“ za organizování korupčního jednání (či účasti na něm), nikoli za následné předání a převzetí domluvené částky. Tedy kromě jednoho chytrolína, který si nechal domů poslat úplatek složenkou…

Jsem si vědom toho, že se vystavuji samozřejmě i kritice za to, že zveřejňováním podobných fám, navíc v nekonkrétní formě, je podporuji a přiživuji. Myslím si ovšem opak. Pokud by bylo na každém „šprochu“ jen pravdy trochu, je dobře, když se o tom dozví co nejvíce lidí, včetně fotbalové veřejnosti.

A pokud jde naopak o záměrně šířenou lež ve stylu zpravodajské hry, tedy o „fake news“, s cílem co nejvíc poškodit a očernit protivníka, je také dobře, když tyto informace vyjdou na povrch.

Fámám, dezinformacím a „fake news“ se nejlépe daří v podzemí jakéhosi tajemna. Při styku s denním světlem rychle ztrácejí na síle.

A pokud „zaručené“ zprávy o desetimilionových částkách mají nějaký reálný podklad, nechť je náležitě prošetří příslušné komise, případně orgány činné v trestném řízení. Tedy pokud by se prokázalo, že nejde o pouhé výmysly některých lidí, kteří tak jen uměle zvyšují svou důležitost a význam.  

A výtka, že když něco vypustím, měl bych být konkrétní? Konkrétně tedy říkám, že některé osoby aktivně působící v českém fotbale pouštějí do tuzemského fotbalového prostředí informace o tom, že by se údajně mělo dát za desítky milionů korun zařídit, aby se někdo stal mistrem nebo dokonce postoupil do Ligy mistrů. 

Takže, pokud si někdo tyto věci vymýšlí, ať s tím okamžitě přestane a nezamořuje tím už tak značně kontaminované fotbalové prostředí. A nepoškozuje produkt zvaný „ligový fotbal“.  V zájmu nás všech – FAČR, LFA, funkcionářů, trenérů, hráčů, médií a především fanoušků. Pokud o nich naopak ví něco konkrétního, ať s nimi okamžitě seznámí příslušné funkcionáře.

Dají se takové služby zařídit?

Osobně si myslím, že není v silách jedné osoby – ani v českém fotbale – takové „služby“ spolehlivě zařídit. A pokud by si je někdo takto skutečně obstarával či objednával, činil by podle mého názoru špatný obchod. Znal jsem ještě za minulého režimu na fakultě jednoho nechvalně známého vysokoškolského učitele. Bral úplatky při přijímačkách. Nedělal vůbec nic, když to dotyčnému vyšlo a byl na VŠ přijat, peníze si vykutálený učitel nechal, pokud ne, „čestně“ je vrátil s tím, že to tentokrát nešlo. Trvalo to dlouho, ale nakonec ho vyhodili. Ještě před listopadovou revolucí.

Když jsme u těch fám, ono jich běží ve fotbale více. Jedna, dnes už asi docela neškodná, vypráví o tom, že když byl premiér Andrej Babiš ještě ministrem financí, měl mít údajně zájem o koupi fotbalové Sparty. Nebo mu to spíš někdo doporučil, že by to při volební kampani mohlo zabrat.

I kdyby to byla nakrásně pravda, bylo by to nejspíš předem odsouzené k zániku. Protože Daniel Křetínský svou milovanou hračku hned tak někomu ne(pro)dá. Naopak mu teď možná do jeho vydavatelství přibydou postupem času další nové tituly a třeba i jedná nejmenovaná televize, když se Jaromír Soukup hodlá věnovat politice a zakládá novou stranu (List Jaromíra Soukupa).

A tohle fáma není: Opilý sudí je předsedou OFS Trutnov!

A pak jsou tu zprávy věrohodnější. Třeba, že ze Strahova odejitý ředitel FAČR Michal Prokeš se má vrátit do pražské Dukly v roli poradce klubového majitele Petra Pauknera. Ostatně další „strahovský revolucionář“, trenér Antonín Barák starší, otec českého reprezentanta stejného jména, už na Julisce v úseku mládeže působí. Jako koordinátor sportovních tříd v Praze 6, který má mít na starosti i skauting, výuku mládežnických koučů a monitoring tréninkového procesu.

A poslední zajímavá zpráva nakonec. Vypadá jako úplně největší fáma ze všech. Zcela neuvěřitelná. Ovšem je pravdivá. Známý rozhodčí-opilec Marek Pilný, který se coby čtvrtý sudí ligového zápasu Příbram – Slavia před necelými třemi lety, v květnu 2016, „zmazal“, jak zákon káže, takže musel být po pár minutách z lajny vyveden ochrankou, byl 12. ledna 2019 zvolen předsedou Okresního fotbalového svazu (OFS) v Trutnově! Bývalý asociační šéf Miroslav Pelta, čelící dnes obviněním v dotační kauze z května 2017, ho přitom chtěl na doživotí vyhnat z řad FAČR.  Situace se na místním fotbalovém bojišti mění každou chvílí.