Limberský musí kvůli výrokům o Tvrdíkovi zpět do základní školy. Má zákaz psaní na sociálních sítích, bude se učit pravopis

SILVESTR - Obránce Viktorie Plzeň David Limberský bude muset od ledna chodit každé pondělí na dvě hodiny na doučování češtiny do základní školy. Rozhodla o tom Etická komise Fotbalové asociace České republiky (FAČR), která řešila hráčovy urážlivé výroky na Instagramu vůči slávistickému šéfovi Jaroslavu Tvrdíkovi po posledním podzimním ligovém utkání Jablonec – Slavia (0:2). 

Limberský musí kvůli výrokům o Tvrdíkovi zpět do základní školy. Má zákaz psaní na sociálních sítích, bude se učit pravopis

Polehčující okolností pro Limberského byla jeho instagramová omluva druhý den, naopak mu přitížilo, že z jejího textu bylo evidentní, že ji patrně nepsal sám.

Plzeňský fotbalista má rovněž až do konce školního roku, tedy až do konce června 2019, zákaz jakéhokoliv psaní na sociálních sítích – Instagramu, Twitteru a Facebooku. Po přezkoušení z českého pravopisu odborná komise rozhodne, zda tento zákaz zruší, či jej prodlouží (stejně jako v případě povinné Limberského školní docházky) o další půlrok.

Jde o ochranu dětí, především malých fotbalistů, před špatnou gramatikou jejich fotbalového vzoru. David Limberský si může pro své doučování vybrat jakoukoli plzeňskou základní školu, včetně škol speciálních.

Komisi pro tento trest posloužily tři Limberského příspěvky na Instagramu ve dnech 17. a 18. prosince 2018.

V tom úterním, omluvném, nenašla komise žádné chyby. Zřejmě dobrá práce tiskového oddělení Viktorie Plzeň. Viz: Omlouvám se za své včerejší vyjádření panu Tvrdíkovi… Bylo to zbytečné a hloupé.“

Celkem dvacet chyb

Zato dva Limberského pondělní příspěvky byly plné chyb. Rozeberme si to s etickou komisí.

První příspěvek:

„Pane Tvrdík gratulace, takový gol odvolat je ‚majstrstik‘ Škoda že v ČSA vám to tak neslo… Za cizí to je bomba rozhazovat že…“

Předně v oslovení používáme pátý pád, což je specifikum češtiny. Tudíž jedině: „Pane Tvrdíku“. Dále: za oslovením píšeme čárku, tedy druhá chyba. Dále: slovo gól se píše v českém jazyce s dlouhým „ó“, třetí chyba. Dále: píše se „majstrštyk“, nikoli „majstrstik“, čtvrtá chyba. Dále: za větou děláme tečku, pátá chyba. Dále: před „že“ by byla čárka rovněž vhodnější, šestá chyba. Dále: u slova „nešlo“ chybí háček nad „s“, sedmá chyba. Dále: opět chybí v závěru čárka před „že“, osmá chyba.

Osm chyb ve třech krátkých větách, velmi slabý výsledek.

Druhý příspěvek:

„Tvrdík je největší mág… Zrusil rekulerní gol… Gratuluju mistr twitter, jen rozhazuj dál Čínský money… Zdravíme váš věrný team ČSA…“

Za prvé: ve slově „zrusil“ chybí háček nad „s“, první chyba. Dále: „rekulerní,“ tedy nejspíš „regulérní“, se píše s „g“ a s dlouhým „é“, gól se píše s dlouhým „ó“,druhá, třetí a čtvrtá chyba. Dále: před anglickým oslovením „mistr twitter“ by měla být čárka. „Mister“ se píše s „e“ a s velkým „M“, „Twitter“ se také píše s velkým „T“, pátá, šestá, sedmá a osmá chyba. Dále: „Čínský money“ (tedy peníze) se píše s malým „č“ a nikoli „čínský“, ale „čínské“, devátá a desátá chyba. Dále: „zdravíme váš věrný team“ – náhlý přechod z tykání na vykání, „team“ se v češtině píše „tým“, jedenáctá a dvanáctá chyba.

Ještě horší výsledek než v případě prvního příspěvku.

To máme ve dvou krátkých příspěvcích celkemdvacet chyb. Etická komise FAČR má pravdu – Limberského návrat do školních lavic je nutný.

Bez „gokota“ i bez „hovata“

Etická komise rovněž v této souvislosti žádá všechny fotbalové fanoušky, aby se na sociálních sítích na adresu žáka Davida Limberského zdrželi jakýchkoli reakcí typu „gokot“ nebo „hovato“. Také je žádán uživatel s přezdívkou „Neobjektivní novinář“, aby více na Twitteru nešířil svůj následující příspěvek: „Naprosto chápu, proč je Limberský naštvaný, že Tvrdík dokáže zrušit gól. Jediné, co on dokázal zrušit, bylo jeho bentley“.

Takovéto výroky by mohly podle etické komise narušit psychiku nového žáka a negativně ovlivnit jeho budoucí studium a vývoj.