Plzeň potřetí z 3. místa z LM do Evropské ligy? Pozor, aby jistojistě první Real nepostavil pro CSKA „béčko“!

Byl to ale v úterý v Lužnikách skvělý obrat. Věc, s níž už asi skoro nikdo nepočítal. Zvlášť poté, co Viktoria Plzeň v české nejvyšší soutěži remizovala 1:1 s Příbramí a v Liberci, a CSKA naopak v ruské Premier Lize dvakrát zvítězil 2:0, doma dokonce nad vedoucím Zenitem Petrohrad. A také po špatném úvodu (0:1) i neproměněné Procházkově penaltě v závěru první půle to nevypadalo moc dobře.  Ovšem druhý poločas orámovaný Procházkovým a Hejdovým gólem přinesly malý zázrak. Moskevská výhra 2:1 pro viktoriány znamená, že mohou reálně zopakovat svá třetí místa a postupy do EL z let 2011 (před Borisovem) a 2013 (právě před CSKA). Ovšem pozor, na druhou stranu je třeba krotit euforii, ještě není vůbec nic hotovo. 

Plzeň potřetí z 3. místa z LM do Evropské ligy? Pozor, aby jistojistě první Real nepostavil pro CSKA „béčko“!

Ano, Plzni, která ve středu 12. prosince hostí AS Řím, stačí díky lepším vzájemným zápasům s ruským armádním klubem (2:2 a 2:1) získat tolik bodů, co CSKA v Madridu s Realem. Ovšem, hodně bude záležet na tom, jak se k poslednímu kolu základních skupin Ligy mistrů postaví oba již jistojistě postupující – Real a AS.

Navíc není zrovna nejlepší, že už je rovněž jasné, že skupinu G vyhraje madridský celek, který má o tři body více než Římané a lepší vzájemnou bilanci (3:0 a 2:0). Takže i kdyby doma s Moskvany prohrál, zůstane mu pro osmifinálový los výhodnější první příčka.

Real už je první tak jako tak

Ano, jsou tuještě odměny ve výši 70 milionů za výhru a 23 a půl milionu korun za remízu, ovšem tyhle peníze vypadají jako obří částka spíš pro české kluby než pro slavný a bohatý madridský Bílý balet.

Spíše by pro Plzeňské mohly hrát do karet skutečnosti, že Real končí základní skupinu doma před vlastními diváky a že by patrně nechtěl v Lize mistrů znovu s CSKA ztratit body (v Moskvě španělský královský klub prohrál 0:1). Což by pro obhájce trofeje nebylo zrovna lichotivé. 

Ale kdoví, na podzim je Real Madrid bez Cristiana Ronalda schopen dostat „trojku“ i od Eibaru, jako třeba v sobotu v La Lize…

Opravdu bude důležité, jak oba velkokluby – AS Řím v Plzni a Real Madrid doma s CSKA Moskva – ke svým prosincovým duelům v ChampionsLeague přistoupí. Do jaké míry budou jejich týmy v posledním „povinném“ kole prošpikovaný náhradníky, případně jak největší hvězdy pro ně vlastně „přátelské“ duely hrané z povinnosti pojmou.

„Koukáme se na sebe“ teď nebude klišé

„Víme, že soupeř hraje na Realu, kde je to hodně složité. Takže věříme a doufáme,“ prohlásil šťastný střelec vítězného úterního gólu Lukáš Hejda.

V podobném duchu mluvil i plzeňský trenér Pavel Vrba: „Je to úžasný výsledek, uhráli jsme s CSKA čtyři body a jsme na tom líp. Takže věřím, že do Plzně přijede evropský celek i na jaře. Máme k tomu blízko.“

To ano, na rozdíl od Moskvanů mají viktoriáni osud ve svých rukou. Ovšem s mužstvem, na jehož půdě prohráli 0:5. I tak by se ale tentokrát měli držet jindy nudného a omšelého klišé: „Díváme se na sebe, o ostatní výsledky se nestaráme.“

Možná by si viktoriáni mohli vzít i příklad z 6. prosince 2011, kdy ještě v mrazivém Edenu remizovali v závěru Ligy mistrů se slavným AC Milán 2:2. Nebo z utkání pražské Slavie z 5. března 1996, která v prvním čtvrtfinále Poháru UEFA na zmrzlém Strahově zdolala právě AS Řím 2:0.

Dřív bych se o domácí vítězství Realu nad CSKA Moskva, ale dnes? Jak už bylo řečeno, tohle mužstvo je sice schopné vyhrát 2:0 v Římě, ale také potupně prohrát 0:3 na hřišti SD Eibar.

Závěr Ligy mistrů? Ve dvanácti případech hotovo

Jinak už to píšu dlouho, ale tenhle způsob Ligy mistrů, kdy bývá o většině postupujících rozhodnuto dávno před koncem, se mi nezdá právě nejšťastnějším a nejregulérnějším. Vždyť před posledním kolem je o dvanácti ze šestnácti účastníků jarních osmifinalistech už jasno.

Jsou jimi: Bayern Mnichov, Ajax Amsterdam, Manchester City, Real Madrid, AS Řím, Juventus Turín, Manchester United, FC Barcelona, FC Porto, Atlético Madrid, Schalke 04 a Borussia Dortmund.

Jaké překvapení, že?

Takže se v prosinci v ChampionsLeague hraje již jen o čtyři postupová místa. A o nějaký ten třetí flíček pro „soutěž útěchy“, pro Evropskou ligu.

Krom toho, že to není dvakrát regulérní, když jeden klub nastoupí v úvodu proti gigantovi, jenž je v plné síle, a druhý v závěru proti jeho náhradníkům, je to trochu nuda.

Superliga velkoklubů jako hrozba

Proto není divu, že zaznívají hlasy o tom, že si velkokluby založí svou vlastní superligu. A sotva to předseda UEFA AleksanderČeferin se vší vehemencí dementoval, objevila se hned nová zpráva o tom, že podle BBC by přesto liga evropských velkoklubů mohla vzniknout v roce 2024. A to za účasti celků ze Španělska, Itálie, Německa, Francie, Ruska, Anglie a Portugalska.

Pokud rychle nedojde ke změně současného přežitého systému Ligy mistrů, obávám se, že to bude hrozit čím dál, tím více.