Viktoria 05 Plzeň aneb Vraždění plzeňských neviňátek. Žádná událost roku či dokonce zápas století

Událost roku, zápas století? Kdeže, Viktoria Plzeň prohrála ve 4. kole skupiny G Ligy mistrů s obhájcem trofeje Realem Madrid ve své Doosan Areně vysoko 0:5, když to už ve 40. minutě bylo 0:4. Ve druhé půli Bílý balet zvolnil ve Štruncových sadech tempo, prostřídal, a přesto svůj náskok nakonec ještě zvýšil. Takže sparťané a slávisté mohou oživit staré omšelé vtípky typu: „Víte, jak se jmenuje Schalke? 04. A jak se teď bude jmenovat Plzeň? Viktoria 05 Plzeň“. To i s připomínkou stejného říjnového výsledku v Římě s AS.

A to mohou být Plzeňští rádi, že v závěru, kdy už neměli sílu ani náladu silnému soupeři vzdorovat, gól Lucase Vázqueze neplatil kvůli centimetrovému ofsajdu a Gareth Bale orazítkoval zblízka v nastavení břevno. Mohlo to být 0:7, jak se povedlo Slavii před jedenácti lety na Arsenalu.

Ano, chápal jsem odhodlanost plzeňských hráčů poté, co před čtrnácti dny sehráli v Madridu velmi dobrou partii a prohráli tam jen 1:2, když měli několik dalších šancí. Ovšem to byl Real v největší krizi.  Jistě, absence hned tří obránců Marcela, Varaneho a Carvajala, kteří do Plzně ani nepřicestovali, dávala viktoriánům další naději.

Ovšem Real se nejspíš po změně trenéra a debaklu 1:5 v Barceloně již odlepil ode dna. V sobotu, byť s velkým potížemi (soupeř za stavu 0:0 dvakrát nastřelil břevno) zdolal v La Lize nováčka z Valladolidu 2:0. A hlavně, Viktoria Plzeň byla pro španělský klub ideálním protivníkem na „chycení se“.

Jistě, prvních patnáct minut Viktorka Real zaskočila, Nacho si nastřelil břevno, z čehož mohl být parádní vlastní gól, Ramosův zákrok na Chorého zaváněl penaltovou situací.

Tak to v LM chodí: německý Turek Ramose nepotrestal

Pak ale přišel bezohledný Ramosův loket v Havlově obličeji. A německý sudí tureckého původu DenízAteykin mlčel. Žádný faul, žádná karta, byť to měla být karta žlutá nebo dokonce červená.

Takovýto moment ovšem nesmí českého mistra zaskočit. Ano, takhle se to (ne)píská silnějším psům. Tím Viktorka v Lize mistrů rozhodně není. Zato v české nejvyšší soutěži ano. Začátkem týdne Chovancova komise rozhodčích oznámila, že v sobotním utkání Baník Ostrava – Viktoria Plzeň (0:1) měl sudí Zbyněk Proske v 71. minutě nařídit druhou penaltu za zákrok Romana Hubníka na pronikajícího Ostravana Jakuba Šašinku. Neudělal to, přestože mu to podle deníku Sport do sluchátek říkal i videorozhodčí Miroslav Zelinka.

Pak se nedivme, že se viktoriáni při střetu s evropskou realitou často nestačí divit.

Prohra 0:5 s Realem Madrid není ostuda, to je stav českého klubového fotbalu. Jen bych si odpustil ty přehnaně patetické řeči o zápase století či o tom, že si to budeme na hřišti užívat. Ostatně duelPlzně v Edenu před sedmi lety proti Barceloně v čele s Messim (0:4) zápasem století nebyl?

Ano, při vší té výsledkově bídě může ještě Viktoria Plzeň skončit ve skupině G třetí, a postoupit tak do jarního play off Evropské ligy. To by ovšem musela 27. listopadu vyhrát v Moskvě nad CSKA a pak 12. prosince získat doma s AS Řím tolik bodů jako Moskvané v Madridu.

Ano, AS Řím v Rusku ve středu vyhrál 2:1. Jenže Real tam 2. října prohrál 0:1. Tohle vypadá hodně těžce. CSKA navíc předvedl svou sílu už v září v Plzni ve druhém poločase, kdy dokázal srovnat dvoubrankové manko z první půle (z 0:2 na 2:2). Zkusit se ale musí. Ovšem raději už bez těch řečí o zápase století atd. To pak špatně dopadá.