Proč se Tvrdík sešel s Berbrem? Ochrání Sparta se Slavií videoprojekt, který někteří sudí poškozují?

Slávistický boss Jaroslav Tvrdík předminulý týden autorovi těchto řádků na otázku, zda se sešel s Romanem Berbrem (a také zda do Slavie v novém roce 2019 přijde generální sekretář Rudolf Řepka), odpověděl, že to jsou jen senzace a drby, o nichž by seriózní média psát neměla.  Koncem minulého týdne už ale Tvrdík potvrdil deníku Sport, že se s kontroverzním místopředsedou FAČR přece jen setkal.

Proč se Tvrdík sešel s Berbrem? Ochrání Sparta se Slavií videoprojekt, který někteří sudí poškozují?

Důvod? „V kontextu toho, že se chceme coby Slavia zapojit do řízení vrcholového fotbalu, jsem se potkal s panem místopředsedou Berbrem. Jeho i předsedu pana Malíka jsem seznámil s naším záměrem,“ potvrdil deníku Sport Jaroslav Tvrdík. „Dali jsme totiž najevo ambici a přání, aby se náš sportovní ředitel Jan Nezmar, kterého považuji za profesionála a ostatní kluby ho respektují, zapojil do práce výkonného výboru FAČR. A teoreticky dříve než při příští volbě. Ať už nějakou kooptací nebo možností někoho nahradit,“ vysvětlil Tvrdík ve Sportu.

Mohl by Paclíka ve výkonném výboru FAČR vystřídat Nezmar?

Jak ale konstatuje i Sport, tohle přání je velmi těžko uskutečnitelné. Ke změně by teoreticky mohlo dojít i na nevolební valné hromadě FAČR, ale pak by se musel vzdát funkce jeden z dvojice ligových zástupců Dušan Svoboda (Sparta, předseda LFA), Tomáš Paclík (Viktoria Plzeň). Deník Sport připouští ještě nějakou jinu, nestandardní cestu.

Těžko říci, jakou. Otázkou je, proč slávisté nenominovali Nezmara již loni v prosinci na mimořádné volební valné hromadě FAČR v Nymburce, to už ve Edenu přece byl.

A pak by tu byla ještě divoká možnost. Tomáš Paclík totiž nedávno ve výkonném výboru FAČR hlasoval v rozporu s Dušanem Svobodou pro odvolání zástupce LFA(Ligové fotbalové asociace) a garanta videoprojektu Romana Hrubeše z komise rozhodčích (R. Hrubeš by měl údajně podle zdrojů efotbalu v brzké době přijít se svým zásadním prohlášením).

Profesionální kluby by tak teoreticky mohly přijít s návrhem, že Paclík ve výkonném výboru FAČR nedostatečně hájíjejich zájmy a zájmy LFA a že by tedy měl být na žádost většiny oddílů vyměněn. Ovšem je jich dostatečný počet a mají na to vůbec odvahu?

Kdo obchází kluby se záměrem zrušení videa?

Na druhou stranu se v zákulisí mluví o snaze odpůrců videa tento projekt (VAR) zrušit. S tím údajně tito „konzervativci“ obcházejí kluby, aby si většinově prosadily ukončení VAR. Na to, zda o této aktivitě ví, se v pátek zeptal deník Sport předsedy LFA Dušana Svobody, jinak též místopředsedy Sparty.

„Nemám takovou informaci. Ani si nevzpomínám, že by na ligovém grémiu byl někdo proti. Budeme o videu dál mluvit, ale zrušit ho? Podle mě by to byl krok zpátky, trend jde úplně jiným směrem,“ prohlásil ve Sportu Dušan Svoboda. „Chce snad někdo zase řešit neregulérní góly nebo nasimulované penalty? Všimněte si, kolik ubylo zkratů a brutálních faulů mimo hru, bylo to vidět i na letošním mistrovství světa,“ argumentuje Dušan Svoboda.

Má podporu i Jaroslava Tvrdíka. Ten totiž v sobotním Sportu navíc prozradil, že Slavia je ochotna českému fotbalu finančně pomoci, a to právě v případě projektu VAR. „Už jsme říkali, že jsme ochotni na tento projekt finančně přispět. A já tuto nabídku vedení FAČR znovu zopakuji. Ve chvíli, kdy bude videorozhodčí fungovat, jak má, odstraní to velkou část výhrad ke komisi rozhodčích. Ta má naši opatrnou důvěru, my, jako Slavia, si na sudí stěžovat nemůžeme,“ přiznal Jaroslav Tvrdík, čímž se vysvětluje, proč do Chovance, na rozdíl od deníku Sport, na podzim nijak nešije.

Jenže videoprojektv české nejvyšší soutěži výborně fungoval na jaře při svých začátcích za polského předsedy komise rozhodčích Michala Listkiewicze. Teď, s novým šéfem, jako by jej někteří sudí „partyzánsky“ bojkotovali. Navenek mu sice vyslovují podporu, ale pak na hřišti nespolupracují s kolegy u videa, neposlouchají jejich doporučení, ať se podívají na obrazovku, a když jdou, tak trvají na svých původních, často chybných, rozhodnutích.

A ke všemu jejich šéfové ve světě stále rozšiřují tzv. „šedou zónu“ neustálým rozmělňováním pravidel jejich různými výklady. Tak, aby takřka každý verdikt mohl být správný, aby se jakýkoli zákrok či akce mohly vykládat různě, a pokaždé to bylo dobře.

Proske se prý po Hubníkově zákroku odmítl podívat na video

Odstrašující příklad z víkendu? Sudí Zbyněk Proske, považovaný bývalými kolegy s píšťalkou či praporkem za velkého oblíbence bývalé předsedkyně komise rozhodčích Dagmar Damkové, potažmo jejího partnera Romana Berbra, v 71. minutě sobotního utkání Baník Ostrava – Viktoria Plzeň (0:1) přehlédl faul plzeňského Romana Hubníka na pronikajícího baníkovce Jakuba Šašinku. Podle informací deníku Sport dostal Proske od videoasistenta Miroslava Zelinky doporučení, ať jde zákrok sám zkontrolovat na obrazovku. Odmítl, prý celou situaci dobře viděl…

Ze záznamu se ale zdá, že nikoli. Ovšem druhou penaltu proti Plzni, nařízenou s pomocí videa, už Proske neodpískal. Podle deníku Sport kvůli tomu Baník Ostrava zvažoval podání stížnosti.

Spíš by se kluby měly semknout, že video chtějí, a to pořádně. S tím, že hlavní sudí má za povinnost podívat se na záznam vždy, když mu to doporučí videoasistent. A ne, že bude tvrdošíjně trvat na svém nebo trucovat.

Pokud jsou Slavia (Tvrdík) i Sparta (Svoboda, potažmo Křetínský) pro zachování a rozvoj projektu VAR, neměli by mít odpůrci videa v českém fotbale šanci.

Jestliže však jdou pražská „S“ proti sobě, moc jistých funkcionářů se rázem zvyšuje. To už by si měli bossové nejslavnějších českých klubů konečně uvědomit. V zájmu českého fotbalu.