Klíčový víkend: Srovná Sparta krok, nebo půjde Slavia do desetibodového náskoku? A co Plzeň v Ostravě?

Před nedělním, velmi očekávaným pražským derby na Letné (17.00, O2 TV Sport) vypadá po 13. ligovém kole elitní šestka, která by hrála na jaře nadstavbovou část, takto: 1. Slavia 33 bodů, 2. Viktoria Plzeň 31, 3. Baník Ostrava 27, 4. Sparta 26, 5. Zlín 24, 6. Jablonec 23. Mohou za to tyto výsledky: Zlín – Sparta 1:0, Plzeň – Slovácko 2:1, Slavia – Dukla 4:1, Teplice – Ostrava 0:1 a Jablonec – Liberec 0:0.

Zatímco se slávisté po výhrách v Kodani a nad Duklou tetelí blahem (a nevadí jim ani, že jim sudí Zelinka za stavu 2:0 upřel další gól, protože si ani při zkoumání videa nevšiml, že obránce hostí Ostojič „rušil“ odmávaný ofsajd), sparťané jsou rozmrzelí, protože od 28. září do 27. října 2018 na cizím hřišti v lize potřetí v řadě prohráli 0:1. Po porážkách v Plzni a v Olomouci to bylo tentokrát ve Zlíně, kde inkasovali šest minut před koncem řádné hrací doby.

Stanciu: „Omlouvám se, uděláme vše po výhru v derby“

Všude se rozebírá, že Sparta doma a Sparta venku jsou dva zcela rozdílné týmy. A hledají se odpovědi na otázku, proč tomu tak je.

Musím se znovu omluvit fanouškům za to, jak hrajeme venku,“ řekl po posledním duelu pro klubový web Sparta.cz rumunský reprezentant v letenských službách Nico Stanciu. „Občas se stane, že kontrolujete hru a soupeř se přesto prosadí, tohle ale nebyl ten případ. Občas ztrácíme koncentraci, to je náš problém. Slibuju ale našim fanouškům, že uděláme všechno pro to, abychom vyhráli v derby,“prohlásil Stanciu.

Což o to, stát se to může, protože Sparta doma soupeře zpravidla v lize přehrává. Minulý týden v pondělí – v utkání s Mladou Boleslaví (4:1) válel hlavně ghanský útočník Benjamin Tetteh. Dal dva góly a mohl zaznamenat i hattrick, kdyby jej jiný Afričan, Guélor Kanga z Gabonu, pustil na penaltu.

„Máme obavy, že se ale příště do sestavy vrátí Šural a zase to nebude ono,“ diskutovali na sociálních sítích minulý týden někteří příznivci Sparty. A měli pravdu, Šural se vrátil, ale hlavně Tetteh seděl zdravý na lavičce náhradníků a přišel na hřiště až po hodině hry.

Ščasný: „Myslel jsem, že to bez Tetteha zvládneme…“

„Chtěl jsem ho šetřit. Myslel jsem, že to ve Zlíně zvládneme bez něj,“ vysvětloval trenér Sparty Zdeněk Ščasný, proč Tetteha, jemuž hrozilo před derby vykartování se, nepostavil do základní sestavy. Nakonec ho tam, když to drhlo, přece jen dal. Ale pozdě bylo bycha honiti.

„Sparta mohla ztrácet na Slavii před derby možná jen čtyři body. Takhle je to sedm, což je značný rozdíl. A když dostane Tetteh kartu v utkání proti Slavii, bude zase chybět příští kolo v Karviné,“ pochyboval o tom kroku v pořadu ČT Sporrt „Dohráno plus“ reportér MF Dnes Jan Palička.

Start Slavie? Naposledy za Šmicera před deseti lety

Trenér Slavie Jindřich Trpišovský na to šel v malém derby s Duklou obráceně, podobně ohroženého tvůrce hry Josefa Hušbauera do hry proti všeobecnému očekávání nasadil, a když už bylo o výsledku a výhře červenobílých prakticky rozhodnuto, stáhl jej ze hry. Pravda, bylo to doma a proti slabšímu soupeři.

Slávističtí fanoušci vzpomínají na to, kdy naposledy měli takto úspěšný start do ligové soutěže. Jeden z nich, Ondřej Kreml, na twitteru připomněl, že to bylo přesně před deseti lety, na podzim 2008, kdy měli sešívaní po třinácti kolech jen o tři body méně než dnes (33 vers. 30) a skoro stejné skóre (32:8 dnes vers. 32:9 tehdy). V tom čase, mimochodem dvěma góly Vladimíra Šmicera, na Letné červenobílí vyhráli přesvědčivě 4:1, což ve filmu „Okresní přebor“ přivodilo trenéru Slavoje Houslice Josefu Hnátkovi v podání Miroslava Krobota infarkt a stálo ho to život.

Ovšem, zpět z filmové fikce do reality, poslední letenské derby letos na jaře skončilo divokým výsledkem 3:3, když Sparta vedla už 3:0 a slávisté díky svému mohutném závěru senzačně vyrovnali.

Pokud chce v neděli Sparta uspět, musí zopakovat výkon z první půle tohoto utkání a po přestávce neztratit koncentraci a tempo.

Pokud chce v neděli uspět Slavia, musí zopakovat výkon z druhé půle tohoto utkání, vyvarovat se taktických hrubek z prvního poločasu a její brankář Kolář musí podat mnohem lepší výkon než na jaře.

Když se dva perou, Plzeň se směje“

Zopakování jarního nerozhodného výsledku by především nahrálo do karet Viktorii Plzeň přesně podle rčení „Když se dva perou, třetí se směje“.Což se ostatně dělo celý minulý ligový ročník 2017/2018.

Západočeši byli minulý týden velebeni za svůj statečný a kvalitní výkon v Lize mistrů na hřišti Realu Madrid (1:2). Jenže tak blízko bodovému zisku na San Bernabeu asi zase dlouho český mistr nebude.

Jak na tom Real v současné době je, ukázalo nedělní El Clásico, v němž Bílý balet utrpěl v Barceloně, oslabené o zraněného Messiho, debakl 1:5. Kdyby Plzeňští v úterý využili alespoň ještě jednu ze svých velkých šancí, mohl být trenér Realu JulenLopetegui možná odvolán o pět dní dříve…

Viktoriáni se v neděli vrátili do svého ligového standardu a poosmé v lize vyhráli o jediný gól – tentokrát nad posledním Slováckem 2:1. To zase prohrálo poosmé v řadě. Rozdílový gól (na 2:0) padl ve druhém poločase z Procházkovy penalty po faulu na důrazného a průbojného Krmenčíka. Internetové diskuze, zda se předtím plzeňský kanonýr Krmenčík dopustil, či nedopustil šlapáku, nechme na sudího Marka a pravidlové experty. Já mám raději spíše anglické pojetí stylu řízení hry.

Plzeňský trenér Pavel Vrba měl pravdu, když říkal, že v první půli mohl jeho tým dát tři čtyři góly, ovšem nikdo by se nedivil, kdyby Viktorka stejný počet branek obdržela po přestávce.  O únavě tady asi hovořit nelze, spíš o podcenění či o ztrátě koncentrace, což je asi největší problém současných viktoriánských rutinérů.

Dva klíčové duely ze všech stran

Teď Viktorku čeká už v sobotu (15.00, O2 TV Sport) velmi těžký zápas v Ostravě. Sparta tam na podzim vyhrála 1:0, Slavia naopak prohrála 1:2, přestože skoro celý zápas hrála přesilovku po vyloučení Milana Baroše. Baník by se mohl v případě výhry přiblížit mistru z Plzně na jediný bod.

První listopadový víkend může leccos naznačit.

Ideální scénář pro Slavii: výhra nad Spartou a prohra Plzně v Ostravě. To by znamenalo pětibodový náskok před Plzní, šestibodový náskok před Baníkem a desetibodový náskok před Spartou.

Ideální scénář pro Plzeň: výhra v Ostravě a remíza v derby Sparta – Slavia, případně prohra Slavie. To by znamenalo srovnání bodového kroku se Slavií (v případě její prohry dokonce vedení o bod), sedmibodový náskok před letenským "S" i Ostravou (v případě výhry Sparty jen pětibodový).

Ideální scénář pro Spartu: výhra nad Slavií a remíza v Ostravě. To by znamenalo jen čtyřbodovou ztrátu na Slavii, tříbodovou ztrátu na Plzeň a jednobodový náskok před Baníkem Ostrava.

Silná čtyřka může být ovšem ráda, že jablonecký Považanec v závěru nedělního deštivého podještědského derby s Libercem (0:0) neproměnil penaltu a přerušil tak sérii Peltova klubu v podobě čtyř výher za sebou. Kdyby totiž v minulém ročníku třetí Jablonec v neděli vyhrál, byl by v tabulce už pátý, pouze o bodík za Spartou.

Csaplár: „Sraby nemám rád“

Pokud jde o boj o záchranu, karvinský trenér Roman Nádvorník ještě dnes nemůže pochopit, jak mohl jeho tým doma během osmi minut prohrát (2:3), když ještě vedl dvanáct minut před koncem nad Sigmou Olomouc 2:0. Po vynuceném odchodu Filipa Panáka se ovšem Karviná v obraně zcela zhroutila.

Podobně se už několik kol s bilancí 1:15 po výsledcích 1:4, 0:6 a 0:5 hroutí Csaplárova Příbram, tým ještě přede dvěma koly velebený médii za příkladně ofenzivní fotbal. Tentokrát v souboji nováčků Starkovi hoši prohráli v Opavě (0:5), která po třinácti letech skvěle oslavila kýžený návrat na vlastní stadion.

A Csaplár byl po zápase tradičně patetický a záhadný: „Neznamená to, že končím. Ani nikoho nevyhazuju a netrestám. Ovšem v týmu končí období mládí, blbosti a kravin. Teď se ukáže, jestli jsou mí svěřenci chlapi. Ukažte mi, jestli na to máte. A sraby, ty já rád nemám.“

Tak uvidíme, jestli tahle Csaplárova mobilizace zabere.

Na konci tabulky to vypadá po třinácti kolech velmi našlapaně: 10. Příbram (14), 11. Opava (13), 12. Olomouc (13), 13. Teplice (12), 14. Karviná (11), 15. Dukla (10), 16. Slovácko (9).