Trpišovský prokoučoval duel v Ostravě, Sparta v Plzni ztratila hlavu i srdce

Přestože Sparta i Slavia byly v 10. ligovém dějství na hřištích soupeřů v mnohem lepším rozpoložení než jejich soupeři, nezvládly to a zaslouženě prohrály. I trenéři pražských „S“ Ščasný a Trpišovský v důležitých zkouškách selhali, protože svou taktikou či nevhodným střídáním soupeřům pomohli, a svá utkání tak prokoučovali. Sparta prohrála už v pátek v Plzni 0:1 a ještě v závěru přišla o zbytečně vyloučeného Stanciua, Slavia v neděli podlehla v Ostravě nahecovanému Baníku 1:2, přestože hrála kvůli správně vyloučenému Barošovi pět šestin zápasu (od stavu 0:0) přesilovku. Takže v čele FORTUNA:LIGY máme po třetině základní části nejvyšší české soutěže z velké trojky rázem čtyřku: 1. Slavia 24, 2. Plzeň 24, 3. Sparta 23, 4. Baník 22 (a pátý Zlín s 20 body v patách).

Nejprve k svátečnímu večernímu duelu Sparty v Plzni. Sparťané měli Viktorku před zápasem dobře „rozpracovanou“: Po pondělní odevzdané prohře v Jablonci 0:3, po špatné druhé půli s CSKA Moskva (0:2), po debaklu na Slavii (0:4) v Plzni bylo dusno. Jenže…

Spartě křídla ještě nenarostla

Jak napsal trefně na facebooku bývalý kolega z magazínu HATTRICK Pavel Skramlík: „Fotbalisté Sparty mě v Plzni zklamali. Už si mysleli, že jsou zase nahoře, jenže to chce mít nos dole, hodně pokory a pořád tvrdě makat, ne se pořád hádat, hrát podrážděně, nadávat sudímu. Vítězný polovlastenec Plzně byl bonusem za větší bojovnost a lepší nervy, Viktorka se naopak po dvou ‚ťafkách‘ vzpamatovala a byla jasně lepší. Tenhle zápas byl ponaučením pro všechny, kteří si myslí, že už jim rostou křídla, když jsou den v čele tabulky.“

Přesně tak. Navíc plzeňský kouč Pavel Vrba vyzrál na svého letenského kolegu Zdeňka Ščasného. Oblíbený systém sparťanského kouče 3 – 5 – 2 na Viktorii vůbec neplatil, a musel tak být ještě v první půli změněn na 4 – 1 – 4 – 1.

„Důležité okamžiky zápasu jsme zvládli s chladnou hlavou, a i proto jsme vyhráli,“ řekl slovenský záložník Plzně Roman Procházka, jenž se po čase objevil v základní sestavě a po jehož tečované střele padl v době, kdy už se zdálo, že vypjaté utkání spěje k bezbrankové remíze, vítězný gól.

„Bojujte za Spartu!“ Znají to i Stanciu s Kangou?

Jinak to žádná velká oslava fotbalu nebyla, spíš urputný boj plný soubojů a vzájemných strkanic. Jak píše i deník Sport, Sparta dojela na „hlavu“ a slabší psychiku. Jenže proč? Když už se zdálo, že v letenskému celku konečně vítězí týmový duch, v Plzni se nějak vytratil. Znovu se ukázalo, že Stanciu s Kangou jsou sice vynikající fotbalisté, ale že jim jde především o svůj výkon a pak – možná – „o nějakou Spartu“. Že pokřiku „Bojujte za Spartu!“ asi stále nerozumějí. Kanga se nechá vykartovat v závěru duelu s Duklou, protože si na oslavu gólu stáhne dres. Stanciu si vyřizuje v závěru utkání účty s Limberským, takže jej bez balonu podrazí. Čímž zastaví Spartu v poslední možnosti vyrovnat a citelně ji oslabí v dalších těžkých zápasech – první bude už v sobotu v Olomouci (19.00, O2 TV Fotbal).

A myšlenky by si asi mohl srovnat i trenér Zdeněk Ščasný. Místo toho, aby uznal, že na něj Vrba s Viktorií na svatého Václava vyzráli, tak po zápase tvrdí, že zatímco Sparta měla čtyři vyložené šance, tak Plzeň kromě gólu v podstatě nic. Opravdu? A co třeba Krmenčík, který šel v první půli na gólmana Nitu sám?

Plzeňské zmrtvýchvstání bylo úctyhodné. Ovšem vyhecovat se na Spartu Západočechům vždycky šlo. Teď bude třeba tento jednorázový počin potvrdit v dalších ligových zkouškách. Uvidíme, jak to Vrbovu celku po úterním duelu v Lize mistrů na půdě AS Řím (21.00, O2 TV Sport) půjde.

Trpišovský stáhl Balutu a bylo po šancích

Slavia a její nečekaná prohra 1:2 v Ostravě? V diskuzích na internetu bylo k mání hned několik velmi trefných názorů. Redaktor deníku Sport Martin Veit na twitteru uvedl: „Tohle byl nakonec šlágr kola. A zatím zápas sezony. Rozhodčí Ondřej Berka duel zvládl velmi dobře. Slávista Baluta na hrotu byl skvělý tah, pohybem rozhodil obranu Baníku, ta fungovala nejhůř v sezoně. Po střídání Olayinkou si už Slavia nic nevytvořila.“

Ano, Baluta na hrotu byl skvělý tah, jenže… Trenér Slavie Trpišovský se v Ostravě zlobil, že slávisté v posledních dvaceti minutách neměli jedinou šanci a skončili v křeči. Jak by ji mohli mít, když stáhnul ze hry Balutu, který ty šance (i tu Stochovu na gól) skoro všechny vypracovával? Z tohoto pohledu jde tedy o prokoučovaný zápas, to jde i na jeho vrub. Stejně tak s Traorém vypadla hra Slavie lépe.

„Mezi třicátou a šedesátou minutou jsme byli pětkrát sami před brankou, ale nevyužili jsme to, Laštůvka vše vychytal. Jsem neuvěřitelně zklamaný, když jsme v Ostravě hráli tak dlouho přesilovku - a nakonec jsme tu prohráli. Baníkovci nás předčili hlavně v přístupu k utkání,“ dodal bezprostředně po utkání Jindřich Trpišovský.

Poslední půlhodina? To už byla kombinace ostravského polehávání a slávistické totální a zoufalé bezradnosti. V kontextu toho, že Baník hrál o deseti, je jeho výhra zasloužená, protože Slavia udělala pro své vítězství zoufale málo. Věřím, ze hráče tato facka uzemní a začnou zase makat, protože takhle teda ne!“ zlobil se v internetové diskuzi na serveru idnes.cz slávistický fanoušek Jan Amdráš.

Laštůvka toho chytil víc než za celý podzim ve Slavii

„Laštůvka bude mít dneska víc úspěšných zákroků než loni za celý podzim ve Slavii,“ suše na idnes.cz vyhodnotil výkon zkušeného ostravského brankáře Martin Vlach. Ironie, ale možná docela pravdivá. Zatímco v Edenu před rokem dostal Jan Laštůvka v nejvyšší soutěži i v Lize mistrů a Evropské lize hned několik laciných gólů a rychle Slavii opustil, v neděli odpoledne se vytáhl ke skvělému výkonu. Uspěl, i když proti němu stáli tváří v tvář Traoré, Souček, dvakrát Mešanovič, Baluta.

Jindřich Trpišovský mě ovšem překvapil, když do kamer O2 TV Sport říkal, že si nemyslí, že by klíčovou situací zápasu byl gól Baníku (na 2:1) do šatny po obří Součkově chybě v rozehrávce.

Podle mě právě hektický konec první půle klíčový byl. Souček měl v závěru úvodního dějství na hlavě jasný gól, nedal a pak laxním přístupem v rozehrávce v posledních vteřinách čtyřminutového nastavení školácky chyboval. Místo stavu 1:2 to bylo 2:1 – a to je sakra rozdíl, není-liž pravda.

Baník byl skvělý, Barošova a Páníkova hysterie zbytečné

Baník si zaslouží velkou pochvalu a jedničku. Hlavně střelec obou gólů Fillo a bývalí slávisté v ostravských službách – kromě Laštůvky i Hrubý a Diop. Ale objevily se na tom,jinak skvělém, výkonu i nějaké ty kaňky.

Hlavně hysterie zákeřně hrajícího Milana Baroše (v neděli loktem bez míče srazil Součka). Že na svou bezohlednou hru doplatil až nyní, je věc jiná (zasloužilí a vysloužilí borci se v Česku těší nepřiměřené ochraně a sudí se jich bojí). Ovšem za své hysterické projevy po vyloučení mohl Baroš vidět dalších deset červených karet. Disciplinární komise by se také neměla patřičného trestu za tyhle výlevy obávat.

„Co mne na Baníku štve, je, že buď hraju tvrdě, nebo se válím po zemi,“ napsal k tomu na internetu Jiří Juřica.

„Zklamal mě ostravský trenér Páník. Měl jsem ho za rozumného, inteligentního chlapa, ale on se choval jako šašek a tajdrdlík, chvílemi jako smyslů zbavený,“ uvedl v této souvislosti v internetové diskuzi na idnes.cz Svatopluk Čech. Tak to jsme dva. Páník byl ve druhé půli za své projevy vykázaný sudím Berkou na tribunu, ale už v předtím, v době Barošova vyloučení, se choval podobně nepříčetně. „Neviděl jsem to,“ nicméně přiznal po utkání v televizním rozhovoru.

Je opravdu nutné ze sebe dělat v jedenašedesáti letech šaška, když jsem to ani neviděl? To poněkud kazí jinak vynikající práci, kterou Bohumil Páník v Ostravě odvádí a odvedl ji i směrem k zápasu se Slavií.

Jinak se ale situace vyvíjí v čele ligy velmi zajímavě a vyrovnaně, jak to na serveru idnes.cz ostatně rozebral fanoušek Leoš Kofroň: „Slavia v utkáních s týmy z první poloviny tabulky přehrála Plzeň, s Jabloncem i Ostravou prohrála. Obě tato mužstva dokázala Sparta porazit, ale zase odjela poražena z Plzně. Plzeň prohrála jasně s Jabloncem i se Slavií a šťastně ubojovala těsnou výhru nad Spartou. Liga je tedy na špici nesmírně vyrovnaná a někoho pasovat na jasného favorita či tvrdit, že je jasně nejlepší, je prostě hloupost. I když se takoví najdou…“P o svátečním víkendu se asi nenajdou, zatím je to rozehráno velmi zajímavě.

Faul na fotbal a faul na video?

Pokud jde o nižší patra tabulky, zaujal hlavně sobotní večerní duel Liberec – Olomouc (3:0), kde se Hanáci velice zlobili kvůli tomu, že videosudí rozhodli o uznání první liberecké branky a pak i o velmi přísné Faltově červené kartě. „Tohle je faul na fotbal a faul na video,“ zlobil se olomoucký trenér Václav Jílek, který bude při sobotním duelu se Spartou, kde rovněž působil, zase v ohrožení. Protože jeho Sigma je s pouhými šesti body na předposlední příčce před Duklou (čtyři body). Ta v neděli doma remizovala se Zlínem doma na Julisce 1:1, ovšem může být ráda, že v poslední minutě sudí odmával hraniční (?) ofsajd jejímu bývalému útočníkovi, nyní ovšem ve zlínských službách, Francouzi Beauguelovi…

Propadá se i Slovácko (9), které doma prohrálo 0:2 s nováčkem z Opavy (10). A také Teplice (9), jež i pod vedením nového trenérského dua Hejkal - Drsek podlehly doma v nastaveném čase Radově Jablonci (šesté místo, 16 bodů) 1:2 a nyní jedou do Plzně (neděle, 15.00, O2 TV Fotbal).