Proč nemůže hrát Opava doma, když je v létě třicet stupňů?! Nešlo to vyhřívání udělat až na podzim?

Je krásné léto a stadiony se při premiéře nového ligového ročníku velmi sympaticky zaplnily. Dokonce se svými celky hojně cestovali i fanoušci hostí, na Spartu třeba přijelo z Opavy na obnovenou ligovou premiéru nováčka po třinácti letech asi 1200 natěšených slezských fanoušků. Teď v sobotu je sice od 17 hodin čeká domácí zápas se Zlínem, ovšem budou muset pro změnu cestovat do Brna. Proč? 

Proč nemůže hrát Opava doma, když je v létě třicet stupňů?! Nešlo to vyhřívání udělat až na podzim?

Hlavním nedostatkem opavského stadionu je chybějící vyhřívaný trávník. Ten měl být zbudován o prázdninách tak, aby Opavští mohli hrát doma už začátkem září. Jelikož v Opavě mají Městský stadion, muselo město vyhlásit výběrové řízení. A protože se do něj napoprvé nikdo nepřihlásil, radní koncem června schválili nové kolo soutěže a posunuli termín dokončení zakázky na konec října. Místo původně plánovaných čtyř podzimních duelů v Brně to tedy vypadá, že tam SFC odehraje sedm z deseti domácích zápasů podzimní sezony.

Přiznám se, že mi to připadá padlé na hlavu. Fortuna:liga, Ligová fotbalová asociace (LFA) i sponzoři bojují o každého diváka, chtějí pro prezentaci svého produktu co největší návštěvy a pak v letním období vyženou nadržené fanoušky nováčka, kteří by pravidelně stadion v Opavě zaplňovali, až do 175 kilometrů vzdáleného Brna.

Nájem za jeden zápas? Čtvrt milionu korun

„Smlouva je uzavřená na hostování po dobu podzimní části sezony s tím, že Opava bude městu Brnu kompenzovat náklady vzniklé i se zajištěním městské policie nad utkáními, která jsou rozdělena do tří kategorií podle rizikovosti a tomu odpovídajícím nasazením policistů,“řekl náměstek brněnského primátora Petr Hladík. A náklady? „Částka pro nasazení policie v nerizikovém zápase je 60 tisíc korun, za rizikový v kategorii B je 130 tisíc a za zápas v kategorii C je 400 tisíc korun. Nájem na jeden prvoligový zápas Opavy bez DPH je 250 tisíc korun,“ dodal Hladík.

Pevně věříme, že fanoušci přijedou podpořit naše fotbalisty i do Brna. Všichni už se ale samozřejmě těšíme, až budeme moci hrát doma v Opavě,“ uvedl tiskový mluvčí SFC Opava Jaroslav Rovňan.

A proč se vůbec v prvním kole výběrového řízení na zbudování vyhřívaného trávníku na Městském stadionu v Opavě nikdo nepřihlásil? „Od firem se nám dostalo informací, že problém je v rychlosti, kterou jsme po nich chtěli. Že termín nesmí být do poloviny září, ale minimálně o měsíc déle, aby byly schopny to vytápění a celkově nové hřiště vytvořit,“vysvětlil náměstek opavského primátora Dalibor Halátek.

Novým termínem dokončení pracíse tak stal 31. říjen 2018. Opavský magistrát také zmírnil zadávací podmínky veřejné soutěže. „Především požadavky na prokázání kvalifikace dodavatele,“ upřesnila tisková mluvčí opavské radnice Lada Dobrovolná.

Při zájmu fanoušků z Opavy mají do Brna jezdit speciální vlaky. „Budeme sledovat počet prodaných lístků, aby se vědělo, jaký je zájem. Speciální vlak by jel zhruba patnáct minut po klasickém linkovém vlaku,“prohlásil náměstek primátora Martin Víteček, který je i místopředsedou představenstva SFC Opava.

Premiéra bude v derby s Baníkem?

Takže když všechno dobře půjde, mohli by Opavští slavit doma obnovenou ligovou premiéru 10. listopadu 2018 derby zápasem s Baníkem Ostrava, pak by si ještě letos na Městském stadionu zahráli se Slavií (1. prosince) a s Mladou Boleslaví (15. prosince). To už může být vyhřívací zařízení v plné permanenci.

Tato záležitost samozřejmě z hlediska průběhu soutěženení regulérní. Sedm předchozích soupeřů Opavy, kteří budou hrát se Slezským FC v neutrálním brněnském prostředí, je proti zbývajícím osmi nepochybně zvýhodněno.

Opravdu ale nevím, proč to nešlo otočit. Proč nemohl v létě SFC Opava odehrát svých sedm utkání, kdy v dobrém počasí chodí mnohem víc diváků, doma, a do brněnského azylu se přesunout až v listopadu, kdy mohly na Městském stadionu práce na vyhřívacím stadionu začít. Poměr zápasů v Opavě a Brně by se tak v roce 2018 změnil z 3:7 na 7:3. Návštěvnost by také byla výrazně větší, což by se líbilo divákům, sponzorům, televizím i ostatním médiím.

Ostatně nedávno se nováčkům udělovaly výjimky. I roční. Třeba v roce 2012 dostala takovou výjimku pražská Juliska, kde hraje Dukla. Ovšem pravda, tehdy byl předsedou dozorčí rady Dukly I. místopředseda FAČR Jindřich Rajchl a ve výkonném výboru FAČR seděl také člen duklistického předsednictva Petr Voženílek, šéf komise pro stadiony, jež tyhle výjimky udělovala.

Jde se od extrému k extrému.

A proč vlastně hraje slezská Opava až v jihomoravském Brně? Uznávám, že ve Vítkovicích, kde nyní kope své domácí zápasy rivalský Baník Ostrava by to nebylo nejvhodnější. Ovšem blízko je přece další ligový a nový Městský stadion v Karviné. Jenže ten byl vybudován z dotací EU (82 milionů korun) prioritně pro mládež a nemůže tedy sloužit komerčním účelům, což pronájem stadionu nepochybně je.

Pak by tu byla Sigma Olomouc, ale ta zase po letech hraje evropské poháry a nechce prý svůj stánek moc půjčovat. Takže jsme se dostali až do Brna, přičemž ve hře bylo původně i Znojmo. To možná budou opavští fanoušci v hojnějším počtu cestovat do Prahy – po prvním kole na Spartě hrají už ve třetím kole na Slavii a ve dvanáctém na Dukle…

Proč zastupitelé rozhodli až koncem dubna?

Ano, jak říkal legendární kouč mistrovské Bohemky Tomáš Pospíchal, ve fotbale moc logiky nehledejte. I když na druhou stranu, opavští zastupitelé rozhodli o tom, že dají 22 milionů korun na vyhřívaný trávník, až koncem dubna 2018.Tedy až v době, když už bylo úplně jasné, že SFC Opava do první ligy postoupí. Kdyby to riskli a učinili své rozhodnutí již v zimní přestávce, mohli by se nejspíš fotbalisté vrátit z brněnského azylu domů o měsíc, dva dříve.