Jedinými poraženými Evropany zatím Němci, Brazílie na úvod zaváhala po 40 letech!

Kdo by to byl řekl, že po čtyřech odehraných dnech a celkem už jedenácti zápasech bude jedinou poraženou zemí z Evropy mistrovské Německo. To si v „odvetě“ semifinále loňského konfederačního poháru FIFA vylámalo zuby na skvěle hrajícím Mexiku (0:1) a na šampionátu už si nemůže dovolit zaváhat. V podobně nečekané pozici se po remíze 1:1 se Švýcarskem nachází také Brazílie. Jak se to stalo?

Jedinými poraženými Evropany zatím Němci, Brazílie na úvod zaváhala po 40 letech!

Tak nejprve Němci… Ti hráli „stejně jako proti Saúdské Arábii (těsná výhra 2:1), jenže tentokrát proti nim stál lepší soupeř,“ jak uznal Matts Hummels. „Naše zajišťování nebylo dobré, často jsme byli vzadu jen já a Jérome Boateng. Nechápu to, proč jsme tak hráli, když jsme před týdnem dostali varování,“ pokračoval v kritice do vlastních řad německý stoper.

Němci, kteří se na turnaj kvalifikovali bez jediného zaváhání, však už v přípravě předváděli výkony, které jejich fandové nepoznávali. Ze šesti přípravných utkání vyhráli jen to poslední – již zmíněné – proti Saúdské Arábii, která na úvod šampionátu vyfasovala bůra od domácích Rusů, a na hráče s tureckými kořeny z politických důvodů pískají vlastní fanoušci.

To kvůli fotce Özila a Gündogana s tureckým prezidentem Erdoganem. Prvně jmenovaný nebyl v neděli na hřišti příliš vidět a ten druhý se na něm vůbec neobjevil. Ale těch vnitřních problémů je údajně víc. „Mužstvo nepůsobí jednotně,“ podotkla bývalá hvězda Die Mannschaftu Oliver Kahn, podle kterého prý Němci mohou být ještě rádi, že porážka nebyla vyšší. Ofenzivním záložníkům vyčítal, že nepodpořili osamoceného Kroose, a problém ve středu hřiště viděl také kouč Löw. „Otevřeli jsme Mexičanům hodně prostoru. Naši ofenzivní hráči se moc nedostávali na míč,“ shrnul hlavní důvody německého neúspěchu.

Mexičané byli ve středu hřiště daleko aktivnější a rychlejší, v některých pasážích Němce drtivě přehrávali a do rychlých kontrů chodili v podstatě, jak se jim zachtělo. Zkušená a (s výjimkou Plattenhardta na levém kraji obrany) sehraná německá defenziva na jejich rychlý přechod nebyla schopna zareagovat nejen v závěrečné fázi zápasu, kdy už to bylo celkem pochopitelné, ale hlavně v prvním poločase. Z jednoho takového brejku pak hvězda nizozemské ligy, dvaadvacetiletý Lozano, vstřelila jedinou branku utkání a Němcům možná až tehdy došlo, že úspěch v Rusku není tak samozřejmý, jako se v posledních letech zdál.

Po evropských trávnících totiž neběhá příliš mužstev typologicky podobných tomu mexickému a ukázalo se, že právě s takovou hrou by „železní a precizní“ Němci mohli mít problémy. Takhle rychlí a mimořádně technicky vybavení střední záložníci oblékají snad jen španělský trikot a takhle ostrými, hladovými křídly s podobným tahem na branku se může chlubit zase jen Francie, třebaže to v sobotním zápase proti Austrálii zrovna neukázala.

Mexičané tak našim západním sousedům vcelku drsně ukázali, že co stačí v Evropě, nemusí nutně stačit na světové scéně. Přitom Němci jsou zatím paradoxně jediným evropským mančaftem, který na turnaji v Rusku v konfrontaci se světovým fotbalem prohrál.

Rusové si hladce poradili se Saúdy, Francouzi se štěstím zdolali Australany, Islanďané uhráli senzační remízu s Argentinci, Dánové porazili Peruánce, Chorvaté Nigerijce, Srbové Kostaričany a Švýcaři v neděli večer remizovali s Brazilci. A aby to bylo kompletní, Portugalsko se o body podělilo se Španělskem, přestože zde nejde o mezikontinentální souboj, platí, že žádné jiné evropské mužstvo neprohrálo.

Aby obhájci titulu ztratili úvodní utkání na mistrovství světa, se v celé jeho historii stalo jen třikrát, a to v případě Argentiny v roce 1990, Francie v roce 2002 a Španělska v roce 2014. „Teď jsme pod tlakem a víme, že musíme ve zbylých dvou zápasech získat šest bodů,“ ví největší hvězda Němců Toni Kroos. O tom, že by jeho tým ale nepostoupil ze skupiny, pochybuje snad jen málokdo. V sobotu je čeká souboj se Švédy a ve středu poté vyběhnou proti Jižní Koreji.

Brazilci nechtějí na Němce

Ještě větší překvapení se však urodilo později toho večera v Rostově, kde největší favorité turnaje z Brazílie pouze remizovali se Švýcary, jež v posledních letech prožívají všesportovní renesanci. Konečný výsledek 1:1 po brankách Coutinha a Zubera znamenal to, že Brazílie ztratila body v úvodním zápase světového šampionátu poprvé od roku 1978, a zařadil se mezi největší dosavadní překvapení turnaje, hned vedle remízy Argentiny s Islandem.

Kanárci přitom začali skvěle. Rychlou kombinací a technickými finesami se blížili představám fanoušků o ideálním výkonu, který korunoval fantastickou střelou záložník Coutinho. Svého soupeře dlouho přehrávali, ale jakoby se pak hrou uspokojili a začali jej pouštět do úniků po křídlech. Na chvíli vypadli z koncentrace a na vyrovnávací gól z rohu už nedokázali odpovědět, přestože si k tomu vytvořili množství slibných šancí. Jejich projev však rozhodně nebyl špatný, chyběla mu jen střelecká produktivita, nebo se jim jen v osmifinále nechtělo na Němce, jak praví vtípky na sociálních sítích. Vítěz brazilské skupiny totiž narazí na druhý celek skupiny, ve které hraje právě Německo s Mexikem.

Co z nedělního odpoledne by ještě rozhodně nemělo zapadnout, jsou výkony rozhodčích, zejména v těchto dvou zápasech, kteří nepískali, lidově řečeno, každou kravinu, a hru poměrně hodně pouštěli na všechny strany. Když si jakýkoli z hráčů šel úmyslně pro faul a následnému pádu jen nepatrně přidal, hrálo se dál. Simulace a přihrávání nebylo tolerováno, načež si někteří hráči zvykli brzy, někteří později a někteří vůbec, ale hře to významně prospělo.

A s tím souvisí ještě jedna připomínka. Videorozhodčí v centrální základně v Moskvě průběžně zkoumají veškeré situace a hlavnímu sudímu utkání dají pokyn jen v případě, že se jim nepozdává jeho rozhodnutí. Potenciální penalta na Jesuse tak v neděli nebyla ignorována, jak se mnozí domnívají, jen nebyl důvod se k ní vracet a zkoumat na videu, protože videorozhodčí v Moskvě byli stejného názoru jako mexický rozhodčí Palazuelos – penalta nebyla.