Tvrdá práce přináší ovoce aneb Jak si Guardiola podmanil celou Anglii

O titulu v nejvyšší anglické soutěži sní vždy celá řada týmů, avšak na samotném konci může být vítězem vyhlášen pouze jeden. To, kdo jím bude, se nedá s přesností určit, ovšem pokud chcete patřit mezi hlavní favority, musíte najít způsob, jak být lepší, než jsou ti ostatní. I když se nejedná vůbec o lehký úkol, přesto se v letošní sezoně našel jeden člověk, který právě v tomto ohledu naprosto exceloval. Josep Guardiola, trenér fotbalistů Manchesteru City, má v rámci vysokých ambic tendenci posouvat laťku vždy o něco výše, že nakonec celá Premier League, jejíž dějiny byly famózně přepsány, jenom žasla úžasem. Pojďme se nyní ve stručnosti podívat, jak k takovému úspěchu došlo a co může být podle samotného hvězdného manažera klíčem k onomu zdárnému pokračování. 

Tvrdá práce přináší ovoce aneb Jak si Guardiola podmanil celou Anglii

Manchester City se řítil jako uragán napříč celou ligovou sezonou, kterou zakončit na neuvěřitelných sto bodech. Během této cesty nepotkal žádnou vážnější překážku a pokořil zázračné mety hned několika rekordů, jež už nikdo v dohledné době překonat nemusí. Pep Guardiola začal tažení ve své druhé sezoně v čele klubu z modré části Manchesteru opravdu skvěle. Dvaadvacet zápasů za sebou nepoznal přemožitele a když už zima klepala na dveře, aby ohlásila polovinu aktivního ročníku, téměř všichni konkurenti přiznali, že boj o titul je ztracen.

Někteří v daném úspěchu vidí nemalé finanční injekce, které Citizens pravidelně dostávali, jiní sklopili hlavu a přiznali si hořkou porážku. Dlouhé roky ověřený tvrdý anglický styl narazil, když se na scénu dostavil kombinační fotbal, o němž se hovořilo, že v Premier League rozhodně úspěch slavit nebude. A jak dlouho se o tom hovořilo, tak se naprosto zapomnělo, že to může být úplně naopak.

Fotbal je byznys, na který musíte mít pevné nervy

Jako každý jiný příběh, podobně i ten náš začíná vstupní investicí, díky níž můžeme proměnit své sny ve skutečnost. V případě Manchesteru City se jednalo o přestavbu kádru, jehož věková hranice u většiny hráčů převyšovala třicet let, což podle bohatého vedení snižovalo šance ze zisku titulu. Jednalo se o běh, u nějž se počítalo, že nebude dokončen během jednoho roku, proto byla celá práce rozdělena do dvou sezon.

Pokud je vám svěřena do rukou takováto zodpovědnost, jistě ji nevezmete na lehkou váhu. Ačkoliv nějakým přestupům chyběl kousek empatie ke stávajícím členům kádru, jejichž mnohdy letité služby byly vmžiku zapomenuty, cílený krok nesl své ovoce. Spousta trenérů ve světovém fotbalu, a v Anglii to platí obzvlášť, se snaží využít veškeré finanční prostředky k cílenému posílení kádru, avšak své vysněné posily nedokáží do kádru zakomponovat natolik, aby s nimi mohli slavit kýžený úspěch. To je ovšem něco, co zvládl Guardiola skvěle, jelikož v prvním roce postavil základní stavební kámen k novému hernímu stylu, jenž zahrnoval spoustu mladých akvizic, jež mají možnost se neustále vyvíjet. Ve druhém roce to jen stačilo vhodně doplnit a alespoň ta vizuální práce, jak by měl vypadat tým schopný bojů o ty nejvyšší příčky, byla hotova. 

Nejlepší obrana je útok

V dnešním fotbalovém světě, pokud se řekne Barcelona, Josep Guardiola a možná už i Manchester City, si většina z nás vybaví pojem tiki-taka, což je styl založený na co nejdelší kontrole míče pomocí krátkých přihrávek. Zdali bychom měli nechat mluvit samotného španělského manažera, on tímto názvem zcela pohrdá, jelikož se podle něho jedná o „nudný a bezúčelný fotbal“, ovšem jakmile spatříme hru Manchesteru City, lze si povšimnout, že ta hra od daného pojmenování nemá moc daleko. Nepatrný rozdíl činí jen rychlé protiútoky, jimiž se hráči Citizens snaží trestat chyby soupeře kdykoliv, kdy se k tomu vyskytne ta pravá příležitost. Pravda sice, není jich za zápas moc, zato jejich načasování je natolik dokonalé, že s nimi má obrana soupeře mnohem větší potíže, než když čelí pomalému kombinačnímu fotbalu.

Z hlediska jak španělského trenéra Guardioly, tak například i holandského kouče Louise van Gaala, od něhož sedmačtyřicetiletý stratég pochytil základy ke svému hernímu stylu, jsou přechodové fáze ty nejdůležitější v celém zápase. Jakmile se naskytne možnost jít do otevřené obrany soupeře, musíte jí naplno využít. Naučit své hráče číst hru a pochopit, kdy je k tomu ta nejlepší příležitost, to vyžaduje trpělivost a schopné hráče k tomu. Pro šéfa lavičky Citizens, jenž je ve své profesi naprosto precizní, to byl tvrdý oříšek, jenž si vyžádal celý rok přípravy. Nyní ovšem se mu ta tvrdá práce zúročila se vším všudy.

Pro týmy čelící Manchesteru City bylo velmi obtížné rozhodnout se, jakou taktiku zvolit. Jejich obrana nemohla vydržet celých 90 minut čelit takovému náporu, že dříve nebo později stejně kapitulovala, a pokud se náhodou otevřela, aby podpořila útočné snahy, dostala gól z protiútoku. Díky tomuto stylu se Guardiolův tým stal nejkomplexnějším na celých ostrovech. Jejich hru bylo těžké zastavit, protože vždy celé mužstvo vědělo, co přesně má dělat, a dravě se hnalo za vítězstvím.

Podíváme-li se na statistiky, jež jsou zaznamenávány od srpna roku 2003, hráči City se za podpory této taktiky nesli na vítězné vlně a podpořili naše tvrzení, že proti nim vůbec nebylo lehké hrát. V rámci střelby proměnili rovnou 16 % svých projektilů, což se za posledních patnáct let nikomu jinému nepovedlo, a podobně to platí i u průměrného držení míče (72 %), přesnosti přihrávek (89 %), nejvíce úspěšným přihrávkám za zápas (662) či střelám, jimž museli čelit (6,2).

S každým titulem rostou i ambice

Je to už devět sezon za sebou, co se ze zisku Premier League pokaždé radoval jiný tým. Mnoho trenéru se pokoušelo toto prokletí zlomit, avšak nakonec vždy ztroskotalo na něčem jiném. V podobné situaci se nyní nachází i veleúspěšný trenér anglického mistrovského celku, jenž se s každým úspěchem pokouší laťku posouvat o něco výše. Ve svém nedávném rozhovoru prozradil, že má-li si jeho tým udělat jméno i v Evropě, musí být nejprve neomylný na domácí scéně. Jeho představě nejlépe vyhovuje osm ligových titulů z deseti možných sezon, což je něco, o čem nesní ani trenéři v mnohem lehčích ligách, kde se o titul nepere tolik týmů jako právě v Anglii. Nesmíme ovšem zapomínat, že se stále bavíme o jednom z nejlepších trenérů současnosti, podle něhož není nic nemožné. A rozhodně se to pokusí dokázat. Základ k tomu už má.

Přestupy a výběr hráčů

Přesuneme-li se k názorům sedmačtyřicetiletého manažera a jeho pohledu za uplynulým ročníkem, v němž se mu podařilo ovládnout jak ligový titul, tak i Carabao Cup (ligový pohár), zjistíme, jaké byly podle jeho tvrzení podstatné momenty sezony a co k onomu úspěchu potřeboval.  

„Minulou sezonu jsme neskončili tak, jak jsme si všichni představovali, ale i nadále jsme pevně věřili v to, co děláme, a snažili jsme se nepolevit. Měli jsme v týmu hodně hráčů okolo třiceti let, takže nebylo možné hrát rychle a zároveň kombinačně. Vždy nám chybět ten jeden krok k úspěšnému zakončení, což jsme museli v druhém přestupovém období změnit. Je velký rozdíl, když porovnáte hráče, kterému je 30 let (Zabaleta, Clichy, Kolarov, Sagna, Navas) a kterému je 23. Mladí hráči jsou energičtější, ambicióznější a dokáží pro vás rychleji získat zpět míč, když ho ztratíte,“ prozradil.

Podle čeho si vybíral hráče? „Mám lidi, s nimiž se pravidelně scházím a říkám jim, co od svých nových posil potřebuji. Oni pak najdou cíl vyhovující mým požadavkům a představí mi ho. Vždy na konci jednoho měsíce se sejdeme, zvážíme hráčovy vlastnosti, naše finanční možnosti a touto cestou si postupně vytvoříme seznam kladných i záporných věcí. I když je na dnešním přestupovém trhu obtížné sehnat kvalitní posily za dobrou cenu, rozhodli jsme se investovat nemalé peníze do pozic, kde to potřebujeme nejvíce. Mendy i Walker (krajní beci), jsou jedni z nejlepších hráčů, co umí bránit a zároveň skvěle podporovat útok. Každý měsíc jsme tyto situace vyhodnocovali, abychom nakonec udělali přestup, kterého nebudeme litovat. A vyplatilo se,“ podotkl.

Klíčový moment sezony

Jak už jsme jednou zmínili, Manchesteru City se podařil neopakovatelně dobrý vstup do sezony, díky čemuž si udělal na čele tabulky ohromný náskok. Pokud by měl Pep Guardiola určit ústřední zápas, který nejvíce nabudil jeho mužstvo v boji o titul, bylo to venkovní duel s Chelsea, v němž City vyhráli sice pouze 1:0, zato svého soka do ničeho nepustili. O tom svědčí i neuvěřitelné statistiky, na něž hráči Blues nebudou moc rádi vzpomínat, jelikož se před vlastními příznivci k ničemu nedostali a soupeřovým směrem vyslali pouze čtyři střelecké pokusy.

„Byl to náš první venkovní zápas proti velkému soupeři a jen díky skvělému výkonu, který jsme proti Chelsea předvedli, jsme všichni silně začali věřit, že toto může být náš rok. Občas potřebujete důkaz, jako je tento, abyste se správně nabudili. A pro nás přišel v ten nejlepší moment. Přijeli jsme na Stamford Bridge, na jednu z nejtěžších půd v Premier League, kde jsme podali jeden z nejlepších výkonů vůbec. Poté jsme si už jenom řekli, že když se nám to podařilo jednou, povede se nám to i znovu,“ pravil.

Proč je kontrola míče tak důležitá?

Pokud Guardiola kladl v každém utkání na něco zvláštní důraz, bylo to na co nejrychlejší získávání míče zpět. Jedná se o jeden z hlavních aspektů jeho hry, od něhož se odvozuje celá filozofie.

„Vždy se snažím své hráče přesvědčit, aby běhali za míčem jako ten nejhladovější tým na světě. To je naše tajemství a oni to vědí. Jestliže to nevědí, pak nejsou ani na hřišti a musí se smířit pouze s pozicí vedle mě na lavičce,“ vysvětloval. „Mohu jim prominout téměř cokoliv, i nějaké chyby týkající se průběhu utkání, ale pokud neběhají, nejsou pro náš styl důležití. Musí umět bojovat,“ doplnil.

„Nemám rád ty typy hráčů, co si o sobě myslí, že jsou dobří, sem tam dají gól, ale nechají své spoluhráče to odběhat za ně. Naše odhodlání je vždy vysoké a fyzická připravenost je důležitější než ta taktická. Je to naše tajemství, pokoušíme se být neustále v pohybu, teprve pak máme na čem stavět,“ prozradil.

Obhajoba titulu

Podle sázkařů je Manchester City největším kandidátem na zisk titulu už teď, avšak nová sezona přinese nové naděje i všem jeho letošním pronásledovatelům.

„Soupeři nám to asi moc neulehčí, protože si jsou vědomi toho, co se nám letos povedlo, a pokusí se nám přizpůsobit. Spousta týmů pravděpodobně přejde na hru s pěti vzadu, což pro nás bude opět o něco složitější, ale i tak se s tím pokusíme vypořádat. Cíl zůstává i nadále stejný - vyhrávat. Fotbal je krásný v tom, že je nepředvídatelný, a sám jsem zvědavý, co nám příští ročník přinese. Pokud se ale objeví nějaký problém, pokusíme se s ním jako vždy vypořádat,“ sdělil Guardiola.

„Hodně týmů vždy po mistrovské sezoně o něco poleví, kvůli čemuž se připravují o naději z opětovného zisku titulu. I na nás to už začalo doléhat, proto bude podstatné se po letní pauze vrátit do plného tempa v co nejkratším čase. Nesmíme se nechat podobným úspěchem ukolébat,“ kladl opětovný důraz na fyzickou přípravu. „Abyste se stali velkým týmem v Anglii, výhra jednoho titulu nic neřeší. Mnoho týmů to dokázalo před námi a určitě se nějaký takový ještě objeví. Chceme-li však společně tvořit budoucnost a stát se úspěšným klubem, jako je Liverpool nebo Manchester United, musíme toho dokázat ještě mnohem více,“ dodal.