Plzeňské oslavy: Kde mám ty m*dky pražský? Ať jdou sparťani a slávisti do hajzlu!“ řval z tanku Šádek

Viktoria Plzeň porazila v předposledním kole doma osmé Teplice (2:1), jimž už o nic nešlo, a doklopýtala tak konečně na jaře ke kýženému pátému titulu českého mistra (2011, 2013, 2015, 2016, 2018) během osmi let, tentokrát poprvé okořeněnému přímým vstupem do základní části Ligy mistrů, tedy 380 miliony korun.

Plzeňské oslavy: Kde mám ty m*dky pražský? Ať jdou sparťani a slávisti do hajzlu!“ řval z tanku Šádek

Vzhledem ke své spanilé podzimní jízdě je Viktorka první naprosto zaslouženě, především proto, že obě pražská „S“ klopýtala na podzim i na jaře, navzdory výměnám svých trenérů. Plzeňské oslavy byly tradičně bujaré, konaly se v centru města symbolicky na tanku, z něhož generální ředitel Viktorie Adolf Šádek se zjevným mindrákem k obyvatelům hlavního města a s klacíkem v ruce vulgárně křičel „Kde mám ty m*dky pražský? Ať jdou sparťani a slávisti do hajzlu!“

Jestliže ale většinu jarní sezony patřila Viktorka k nejhorším ligovým celkům, když získala z devětatřiceti bodů jen sedmnáct, zato jich kvůli pěti remízám a čtyřem prohrám poztrácela dvaadvacet a do sobotního zápasu s Teplicemi vyhrála doma pouze jednou, očekávalo by se v té radosti z titulu i více pokory. Místo noblesy, velkorysosti a gentlemanského přístupu vítěze tohle připomínalo spíše buranskou zamindrákovanost ve stylu vyhazovače z provinční diskotéky v malém příhraničním městě.

Respekt k pěti titulům, ale provincionalismus brzdí český fotbal

Tenhle detail je ovšem pro současný tuzemský fotbal typický. Jak nedávno v brilantní analýze v Lidových novinách s názvem „Český fotbal rdousí sám sebe“ konstatoval publicista Josef Káninský: „Silně přítomná korupce a zpozdilý provincionalismus jsou největšími současnými překážkami pročištění a sanace skutečné identity českého fotbalu.“

Pět titulů za osm let (z toho tři pod vedením Pavla Vrby) jsou jistě úctyhodným a vpravdě historickým počinem západočeského klubu. Klobouk dolů!

Na druhou stranu, bohužel, celý český fotbal v tomto období vyklidil na mezinárodní scéně své někdejší těžce vydobyté pozice a příliš nevzkvétá.

Vraťme se ale ještě k oslavám. Celý příjezd plzeňského týmu do centra krajského města byl totiž ve znamení předsezonní tiskové konference. Tehdy Adolf Šádek vytáhl klacík a ze zahraničí posílené týmy Sparty a Slavie nazval tanky. „Do ligy teď vjedou dva tanky, jeden rudý a druhý sešívaný. Já za nimi poběžím s malým klackem v ruce a v každé zatáčce ho budu tankům strkat do pásů a doufat, že aspoň jeden z nich se vysype,“ prohlásil tehdy.

VIDEO ZDE

A nyní coby tahoun mistrovských oslav jel s klackem v ruce na tanku, vystoupil s ním na pódium a v euforii křičel? „Ať jdou do hajzlu! Plzeň je ve fotbale hlavním městem České republiky, tak to je a tak to bude!“  A už předtím při vstupování z tanku řval: „Kde jsou ty slávisti a sparťani?! Kde mám ty m*dky pražský?!"

Už ta narcistická „jájistická“ první osoba jednotného čísla ve stylu „Já jsem klub, já hraju proti Spartě a Slavii, já budu dávat tankům klacky do pasů, kde mám ty m*dky pražský,“ je úsměvná, psychologové či psychiatři by takové chování jistě odborně analyzovali a opatřili příslušnou diagnózou.

Dá Vrba Viktorku zase dohromady?

Střelec důležitého prvního gólu proti Teplicím a podzimní střelecká opora Viktorie Plzeň, mnohomluvný Michael Krmenčík se po zisku titulu nechala slyšet: „Teď si dám pivo, doutník a dva dny mě nikdo neuvidí! Já jsem v Plzni šťastný, pan Šádek mi vytvořil podmínky, které nemá leckterý hráč ve Viktorce ani v celé lize.“

No právě. Krmenčík mohl v zimě odejít do Newcastlu United za 350 milionů korun! Šádek ho nepustil a mnozí experti mu to vyčítají, protože prý takovou částku za tohoto útočníka, který šel na jaře s formou dolů, Plzni už asi nikdo nikdy nenabídne. A zmíněné vylepšené Krmenčíkovy podmínky prý údajně měly udělat v plzeňské kabině zlo, stejně jako nerovnoměrné rozdělení prémií za účast a výsledky v Evropské lize. Kdoví, i tohle prý podle různých zvěstí mělo být příčinou jarních výpadků Viktorie Plzeň.

Trenér Pavel Vrba, pokud tedy zase neodejde do Ruska, což opakovaně popírá, musí nyní dát mužstvo před Ligou mistrů dohromady. Lépe řečeno, řádně ho přestavět a omladit. Bude se mu do tohoto velmi náročného úkolu chtít?

V této sezoně to měl velmi ulehčené. Tápající Sparta a Slavia se vnitřně porazily a rozložily samy, žádné Šádkovy klacky do svých pasů k tomu ani nepotřebovaly. Kdyby červenobílí na jaře s novým realizačním týmem neprohrávali s vyloženými outsidery a nepoztráceli jen doma osm bodů (a sedm bodů venku), vedl by teď kolo před koncem ligu obhájce titulu, tedy pražská Slavia. I při svém čtrnáctibodovém náskoku po podzimu mohla Viktoria Plzeň na jaře o své prvenství kvůli svým obřím jarním ztrátám přijít.

Tři jablonecké rány – tři góly, Slavii nepodrželi gólmani

Jenže její soupeři nebyli ve formě. Slávističtí příznivci, znejistělí navíc nejasnými akcionářskými přesuny a dluhy mezi CEFC Europe a skupinou J&T a neukotvenou pozicí šéfa Jaroslava Tvrdíka, utrpěli po výhrách nad Plzní a Duklou v Edenu nečekanou porážku 1:3 s nejlepším klubem jara - Jabloncem.

Toho před deseti dny porazili v Mladé Boleslavi ve finále poháru 3:1, nyní se výsledek přesně otočil, když po půlhodině hry to bylo 0:3. Po třech jabloneckých ranách.

Když to zjednodušíme, kdyby si ale týmy vyměnily brankáře, kdyby stál v bráně Slavie Hrubý a v bráně Jablonce Kolář, výsledek by byl asi stejný jako v pohárovém finále. Zatímco Hrubý někdy chytal (i s pomocí spoluhráčů) nemožné, Kolář v první půli nechytl vůbec nic. První a třetí gól jdou za ním, druhý s tečí (navíc asi z ofsajdu) byl těžko „lapitelný“.

Můžeme se bavit o různých herních stylech, změnách, progresivních trendech atd., ale velmi důležité pro sezonu 2017/2018 bylo, že Slavia po rychlém letním Pavlenkově odchodu do Werderu Brémy nedokázala pro klub s takovými ambicemi najít vhodného gólmana. Laštůvka na podzim i Kolář na jaře dělali až příliš chyb, které přinášely bodové ztráty (Kolář hlavně na Spartě či v utkání proti Jablonci, kdy inkasoval shodně trojku. Naštěstí pro Slavii v pohárovém finále jeho kiks dokázali spoluhráči napravit.).

Ondřej Kolář je jistě talentovaným gólmanem, ale zkušenosti by měl sbírat nejspíš v jiném klubu, než je Slavia. Slovan Liberec byl pro něj zatím asi ideálním místem.

Slávistická veřejnost je nyní těžce rozdělená. Příznivci bývalého trenéra Jaroslava Šilhavého připomínají, že zatímco na podzim ztratila Slavia v šestnácti utkáních šestnáct bodů, jeho nástupce Jindřich Trpišovský v pouhých třinácti jarních duelech už přišel o patnáct bodů, takže (na procenta) na tom bude hůř, i kdyby Slavia v posledním kole v Teplicích vyhrála. A to na jaře červenobílí nemuseli vandrovat do daleké ciziny k náročným zápasům LM a EL.

Slavia prohrou s Jabloncem navzdory vydřené přesilovkové výhře Sparty nad Olomoucí (1:0) stále nemá jistotu vicemistrovského druhého místa, a tím ani třetího předkola LM, v kapse. Když Jablonec doma vyhraje nad už zachráněným Slováckem, musejí červenobílí uhrát v Teplicích alespoň remízu, protože Peltovi Severočeši mají po sobotě lepší vzájemnou bilanci (1:1, 3:1), která při rovnosti bodů rozhoduje.

Porážka Slavie s Jabloncem jako pomsta sparťanským správcům?

Třetí místo, když bude vítěz poháru (Slavia) druhý, zajišťuje přímý postup do Evropské ligy. Zatímco někteří fandové smutní ze sobotní ztráty bodů, jiní tvrdí, že ten potřebný vicemistrovský bod červenobílí získají v Teplicích a že je dobře, že porážkou s Jabloncem svého rivala z Letné nejspíš nepustili přímo do Evropské ligy. Ať si projde martyriem letních předkol, která např. loni v EL nezvládl. Mluví dokonce o pomstě kvůli čtvrtečnímu náhlému převzetí „slávistické“ CEFC „sparťanskou“ J&T.

S rozporuplnými reakcemi se ve slávistické obci setkal i kritický transparent proti Jaroslavu Tvrdíkovi, roztažený během první půle částí osazenstva Tribuny Sever. Někteří fandové to považují za nevděk bossovi, který s čínskými investory loni přivedl ještě nedávno krachující Slavii k zisku loňského titulu a letošního poháru. Jiní to vše brali s humorem a ironickým nadhledem. „Tak Jaroslav Tvrdík kvůli Slavii málem zruinuje celou Čínu a vděku se od vás nedočká,“ zněl jeden z komentářů v diskusním fóru oficiálních klubových stránek slavia.cz.

Buď jak buď, slávisté mají minimálně účast v základní skupině EL svým pohárovým triumfem zajištěnou. Jak a kým bude slávistický klub zajištěn a vlastněn (a jak), o tom se rozhodne v následujících měsících.

Sparta vyhrála, ale má ke třetímu místu kvůli prohře Slavie daleko

To Sparta má ekonomickou jistotu díky stále štědrému Danielu Křetínskému zaručenou. S tou sportovní je to složitější. Při sobotní Lafatově rozlučce to nakonec dopadlo výsledkově dobře, ovšem žádná exhibice to také nebyla. A nebýt Vepřekova rychlého a „amatérského“ vyloučení v první půli po dvou žlutých kartách, mohly Letenským nastat ještě větší potíže.

Nyní čtvrtá Sparta (52 bodů) ještě může být třetí. Ovšem musí k tomu vyhrát na Bohemians, udržet si přitom momentálně o dva góly lepší skóre než pátá Olomouc (52), která hraje doma s Mladou Boleslaví (vzájemné zápasy Sparty a Sigmy jsou shodné – 0:1, 1:0) a třetí Jablonec (53) nesmí doma porazit Slovácko.

V ostatních zápasech 29. kola HET ligy moc gólů nepadalo a hrálo se v nich hlavně o záchranu: Karviná – Ostrava 0:0, Brno – Jihlava 0:0, Slovácko – Zlín 1:1, Liberec – Bohemianns 1905 1:0, Mladá Boleslav – Dukla 1:0.

Při shodě různých výsledků a vzájemných bilancí to znamená, že po Dukle (32) a Mladé Boleslavi (34), které se zachránily už v minulých kolech, má nyní ligovou jistotu i Slovácko (31) a Zlín (30), jejichž vzájemná remíza se všeobecně čekala. Byť Zlínští vyrovnávali až v závěru z velmi sporné penalty po Vukadinovičově podivném pádu.

Hoří, má panenko!

Prvním sestupujícím je v roce 40. výročí od svého jediného titulu Zbrojovka Brno (24). Proč? „Protože jsme byli ve všem podprůměrní,“ stručně a trefně zhodnotil příčiny pádu klubu z moravské metropole trenér Roman Pivarník. Zatímco brněnský lední hokej byl letos v nejvyšší soutěži opakovaně nejlepší, brněnský fotbal zůstal nejhorší. Toť otázka k velkému celobrněnskému zamyšlení.

Druhým sestupujícím tak bude buďto Karviná (27), Baník Ostrava (28), nebo Jihlava (30). Baník hostí sestupující Zbrojovku, Karviná jede do Jihlavy, a má tak nejhorší pozici. Karvinští se zachrání jedině, když v Jihlavě zvítězí. Pokud by tam hráli nerozhodně a Baník by doma prohrál s Brnem, rozhodla by ve prospěch Ostravy lepší vzájemná bilance s Karvinskými (2:1, 0:0).

Jihlava potřebuje s Karvinou doma uhrát alespoň bod (v prvním vzájemném utkání v Karviné prohrála 0:2).

Baníku stačí k záchraně: 1. domácí výhra nad Brnem, 2. domácí remíza s Brnem, když Karviná v Jihlavě nevyhraje, 3. domácí prohra s Brnem, když Karviná současně prohraje v Jihlavě.

Kromě titulu a prvního sestupujícího se tedy v posledním kole HET ligy hraje o všechno ostatní.

A ještě jedna důležitá poznámka na konec.

Plzeň nakonec vyhrála nad Teplicemi bez větších problémů zaslouženě na hřišti. Což je dobře. Ovšem skutečnost, že při jejím zápase nemohlo být použito video (přestože tam byl přítomen příslušný přenosový vůz O2 TV) jen kvůli tomu, že k utkání byl nominován neproškolený sudí Julínek (který navíc v minulém duelu poškodil plzeňské konkurenty), je pro celý český fotbal ostudná. Nebo až tragikomická ve stylu organizace přehlídky krásy a tomboly ve slavném Formanově filmu Hoří, má panenko.