Proč se ostře sledované finále Slavia – Jablonec uskuteční na původně tréninkovém stadionku?

ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY Finále Poháru FAČR/MOL Cupu mezi pražskou Slavií a FK Jablonec (ve středu 9. května 2018 od 20.15 hodin, ČT Sport) se mohlo, hlavně vzhledem k početnosti slávistických fanoušků, konečně hrát před důstojnou a velkou návštěvou. Uskuteční se však na nejmenším možném ligovém stadionku, který v českých krajích existuje. V Mladé Boleslavi, kde je kapacita stejná jako ve vršovickém Ďolíčku, tedy pouhých 5000 diváků! Menší stadiony už jsou jen na Moravě a ve Slezsku, tedy v Jihlavě a v Karviné. Být šéfem sponzorské firmy MOL hodím tohle rozhodnutí lidem, kteří o tomto nesmyslu rozhodli, na hlavu s tím, ať si to příště hrají za své peníze.

Proč se ostře sledované finále Slavia – Jablonec uskuteční na původně tréninkovém stadionku?

Zatímco finále Anglického poháru/FA Cupu, nejstarší fotbalové soutěže na světě, se hraje v posvátném Wembley, finále Německého poháru/DFB Pokalu na Olympijském stadionu v Berlíně, obvykle před zraky prezidenta země, a finále Francouzského poháru/Coupe de France na pařížském Stade de France, vrchol české pohárové soutěže se uskuteční na původně tréninkovém stadionku v Mladé Boleslavi, kde je podle Wikipedie místo jen pro 4688 sedících diváků včetně VIP a novinářských míst (i když oficiální kapacita se udává 5000). Dnešní Městský stadion byl totiž vybudován na tréninkovém hřišti. Asi čtyřnásobně větší Ústřední stadion, kde se mj. konaly dojezdy cyklistického Závodu míru a místní spartakiády, leží vedle.

Je tohle důstojné prostředí pro vrchol soutěže, jejíž vítěz má zaručený přímý postup do základní skupiny Evropské ligy? Ano, stadion v Mladé Boleslavi se v tuto dobu zdá být pro potřeby místního klubu vhodný a kapacitně dostatečný, ovšem je to svatostánek, kde by se měla konat slavnost českého fotbalu v podobě pohárového finále?

„Všimli jste si, že ligové přímé přenosy z Mladé Boleslavi mívají nejhorší kvalitu? To je kvůli té omezené kapacitě malého stadionu, kvůli postavení kamer je to tam všechno takové ploché,“ řekl efotbalu.cz znalec tamního stadionu.

Proč místo Letné dostala přednost Boleslav?

Ovšem zpět k pořadatelství finále. Deník Sport psal o nesouladu ve slávistickém vedení. Člen představenstva Slavie Tomáš Syrovátka totiž, ještě před volbou, napsal: „SK Slavia navrhuje pro konání finále stadiony Strahov, Eden, Teplice či Plzeň. Pelta s Jabloncem lobbují pro Letnou. Věřím, že vyhraje zdravý rozum.“ Šéf představenstva Jaroslav Tvrdík pak na Twitteru v odpovědi tiskovému mluvčímu Jablonce Martinu Bergmanovi sdělil: „Zvedl jsem telefon, pogratuloval vašemu předsedovi a zeptal se ho, kde chcete hrát. Pan Pelta mi sdělil, že na Spartě. Plně jsem tento návrh podpořil a pana předsedu FAČR Malíka informoval o shodě obou klubů. Vaši omluvu nepožaduji.“ Byla to narážka na Bergmanův výrok, že když se nerozhodne podle Tvrdíka, začne slávistický šéf vyhrožovat tím, že čínská společnost CEFC přestane podporovat český fotbal.

Já v tom tedy zase tak velký nesoulad nevidím. Když se Tvrdík dozvěděl, že by se mohlo hrát na Letné, zase mu to tolik nevadilo. Bylo by to v Praze, na velkém, byť rivalově, stadionu, kde by fandové Slavie vytvořili svému týmu domácí prostředí.

Zajímavé na tom celém ale je, že když vešlo ve známost, že Letná Tvrdíkovi nevadí, rozhodlo se o tom, že finále bude na nejmenším možném stadionu v Čechách, který navíc leží velmi blízko Jablonce.

Všechny ostatní navrhované stadiony – Eden, Letná, Teplice, Plzeň, Strahov – by z hlediska kapacity byly pro pohárové finále lepší. I ten kritizovaný asociační Strahov loni v sobotu 27. května 2017 při mistrovské korunovaci Slavia – Zbrojovka Brno (4:0) prokázal, že není pro fotbal tak špatným stánkem. A kdyby se alespoň trochu „zalátal“, byla by to docela dobrá volba. 

Stěhovalo by se finále FA Cupu, kdyby do něj postoupil Tottenham?

Největší a nejmodernější fotbalový stadion je dnes v Edenu. V něm by bylo samozřejmé finále MOL Cupu nejdůstojnější. Ano, Slavia by tak měla proti Jablonci výhodu domácího prostředí. Na druhou stranu, stěhovalo by se dějiště finále Anglického poháru z Wembley, kdyby do něj postoupil Tottenham Hotspur, který tu hraje své zápasy Premier League? Určitě ne! Stěhovalo by se dějiště finále Německého poháru, kdyby se do něj dostala Hertha Berlín, jež Olympijský stadion využívá ke svým domácím duelům bundesligy? Samozřejmě, že ne!

Nedá se zabránit spekulacím o tom, že volba dějiště finále MOL Cupu jde na ruku expředsedovi FAČR Miroslavu Peltovi. Je veřejným tajemstvím, že postup „jeho“ Jablonce do Evropské ligy je pro jablonecký klub v podstatě existenční záležitostí. Pelta to ostatně sám v jednom ze svých posledních rozhovorů potvrdil. Když Jablonec nedostane miliony z EL, bude muset uspořádat hráčský výprodej. Expředseda FAČR konstatoval, že kvůli jeho známé dotační kauze jej opustilo hned několik větších sponzorů.

Mimochodem, jestliže se ještě nedávno tvrdilo, že Miroslav Pelta vyklouzne z dané kauzy celkem bez větších šrámů, nyní se situace podle informovaných zdrojů efotbalu.cz zase komplikuje. Navíc přibyla nová šlamastika s údajně zvýhodňovanými trávníkářskými firmami.

Fotbalový svaz už po jednom finále platil pokutu!

Zpět ke stadionku v Mladé Boleslavi. Existuje tu totiž i velké bezpečnostní riziko z hlediska diváků. Jak známo, FAČR, dříve ČMFS, se v minulosti nepředvedl jako zrovna nejlepší pořadatel fotbalových zápasů, hlavně pohárových finále. Kolik průšvihů už jsme v nedávné minulosti v této souvislosti zažili.

Před sedmi lety, v roce 2011 disciplinární komise dokonce navrhla výkonnému výboru fotbalové asociace kvůli pořadatelsky nezvládnutému řádění fanoušků při pohárovém finále v Jihlavě mezi Olomoucí a Mladou Boleslaví pokutu 400 tisíc korun pro svaz jako pořadatele akce a 100 tisíc pro každý klub. Disciplinárka tenkrát doporučila, aby peníze byly věnovány na charitu.

Za dva roky na to, v roce 2013 při pohárovém finále mezi Mladou Boleslaví a Jablonce na stadionku v Chomutově došlo k dalším diváckým nepokojům. Mladoboleslavští fandové totiž začali nový stánek demolovat a napadli příznivce vítězného jabloneckého klubu.

Co mají tyto incidenty společné? Oba dva masakry se odehrály na malých stadioncích, srovnatelných s tím boleslavským. Věřme, že se tedy FAČR na organizaci letošního finále řádně připraví. Bezpečnostní rizika se už ovšem volbou místa finále dosti zvýšila.

Skutečnost, že divácký zájem, který finále Poháru FAČR konečně u fanoušků vyvolalo, byl volbou jeho dějiště oslyšen, ovšem nechápu. Ať se pak nikdo nediví, že lední hokej vykazuje v Česku vyšší návštěvnost než fotbal.