Proč se stala v Česku Viktorka symbolem vítězství?

První místo s náskokem jedenácti bodů, 43 bodů z 45 možných. O čtrnáct bodů před třetí Slavií, o osmnáct před pátou Spartou. Takový byl stav po polovině HET ligy v sezoně 2017/2018. Viktoria Plzeň míří pod navrátilcem Pavlem Vrbou ke svému pátému titulu od roku 2011. Třetím za Vrbova účinkování (2011, 2013, 2018?). Ten v roce 2015 získala Viktorka s Miroslavem Koubkem, v roce 2016 ho obhájila, ale už s Karlem Krejčím. Oba dva ovšem u mužstva museli skončit, stejně jako předtím či potom Dušan Uhrin mladší, Roman Pivarník či Zdeněk Bečka s Pavlem Horváthem. Jen „otec zakladatel“ je v Plzni nedotknutelný.

Proč se stala v Česku Viktorka symbolem vítězství?

Vrba, Horváth, nebo „Chřestýš“?

Kdo je ale hlavním strůjcem plzeňské dominance v českém fotbale ve druhé dekádě 21. století?

Trenér Pavel Vrba?

Exkapitán Pavel Horváth s dalšími bývalými odhozenými sparťany Kolářem, Limberským, Petrželou, Rezkem, Hejdou, později Kozáčikem, Romanem Hubníkem ad.?

Nový majitel ze Zábřehu na Moravě, resp. Olomouce, dříve učitel matematiky, daňový poradce, poté lobbista s vodou a podnikatel v prádelnictví, obchodní partner vlivného exministra vnitra Ivana Langera Tomáš Paclík?

Sokolovský boss a provinční diskotékový provozovatel v roli generálního ředitele Adolf Šádek?

Fotbalový „handlíř“ a Šádkův přítel na telefonu Martin „Chřestýš“ Svoboda?

Nebo ještě v Liberci za korupční policejní odposlechy potrestaný sportovní ředitel František Mysliveček (dva roky bez fotbalu plus 100 000 korun pokuta)?

Nebo nesmírně silné plzeňské rozhodcovsko-funkcionářské duo Roman Berbr – Dagmar Damková, které konečně získalo v plzeňském VIP prostoru patřičná místa, když navíc v září 2011 za zády svých klubových kolegů ve výkonném výboru FAČR Paclík protlačil paní Dášu do čela v Česku tak mocné komise rozhodčích?

Nejspíš od všeho něco a všechno dohromady. Dokonalá mozaika. Mnozí mediální kolegové, fotbaloví novináři, kteří sledují většinou jen fotbalový míč a to, co se děje za brankami a za vraty stadionů, je často až ostentativně nezajímá, určitě řeknou, že za vším stojí trenér Pavel Vrba a parta motivovaných exsparťanů kolem šéfa legendární plzeňské kabiny Pavla Horvátha, kteří pak přenesli ten duch na své dnešní pokračovatele. A také samozřejmě solidní a uvážlivý majitel Tomáš Paclík, který zbytečně neutrácí za posily, a velmi pracovitý generální ředitel Adolf Šádek, jenž umí s klackem porazit i silné tanky v podobě pražských „S“.

Začnou básnit o moderním pojetí hry, o tom, kolik viktoriánů chodí při útoku do šestnáctky, jak má Viktoria Plzeň na každém místě v sestavě dokonalé zdvojení atd. Pak je tu ta skvělá kabina a parta, kterou nikde v jiném českém týmu nemají. A jací jsou v Edenu nebo na Letné břídilové. No a pak někde nakonec se objeví „nevinná“ větička, že jsou viktoriáni dobří i v zákulisí a že jim „rozhodčí“ zpravidla neublíží. Ale že to už tak bývá u silných klubů všude na světě, že tomu tak bylo i u Sparty v 90. letech, a že to platí pro Real Madrid. FC Barcelona, Chelsea, Bayern Mnichov, PSG atd.

Několik základních otázek

Ano, jistě, to je všechno pravda, ale pak jsou jiné otázky, které si čeští fotbaloví novináři nekladou nebo se je bojí, alespoň akademicky, položit?

Vedla by Viktoria po polovině ligové soutěže o jedenáct bodů, kdyby při všech zápasech HET ligy na podzim 2017/2018 asistovalo video?

Určitě by vedla. Ale o kolik by to bylo bodů? O polovic méně?

Kolik titulů by Plzeň získala, kdyby video fungovalo už od roku 2011? A kolik titulů by viktoriáni vybojovali, kdyby policie nasadila na některé „chřestivé elementy“ ve druhé dekádě 21.století policejní odposlechy jako na začátku tohoto století? Co by se stalo, kdyby Daniel Křetínský konečně otevřel svou pověstnou tašku a policie začala její, údajně třeskutý, obsah řádně vyšetřovat?

Možná by ten počet byl stejný a vše by bylo v pořádku, možná by se zmenšil, nevíme.

Jak by si při utkáních Viktorie Plzeň počínali rozhodčí, kdyby se Dagmar Damková díky akci Tomáše Paclíka nestala šéfovou arbitrů?

Také nevíme, ale je pravda, že když byla Viktoria Plzeň ještě jen průměrným ligovým klubem a Roman Berbr si stěžoval, že mu bývalí kluboví zástupci dávají na čestné tribuně nedůstojně špatná místa, o žádné přízni sudích ve Štruncových sadech nebyla ani řeč.

Může za to Sparta a Paclík

Vlastně to všechno začalo ještě před Vrbou na jaře roku 2006. Viktoria Plzeň měla spadnout do druhé ligy. A také by tam spadla, kdyby Plzeňáky nedostal na závěr ligy na starost trenér „záchranář“ František Straka, sparťan jako poleno. Bývalý šéf Viktorie Plzeň Ladislav Valášek sice v jiném článku v tomto čísle HATTRICKU tvrdí, že to tenkrát Sparta Plzni nenechala, že její majitel Křetínský po zápase zuřil, což je pravda. Zkušení hráči to také odnesli mastnými pokutami, ale coby pro svého kamaráda Franze neudělali. Každý, kdo byl tehdy na Letné, to musel vidět.

A pak přišel rok 2010, v němž záhadně z tohoto světa zmizel bývalý majitel Viktorie Plzeň a svazový místopředseda Miroslav Kříž. Zůstaly po něm dluhy a jedno fotbalové mužstvo. Rok poté jej policie prohlásila za mrtvého. Ovšem byl to on, kdo přivedl do Plzně Vrbu, Horvátha a spol. Největším věřitelem byl Daniel Křetínský. Ten mohl Plzeň v té době poslat do věčných fotbalových lovišť, kdyby chtěl.

Jenže se věc vyvinula jinak, než Křetínský chtěl. V roce 2010 – po Křížově zmizení – vstoupil do Viktorie olomoucký podnikatel a lobbista s vodou Tomáš Paclík a jednou z prvních věcí, které po nástupu udělal, bylo splacení dluhů Spartě.

„Byla to firma v reálném krachu. Dávno byla mrtvá. Vložil jsem do Viktorie své celoživotní úspory,“ řekl Tomáš Paclík v rozhovoru pro lidovky.cz.

V případě Sparty šlo o čtyřicet milionů korun. „Tímto krokem Paclík vyskočil z vleku, byl konec s vděčností velkému rivalovi. A začala plzeňská vzpoura. Od té doby jsou vztahy mezi Paclíkem a Křetínským na nule. Ba co víc, postupně se ještě zhoršují,“ napsal už před časem expres.cz.

Pavel Vrba sice už měl za sebou slovenský titul s MŠK Žilina (2007), asistoval Františku Komňackému u titulu Baníku Ostrava v roce 2004, byl koučem české dvacítky na MS ve Spojených arabských emirátech v roce 2003 (poslední místo ve skupině po závěrečné prohře 0:1 s Kanadou), asistoval u slovenského národního týmu, ale v Česku byl stále ještě poněkud neznámým koučem.

„Trénuje nás nějaký strom,“ prohlásil Pavel Horváth svým typickým humorem, když ohlašoval změnu na trenérském postu ve Viktorii Plzeň, kterou musel v té době nuceně opustit Jaroslav Šilhavý.

CELOU OBSÁHLOU ANALÝZU O SOUČASNÉ DOMINANCI VIKTORIE PLZEŇ V ČESKÉM FOTBALE SI PŘEČTĚTE V NOVÉM ČÍSLE MAGAZÍNU HATTRICK, KTERÉ VYŠLO VE ČTVRTEK 14. PROSINCE 2017.