Babiš: FAČR má špatnou reputaci, Svoboda údajně usiloval o prohru své Sparty, Synecký je obviněn

Hned několik ran se sneslo na Fotbalovou asociaci ČR těsně před úterní mimořádnou valnou hromadou svazu v Nymburce. Staré struktury v čele FAČR, tedy Berbra a spol., nepřímo odmítl i premiér Andrej Babiš. Člen výkonného výboru, předseda Ligové fotbalové asociace (LFA), šéf Pražského fotbalového svazu a sparťanský místopředseda Dušan Svoboda podle serveru Týden.cz měl údajně kvůli vlastním „politickým“ cílům usilovat o prohru své vlastní Sparty a bezpečnostní (ex)manažer FAČR Martin Synecký byl obviněn v kauze státních dotací, protože prý rovněž obviněnému (ex)předsedovi Miroslavu Peltovi sdělil, že má ve své kanceláři odposlouchávací zařízení.

Babiš: FAČR má špatnou reputaci, Svoboda údajně usiloval o prohru své Sparty, Synecký je obviněn

Poněkud hodně na jeden sportovní spolek. Začněme popořádku.

„Fotbal v posledních letech nemá dobrou reputaci. Stále se tam dějí aféry. Skandál kolem Pelty důvěryhodnosti nepomohl. Doufám, že si asociace zvolí takové vedení, které zlepší její reputaci,“ řekl premiér Andrej Babiš pondělním Lidovým novinám. Z toho logicky vyplývá, že dosavadní vedení FAČR s Romanem Berbrem v čele mělo reputaci špatnou. Což není pro FAČR, která je rovněž obviněnou právnickou osobou a která nutně potřebuje státní dotace, příliš dobrá zpráva.

Týden vypálil šrapnel

Ještě větší šrapnel vystřelil v pondělí server Týden.cz.

Je to záležitost starší víc než sedm let, vědí o ní mnozí funkcionáři i redakce. Nebyla však nikdy vůle či odvaha ji řešit nebo zveřejnit. Dušan Svoboda, předseda Ligové fotbalové asociace a člen výkonného výboru FAČR (kandiduje znovu) se zachoval nemorálně, když hodlal obětovat vlastní dorost svým politickým zájmům. Ta věta zní neuvěřitelně, ale i takové kroky dokázal organizovat jeden z nejvyšších mužů Sparty Praha, místopředseda představenstva. Podle sdělení policie nejde sice o trestný čin korupce, protože nebyl nabídnut, či dokonce poskytnut žádný úplatek, ale sportovní morálku trhá na kusy. Zvláště když šlo o mládež. Z několika stran jsme získali informaci o nemorálních sklonech Svobody, který se v roce 2010 aktivně zapojil do záchrany dorostenců Sezimova Ústí (dnes Táborsko). V této snaze dělal kroky, aby na Strahově prohrálo sparťanské družstvo. Podařilo se mu to především pomocí hanebného výkonu rozhodčích Blažeje, Zpěváka a Václava Novotného,“ napsal Týden.cz.

Podle serveru to byl nakonec klíčový moment i k historickému sestupu dorostenců Sparty! „Videozáznam to jasně prokazuje. Výkon arbitrů zhodnotil zcela nezávisle bývalý člen komise rozhodčích, který nechtěl věřit, že je možné, aby rozhodčí na úrovni mládeže takto ovlivnili zápas.Podat stížnost na tyto aktéry utkání by byla marnost. Jsou členy Pražského fotbalového svazu a byli delegováni orgánem, v jehož nejvyšším čele sedí Svoboda! Sparťanský dorost byl následně poškozen i v dalším utkání v Mostě, které řídil rozhodčí Dobrý. Na výtku, proč rozhodčí tak chybovali, zazněla odpověď: ‚Udělejte si nejdříve pořádek ve vlastním klubu!‘,“ píše Týden.cz.

Oslovili jsme některé účastníky zápasu, nikdo nám naše informace nevyvrátil. Nechtějí však o této nechutné události v mládežnickém fotbale s předsedou Ligové fotbalové asociace a předním představitelem FAČR veřejně hovořit,“ dodává Týden.cz.

Vyzrazené „štěnice“

A do třetice všeho zlého, bezpečnostní manažer FAČR Martin Synecký napíchl Peltovu kancelář, s policií byl domluvený, že mu to nesmí říct. Ale prý řekl. „No tak když mu dávám sto tisíc měsíčně, aby mi to neřek,“ zachytily Peltu odposlechy. Oznámil to server České televize.

„Odposlech, který k Peltovi potřebovali dostat, měl do budovy FAČR přinést její bezpečnostní manažer Martin Synecký. Vytipovali si ho. Právě on měl do kanceláře nahrávací zařízení policie umístit. Synecký úkol splnil, zdálo se. Kartu s nahrávacím zařízením muž do kanceláře dal a po schůzce, na kterou policisté čekali, jim ji zase vrátil. Tak události popisuje policejní obvinění.Akce s odposlechem v Peltově kanceláři ale žádné poznatky nepřinesla, zapsali později policisté. Karta sice zachytila zhruba půlhodinový rozhovor mezi Miroslavem Peltou, Romanem Berbrem a další osobou. Jenže detektivové měli pocit, že tady něco nesedí. Mluvilo se o Peltově cestě do zahraničí nebo o angažmá fotbalového trenéra. Nic o tom, na co čekali. Až začátkem letošního roku zachytili indicie, které je vedly k podezření, že někdo vynášel. Byli na stopě také té části případu, v níž policie později obvinila několik lidí kvůli údajným manipulacím s přerozdělováním sportovních dotací. A poslouchala rozhovory, které padaly v pronajatém bytě na Senovážném náměstí v Praze. Právě tam se totiž scházel Pelta s tehdejší náměstkyní ministryně Simonou Kratochvílovou. A tam také detektivové zjistili, že informace unikly,“ píše ceskatelevize.cz.

Koho vlastně Synecký zachránil, Pelta to nebyl…

„Bylo zjištěno, že Miroslav Pelta sděluje Simoně Kratochvílové informace, které se dozvěděl od svého bezpečnostního manažera z Fotbalové asociace ČR,“ stojí v obvinění Syneckého.

„(…) to já už jsem věděl a chtěli, normálně přemluvili na svazu u mě jednoho policajta bývalého, aby mi tam nandal tu kartu,“ zachytili policisté slova Pelty na schůzce s Kratochvílovou.„To jsi měl ale štěstí, že ti to řekl,“ říká během rozhovoru Kratochvílová. „No tak když mu dávám sto tisíc měsíčně, aby mi to neřek. Je to bezpečnostní manažer, takže obezřetnost na nejvyšší meze, protože ty lidi jsou úplně blázni,“ dodal Pelta na zachycených policejních odposleších.

Nyní se naplno rozjelo vyšetřování případu. „Příští týden jdu kvůli tomu na výslech. Minimálně do té doby se k tomu nebudu vyjadřovat,“ řekl České televizi Miroslav Pelta.

Sluší se dodat, že FAČR Syneckého ze svých služeb propustila už v červnu, měsíc poté, co Peltova kauza se státními dotacemi vyšla napovrch.

Když si čtu o tom, že „karta zachytila zhruba půlhodinový rozhovor mezi Miroslavem Peltou, Romanem Berbrem a další osobou“,napadá mi, že Martin Synecký vyzrazením akce možná nezachránil Peltu, jenž byl odposloucháván i jinde než na Strahově, ale někoho jiného. Alespoň podle tvrzení policistů, že během tohoto rozhovoru se původně mělo řešit „cosi závažného“. Třeba ano, třeba ne, kdoví.

Píšu tyto řádky hodinu před začátkem mimořádné volební valné hromady FAČR, ale už nyní - zdá se - mohu konstatovat, že „nové“ vedení asociace, jež by mělo být v úterý zvoleno, bude vskutku skvělým reprezentantem nejpopulárnějšího sportu v Česku.

Podrží Morava Fouska a celý český fotbal? Nebo jej zradí jako Sigma Olomouc?