Vznikla petice „Řekněme Romanu Berbrovi ne!“ Chystá se i Několik (fotbalových) vět

Úterním dnem 21. listopadu 2017 končí uzávěrky kandidátů (nejen) na předsedu a místopředsedy Fotbalové asociace ČR (FAČR). Ti by měli být zvoleni za tři týdny na mimořádné valné hromadě FAČR v úterý 12. prosince 2017 v Nymburce. Jak už uvedl sobotní deník Sport, vše nasvědčuje tomu, že by se spolu o předsednickou funkci měli utkat kandidáti z červnové valné hromady, která skončila volebním patem, tedy předseda STES Martin Malík (v červnu favorit české komory a mj. i Romana Berbra či pražské Sparty a Viktorie Plzeň) a v zahraničí respektovaný fotbalový diplomat Petr Fousek (v červnu favorit moravské komory a mj. Slavie Praha či Sigmy Olomouc).

Vznikla petice „Řekněme Romanu Berbrovi ne!“ Chystá se i Několik (fotbalových) vět

Jisté ovšem rovněž je, že na funkci místopředsedy FAČR hodlá znovu kandidovat faktický vládce českého fotbalu Roman Berbr. I když se to snaží Martin Malík vyvrátit, očekává se, že Berbrův předsednický kandidát se stane loutkou v rukou Náčelníka, Fidela či Taťky, jak se kontroverznímu místopředsedovi FAČR ve fotbalových kuloárech přezdívá. I proto přišla iniciativa ČISTÝ FOTBAL v čele se svým předsedou Lukášem Říhou s peticí s názvem „Jsme proti působení Romana Berbra ve vedoucích pozicích FAČR“.

Píše se v ní:

Hodně lidí si o tom povídá. Ať už na fotbale nebo třeba v restauraci u piva. My ale chceme něco skutečně změnit. Podpořte naši petici proti působení Romana Berbra na jakékoli vedoucí pozici FAČR! Rozhodli jsme se sesbírat hlasy mlčící většiny. Proto budeme rádi, jestliže se k naší iniciativě připojíte a podpoříte ji svým hlasem. Pokud nasbíráme dostatečný počet podpisů, předáme naši petici fotbalové asociaci a budeme apelovat, aby náš společný hlas vyvíjel tlak na nové vedení FAČR, kde by podle nás Roman Berbr neměl být. Souhlasíte? Podpořte naši petici. Řekněme Romanu Berbrovi NE! Děkujeme za váš hlas!“

Petici s názvem „Jsme proti působení Romana Berbra ve vedoucích pozicích FAČR“ najdete na této adrese. 

Více informací lze dostat i na e-mailové adrese inciativy Čistý fotbal info@cistyfotbal.cz či na telefonním čísle 608 720 646.

Protřelému znalci fotbalových poměrů to může znít jako utopický výkřik do neprostupné tmy českého fotbalu. Motto iniciativy Čistý fotbal ovšem zni: „Nemožné věci neexistují, jen lidé, kteří to nedokážou.”

Ať vedení FAČR volí přímo všechny kluby!

Pragmatici si řeknou, že při současném volebním systému, který v české komoře dokonale ovládá právě Roman Berbr, nelze žádné pozitivní změny dosáhnout.

Ovšem už na jaře 2017 přišla iniciativa Čistý fotbal s návrhem aby, vedení FAČR nadále nevolili vybraní delegáti valné hromady jako dosud. „Navrhujeme, aby měl hlasovací právo každý klub, který je součástí FAČR. A volby by pak mohly probíhat za použití elektronického systému, který už nyní fotbalovou asociaci propojuje,“ říkal už v dubnu 2017 Lukáš Říha, předseda Čistého fotbalu.

Návrh na příslušnou úpravu stanov od něj převzal Jan Pauly, ředitel legislativně-právního oddělení FAČR. „Shodou okolností zrovna finišuje připomínkové řízení k navrhovaným úpravám legislativy, takže k tomu tento návrh můžeme připojit,“prohlásil v dubnu 2017 Pauly, který slíbil, že návrh zmíní na nejbližším zasedání výkonného výboru FAČR. To se mělo konat 4. května 2017.

Jenže do dnešního dne představitelé Čistého fotbalu nedostali žádnou zprávu o tom, že by Jan Pauly a spol. svůj dubnový slov splnili a zda tento návrh výkonný výbor FAČR vůbec projednal. Nejspíš spadl pod stůl v hektické době kolem kauzy státních dotací, kvůli níž opustil předsednickou funkci ve FAČR Miroslav Pelta.

Obávám se, že většina českých fotbalových klubů o tomto návrhu vůbec ani neví, jinak by musely být pro. Je to totiž jednoduchý, demokratický a přitom velmi účinný nástroj, jak rozbít dlouhodobě budovaný systém „bratrstev kočičí pracky“ v okresních a krajských svazech, které většinově ovládli bývalí rozhodčí. Český fotbal trpí tím, že byl hráčům v podstatě ukraden dobře organizovanými sudími. Kdyby se do voleb přímo dostaly kluby, nastala by jiná situace. Fotbal by se vrátil do rukou těch, co jej aktivně provozují, nikoli „servismanům“ s píšťalkou a praporkem, kteří jej zejména v českých krajích zcela ovládli.

Samozřejmě to ale vyžaduje změnu stanov FAČR. O tuto změnu by pak musely masivně žádat kluby, od Sparty a Slavie až po oddíly z okresních přeborů. V tom by byla síla. Proč tomu tak dosud není, toť otázka.

Změní některá média svůj vlažný přístup?

Svou roli hrají i některá média, jež jsou v tomto ohledu z různých důvodů vlažná až netečná. Je sice pravda, že novinář by měl plnit svou žurnalistickou roli a nesuplovat úlohu aktivisty, ovšem jsou časy, kdy není možné zůstávat u místních objektivistických zvyků ve stylu „pět minut pravdě, pět minut lži,“ jak uvedl Petr Pithart v pátek 17. listopadu na Václavském náměstí.

Přede dvěma lety se opětovně do boje s Romanem Berbrem pustila velmi razantně redakce deníku Sport. Řada osobností, které poskytly Sportu otevřená interview, za své výroky skončila u soudu, duo Berbr + Damková je zažalovalo. Většinou soudních jednání se táhne dosud. Ovšem v posledních době se zdá, jako by Sport ubral z plynu. Po červnové valné hromadě např. poskytl Romanu Berbrovi nebývalý prostor v podobě dvou rozsáhlých interview atd.

Otázka zní: Lze to dávat do souvislostí s tím, že Sparta, která patří stejně jako deník Sport Danielu Křetínskému, v červnu poměrně nečekaně podpořila na předsedu FAČR stejného kandidáta jako Roman Berbr?

Uvidíme, co přinese prosincová volba. Ještě před ní ovšem kromě zmíněné petice proti Berbrovi může, po vzoru slavného dokumentu z roku 1989, vzniknout provolání typu „Několik (fotbalových) vět“. Pokud by vzniklo, bylo by jistě zajímavé sledovat, kdo by se k němu připojil.

Byla by Plzeň mistrem i při novém modelu, kdy bude šestka nejlepších hrát spolu pět duelů navíc?