Když se trhne Katalánsko, kam s Barcelonou? EL Clásico by nemuselo zahynout

V Katalánsku to vře. Na politické scéně i mezi obyčejnými lidmi, z nichž se možná drtivá většina hlásí k fanouškovství k FC Barcelona, klenotu této části Španělska. Tedy zatím Španělska. Co se stane, když se Katalánsko trhne a vznikne tak samostatný stát? Scénářů může být několik…

Když se trhne Katalánsko, kam s Barcelonou? EL Clásico by nemuselo zahynout

V tisku už se objevily zprávy, že o Barcelonu by teoreticky stály v Anglii jako oživení Premier League, totéž prosáklo u Francie, sázkové kanceláře už začaly vypisovat kurzy, kam se Messi a spol. po odtržení od Španělska vrtnou. Do La Ligy zřejmě ne, neboť španělské zákony neumožňují, aby v nejvyšší soutěži země hrály kluby z jiné země, s výjimkou Andorry. Takže katalánský velkoklub by měl smůlu. A že by mu vláda v Madridu šla po případném odtržení na ruku, jen aby zůstalo zachováno El Clásico? Těžko.

Připomeňme základní věc, proč se Katalánsko bouří proti vládě Španělska a chce se odtrhnout. Stručně řečeno, podle nich dává do státní kasy více peněz, než proudí opačným směrem. A těmto dotacím chce učinit přítrž.

Ano, jak to bývá, o peníze jde tady až v první řadě. Jako ve fotbalu a jeho byznysu, letos v létě vyšroubovaném do ultra výšin. Barcelona v tom hrála jednu z hlavních rolí, když pustila, resp. musela pustit, Neymara do Paříže za 222 milionů eur. A nedělejme si iluze, že v o peníze by šlo i v případě začlenění Barcelony do jiných ligových struktur, než je španělská.

Dost dobře si nedovedu představit například Barcu v anglické lize. To by se tým ulétal k smrti na cestě na Ostrovy. Kdy by trénoval? Měl by v Anglii své tréninkové centrum? Takový projekt je velmi těžko uskutečnitelný, ba přímo nereálný. Totéž v bleděmodrém by platilo pro francouzskou ligu a kdyby se přihlásili i v Německu, Itálii, či nedejbože dokonce v Číně, tak také.

Daleko lákavější může být docela jiný projekt, o němž se diskutovalo na jaře a který momentálně není příliš na debatním paškálu. To ale neznamená, že je mrtvý. Ten projekt se nazývá Superliga a usilovat o ni měly přední evropské kluby. Pod rouškou vyšší sportovní výkonnosti, ale s jasným podtextem: v této soutěži bychom vydělali ještě více, než v Lize mistrů, v níž musíme „odsypávat“ chudým z východu. Potíž je v tom, že UEFA nechce o něčem takém ani sylšet…

Barcelona může být prvním donátorem. Nyní se hodnota jejich televizních práv blíží v přepočtu k sumě čtyř miliard korun za sezonu. Pokud se Katalánsko trhne a nebude členem UEFA, co s Barcelonou? Marketingový potenciál je na Nou Camp obrovský, bohatě by to stačilo jako startovací mechanismus pro Superligu. Evropa by tak třeba nemusela přijít o El Clásico. To by se ale musel Real a k nim PSG, Bayern, Manchester, Chelsea a další superboháči přidat. Oželet současné zavedené fotbalové struktury a vstoupit na nové pole. Neorané, ale bohaté. Mnohem více, než současné.