Angličtí agenti tvrdí, že jezdit do Česka za pozorováním nemá smysl, protože jsou naši hráči předražení

Někdejší strážce svatyně West Hamu United Luděk Mikloško aktuálně pracuje pro agenturu Sport Invest (zatím naposledy poslali Koubka do Rennes či Mazucha do Hullu City), ve které plní úlohu manažera a vyhledavače talentů. A jeho doménou jsou ostrovy, kde má velké jméno.

Angličtí agenti tvrdí, že jezdit do Česka za pozorováním nemá smysl, protože jsou naši hráči předražení

To, že by Česko nemělo talenty, pětapadesátiletý internacionál odmítá. "Ve věku čtrnáct patnáct let je spousta šikovných kluků. Jen si nechtějí připustit, že cesta na výsluní je ohromně dlouhá. Mladým chybí trpělivost a ochota pracovat na sobě delší dobu. Není náhoda, že se hráči ze zahraničí rychle vracejí. Semele je konkurence. V dorostu v Anglii platí, že na svoji šanci čeká na jednom postu sedm osm hladových vlků. Už jako náctiletí se učí psychické odolnosti. Zato doma se mladí mnohdy cítí jako hvězdy. Jenže po přesunu zjistí, že jsou třeba z hlediska výkonnosti dvacátým hráčem. Pro sebevědomí jde o strašnou šlehu, kterou málokdo ustojí," ozřejmil na stránkách sport.cz bývalý gólman Baníku Ostrava či Queens Park Rangers.

Jak se mu pozdává aktuální situace, kdy do akademií velkoklubů odcházejí již náctiletí teenageři? "Spousta lidí tvrdí, že je lepší, aby mladí zůstali doma a odcházeli jako hotoví hráči. Ale ať mi někdo ukáže českého fotbalistu, který přestoupil v posledních letech přímo do Premier League nebo Championship a pravidelně ji hrál. Takže je třeba možnosti ze zahraničních akademií vnímat jako nabídku z Oxfordu, Cambridge či další prestižní univerzity v běžném studiu. Nejde přece o nic jiného než školu fotbalu. Liverpool, Chelsea nebo další kluby představují tu nejlepší vzdělávací adresu v oboru," doplnil na webu sport.cz rodák z Prostějova, jenž má v národním mužstvu dvaačtyřicet startů.

Pět prvoligových střelců, kteří se snaží letos přesvědčit o své důležitosti

Aktuálně podle něj zažívá český fotbal ústup z pozic, o čemž svědčí i neustálé propady v žebříčku FIFA. "Ve světovém žebříčku jsme spadli. Pohybujeme se kolem čtyřicáté příčky. A přesně tak se na nás dívají velmoci jako Itálie, Anglie, Německo či Španělsko. Vnímají nás jako zemi druhé kategorie. Řada anglických agentů mi řekla, že do Česka nemá ani smysl jezdit za pozorováním, protože naši hráči jsou předražení. Pořád slyším, že chceme dělat přestupy za několik miliónů liber. Ale to je úroveň, do které my nepatříme. Chybí nám konkurence. V mládežnických týmech většinou trenéři šikovnému klukovi povolí. Jsou rádi, že takového hráče mají. Přitom nároky by měly být naopak větší. Fotbalista si v takové situaci uvědomí, že bez něj tým nepojede. Logicky ve vývoji ustrne," připomněl Mikloško, jehož názory vyšly na portálu sport.cz.

Ještě to není tak dávno, co pomáhal zprostředkovat přesun exslávistického brankáře Víta Jaroše do Liverpoolu. Ve městě Beatles to však šestnáctiletý mladík bude mít mimořádně složité i přes podpis tříleté smlouvy.První český fotbalista, který se prosadil v Anglii, mu řekl, že jsou Reds odměnou, ale že opravdová dřina teprve přijde a právě se ocitá na bodu nula. Kvůli jeho inteligenci ovšem věří, že ve velkém fotbalu uspěje. "Jeho transfer mu nedává záruku, že bude chytat jednou v prvním týmu. Upřímně, dostat se z akademie do Premier League, je prakticky nemožné. Ale rozhodně si díky zkušenostem a tréninkovému procesu v Anglii může otevřít cesty do jiných klubů v Evropě. Určitě je lepší, když si jako náctiletý přivykne větší tréninkové intenzitě. Ta je v zahraničí během přípravy stejná jako v Česku při zápase. Není divu, že pak kluci mají problém se adaptovat. Třeba z domácích soutěží brankáři rozhodně nemohou po kondiční stránce být připraveni na Premier League. Pokud se mě někdo zeptá, zdá má za pomyslným studiem fotbalu vyrazit do zahraničí, moje odpověď je jednoznačně ano. V anglickém klubu berou každého kluka jako velký vklad pro budoucnost. Hlídají si jeho vývoj. A v top klubech je na můj vkus až rozmazlují. Ráno je vyzvedne auto, odveze do školy, pak na tréninkové hřiště, následně domů. Na naše poměry je servis neskutečný. V Česku jsem na druhou stranu zažil, že kluk šel ráno do školy, ale nenasnídal se. Pak jel jako druhý gólman na zápas, takže nestihl ve škole oběd, a následně chytal jako jednička ve vlastní kategorii. Od rána byl bez jídla. Ale nikdo se nad tím nepozastavuje. V Anglii je třeba na pětačtyřicet hráčů v akademii čtyřicet zaměstnanců," uzavřel své zajímavé povídání pro sport.cz Mikloško.

Ostře sledované tváře druhé ligy: Elitní kanonýr, comebackový král i letitý spasitel