Tomu, co chce Stramaccioni ve Spartě zavést, nejvíce rozumí Rosický. Italovi pomáhá i Hřebík

Jednačtyřicetiletý stratég Andrea Stramaccioni potvrdil, že jeho zaměstnavatel z letenské Generali arény opravdu nebyl daleko angažování italského reprezentanta Emanuela Giaccheriniho, jenž se nalézá na výplatní pásce SSC Neapol.

Tomu, co chce Stramaccioni ve Spartě zavést, nejvíce rozumí Rosický. Italovi pomáhá i Hřebík

"Chtěli jsme ho na pozici hráče číslo 10, tvůrce hry, což je post, který hraje v italské reprezentaci. K příchodu do Sparty byl velmi blízko, všechno jsme měli v rukou my. Pak jsme ale vypadli z Evropské ligy a společně s majitelem klubu jsme se rozhodli, že ho nepřivedeme, protože jeho plat by byl velmi vysoký. Byli jsme to my, tedy Sparta, kdo nakonec couvl," ozřejmil v interview pro aktualne.cz nadřízený Šurala, Kadlece, Lafaty a spol.

Na zmíněnou pozici 10 má Tomáše Rosického, jenž však není k dispozici pořád. Přínos však má bývalý špílmachr Borussie Dortmund či Arsenalu i tak. "Tady mi velmi pomáhá Tomáš. Je to hráč, který působil v Německu a v Anglii, zná mezinárodní prostředí. Jednodušeji rozumí tomu, co tu chci zavést," pokračoval bývalý stratég Panathinaikosu Atény, Udinese či Interu Milán, který přezval již ve svých šestatřiceti letech.

Největší změna, která se po příchodu italského kormidelníka udála, byla ve fyzické přípravě. "Vyznávám o něco tvrdší trénink fyzické kondice, než tu byl dřív, vyšší tréninkové dávky. S dovednostmi na hřišti už Sparta byla na dobré úrovni. Hlavní rozdíl je ve fyzické přípravě a v tom, že já pracuji s týmem specialistů. V Itálii je zvykem specializace. Hlavní trenér je manažerem několika expertů. V Česku hlavní trenér většinou všechno řídí osobně, i když má k ruce pomocníky. Já na silový trénink jdu, pozoruji ho, ale trénink řídí člověk, který je na danou věc specialistou," doplnil na portálu aktualne.cz podřízený prezidenta Daniela Křetínského, jenž se nebál pochválit ani konkurenční Viktorii, která prý nemá tolik dobrých hráčů, ale ti tvoří výborný tým a takovým týmem se podle jeho slov musí stát i Sparta.

Jeho mužstvu je vyčítána i skutečnost, že kvůli velkému nakupování zahraničních posil mají zavřené dveře do áčka mladí odchovanci. A reakce trenéra? "Je to přesně naopak. Nemáme tu nového Krejčího, proto jsme museli přivést Jonathana Biabianyho. Máme ale Michala Sáčka, který bude hrát. Nikdo dalšího, koho bychom mohli ihned využít v ligovém A-týmu, teď ale k dispozici nemáme. Na místech, kde domácí talenty máme, je samozřejmě využíváme. Problém je v tom, že když je český hráč skutečně dobrý, odejde do zahraničí klidně v 17 nebo 18 letech. Zrovna v těchto dnech mi volali z Itálie a chtěli ze Sparty jednoho patnáctiletého hráče," ozřejmil na stránkách aktualne.cz muž zodpovědný za výkony a výsledky slavného pražského "S".

Co jeho vztah s šéfem sparťanské mládeže Jaroslavem Hřebíkem, jemuž řada osobností letenské minulosti nemůže přijít na jméno? "Náš vztah je vynikající. Ukázal mi všechno v tréninkovém centru na Strahově, které nyní přebudováváme tak, aby kromě mládeže sloužilo i ligovému áčku. O Hřebíkovi jsem slyšel už dřív, když jsem sám trénoval mládež. Ta sparťanská patřila v Evropě k nejlepším a věděl jsem, že za ni zodpovídá právě on. Je to velmi zkušený člověk, který mi může pomoci," ocenil svého zkušenějšího kolegu muž, jehož soubor má před sebou domácí duel s Karvinou, ve kterém se bude chtít rehabilitovat za nedávnou blamáž v Brně.

Konečně nová adresa? Holek míří za Holendou, Podaným, Kušnírem a spol.