Arsenal vyhrál nad Fulhamem a dotáhl se na Liverpool

Arsenal si v 36. kole Premier League poradil v derby s Fulhamem 3:1 a dotáhl se na rozdíl jediného bodu na třetí Liverpool, který v sobotu podlehl Portsmouthu 1:2. "Gunners" rozhodli o svém triumfu až v poslední desetiminutovce, kdy se do černého trefili Adebayor a Gilberto Silva.

"Gunners" sice nastoupili proti svému méně slavnému londýnskému rivalovi bez českého záložníka Tomáše Rosického, kterého trápí nespecifikované svalové zranění, ale od úvodního hvizdu dali jasně najevo, kdo je na Emirates Stadium pánem. Již ve 4. minutě přistál pohotový centr Emmanuela Adebayora na hlavičce Cesara Julia Baptisty a ten se přesně trefil pod břevno branky hostí.

Arsenal byl výrazně lepším týmem na hřišti i v následujících minutách, často měl míč na kopačkách a jeho akce měly šťávu. V 6. minutě například nebezpečně hlavičkoval Gilberto Silva, poté zahrozil z 20 metrů Kolo Toure a ve 14. minutě se pokusil z levé strany pokutového území zakončit Baptista, ale těsně minul. Nesmělí hosté se dostali na dostřel branky "Gunners" až v 18. minutě, kdy se míč odrazil k Liamu Roseniorovi, ale jeho dělovka prosvištěla jen podél tyče Lehmannovy svatyně.

"Kanonýři" se i nadále tlačili do útoku, jenže obrana Fulhamu byla pozorná. Až do 30. minuty. To jí po levém křídle unikl Adebayor, který našel přesným pasem nabíhajícího Fabregase a gólman Niemi musel předvést veškerý svůj um, aby jeho pokus vyškrábl mimo tyče. Adebayor zlobil defenzívu hostí i v závěrečné čtvrthodině prvního poločasu, ale ani jeden z jeho dvou slibných pokusů náskok Arsenalu nenavýšil.

I ve druhém poločase pokračoval Arsenal v dobývání branku hostů a u první vážné akce z 48. minuty byl opět Adebayor, ale z hranice velkého vápna branku netrefil. Fulhamu se povedlo alespoň částečně srovnat krok se svým slavnějším soupeřem a Jense Lehmanna vyděsil v 51. minutě pokus Clause Jensena, který těsně minul branku Arsenalu.

Fulham v následujících minutách postupně přidával na obrátkách, naopak Arsenalu už se tolik nedařilo. Kouč hostů Lawrie Sanchez proto posílil útok o Clintona Dempseyho a doufal, že se jeho svěřenci střelecky prosadí. V polovině osmé desetiminutovky zaměstnal obranu "Gunners" nejprve Dempsey, jehož pokus zblokoval William Gallas, a poté se pokoušel hlavičkou zakončit Carlos Bocanegra, ale ani jeho rána gólem neskončila.

O mnoho hůře bylo pro domácí v 78. minutě, kdy brankář Lehmann špatně odhadl situaci ve vápně, míč se dostal k Simonu Daviesovi a ten přeloboval vše, co mu stálo v cestě. Druhou ránu mohl vzápětí zasadit Arsenalu Dempsey, jenže po Daviesově rohu hlavičkoval těsně nad břevno.

V momentě, kdy tlak Fulhamu vrcholil a se zdálo, že hosté musejí zákonitě udeřit podruhé, změnilo nečekaně skóre na druhé straně. Adebayor totiž chytře využil vrátek v obraně hostů a v situaci jeden na jednoho nedal obránci ani gólmanovi šanci. Arsenal výrazně ožil a už v 86. minutě svůj náskok navýšil poté, co si Alexander Hleb došel do pokutového území pro penaltu, kterou nekompromisně proměnil Gilberto Silva.