Doufejme, že Ben Chaim neuslyší při derby se Slavií skandování „Jude, Jude!“

Nejdražší kontrakt v historii české ligy, totiž izraelský reprezentant Tal Ben Chaim ve Spartě za 76 milionů korun, je pro tuzemskou nejvyšší soutěž výbornou reklamou. Jen aby mu to tady v Česku brzy nezhořklo. Hned první setkání s Prahou bylo smutné, taxikář ho při cestě z Ruzyně na Letnou řádně natáhl  - chtěl po něm zas tuhle poměrně krátkou cestu zlodějských 1200 korun. A může být hůř, zvládne Izraelec až při derby se Slavií uslyší jeden z nejčastějších pokřiků, který tento vrchol sezony provází? Totiž skandování „Jude, Jude (Slavie)!“. Buďme ale optimisty, třeba příchod izraelské hvězdy radiální fanoušky kultivuje, že na tohle antisemitské skandování konečně zapomenou.

Doufejme, že Ben Chaim neuslyší při derby se Slavií skandování „Jude, Jude!“

Bylo by dobře, kdyby to nedopadlo jako předloni v Plzni.  Tehdy to mezi příznivci tamní Viktorie vřelo. Jedna z tehdejších hlavních posil, bosenský útočník Aidin Mahmutovič, je totiž muslim a někteří z radikálních fanoušků to nemohli vystát.Na facebookovém profilu Fans FCVP 1911 se dokonce objevila fotka hráče vsazená do loga, které používá kampaň „Islám v Česku nechceme“.

Tahle fotografie ale fanoušky Viktorie rozdělila. Převážná z nich se divila tomu, že má někdo potřebu na Mahnutovičův původ a náboženství upozorňovat. Našli se ale i tací, kteří ve vyznání skvělého střelce viděli obrovský problém.

„Jestlipak si Mahmut na soustředění s Viktorkou vynucuje halal pokrmy. V Teplicích se totiž taky stravoval samostatně,“ upozorňoval například uživatel Thefty Fox, mezi jehož oblíbené stránky patřil i oficiální profil Tomia Okamury, který vybízel k tomu, aby lidé nejedli kebab. Post s kritikou Mahmutoviče se ovšem líbil i jiným fandům Viktorie Plzeň.

Vše se vyřešilo tím, že Mahmutovič celkem brzy z Plzně odešel.

Neznalost, neinformovanost a hloupost

Snad tohle Tal Ben Chaim nebude muset na Letné absolvovat.

Jak už jsem několikrát zmínil, již před více než třinácti lety, přesně 10. dubna 2004, napsal publicista Vladimir Kučera, známý mj. z moderování úspěšného pořadu České televize „Historie.cs“, v deníku Sport komentář, který sedí dodnes jak zadnice na nočník. Přišel v něm na to, že ze známého Poláčkova románu „Muži v ofsjadu“ vyplývá, že za první republiky fandila většina pražských Židů Spartě. Kučera mj. napsal:

„Stalo se třeba zvykem pokřikovat na hráče Slavie ‚Jude‘. Možná to ‚sešívaným‘ trochu přinesl pan Načeradec z Mužů v ofsajdu od Karla Poláčka. Neboť tento tlustý majitel obchodu konfekcí a gumáky byl Žid jako poleno. A byl současně také zarytý příznivec červenobílých. Dáme-li to hezky dohromady, co jiného mohou být slávisté než Jude. Kluci jedni sešívaní, židovští...

Ovšem začtěme se pečlivě do řádek Mužů v ofsajdu, slavné knihy o fotbalových fanoušcích starých časů - k panu Načeradci hovoří árijský Žižkovák pan Eman Habásko st.: ‚Bez urážky, pane... Já vždycky slyším, že páni vod vaší víry drží se Spartou, kdežto křesťanisou víc nakloněni Slavii.‘ A pan Richard Načeradec: ‚Chcete říct, že já, jakožto žid, měl bych bejt při Spartě. No, to zas dovolte. Já vím, že moc židů jde za Spartou, ale kompletně ne. Já vám něco řeknu. Kdyby celá náboženská obec i s vrchním rabínem vzývala Spartu, já zůstanu věrnej pěticípý hvězdě Slavie. Od toho neustoupím. Jak jsem koupil, tak prodám.‘ Tak to stojí na straně 73, sedmý řádek odzdola (Karel Poláček: Muži v ofsajdu, jedenácté vydání, Praha, Československý spisovatel 1978)

A je to. Hodnověrný pramen tedy udává, že pokud by sparťanské tvrdé jádro mělo na někoho relevantně pokřikovat: ‚Jude!‘, pak samo na sebe a na svůj tým. Neboť z tradice - jak vidno - rudí z Letné jsou ten klub, jenž v časech, kdy skutečné fandovství se u nás formovalo, byl ve velké oblibě pražských Židů. A kořeny nikdy neusekneš... Podstatnější však je, že tato historka svědčí o hlubším: v jádru každé zlé pověry, a tou antisemitismus bezesporu je, najdeme zpravidla neznalost, neinformovanost a hloupost. Ty vedou do velmi temných časů. Letos v říjnu to bude šedesát let (nyní už tedy 73 let - pozn. aut.), co autor Mužů v ofsajdu Karel Poláček umřel v osvětimské plynové komoře. Dozajista kolem něho umíralo hodně židovských sparťanských fotbalových fanoušků. Držících se za ruce se slávistou Načeradcem.“


Tolik Vladimír Kučera ve skvělém sloupku, který platí dnes úplně stejně jako v roce 2004, co byl napsán.

V roce 2013 jsem v souvislosti s tím napsal: „Nejlepší by nyní asi bylo, kdyby úspěšné české osobnosti, umělci, publicisté, sportovci židovského původu, kteří přejí Spartě, veřejně vysvětlili a jasně sdělili části sparťanských fanoušků, že urážlivé pokřiky ‚Jude– Slavie!‘, transparenty pomalované Davidovými hvězdami v červenobílém provedení atd. urážejí i je a aby toho fandové nechali. Koneckonců mohou to udělat i sparťanské osobnosti, které židovského původu nejsou. Protože tyhle projevy jsou společnosti mnohem nebezpečnější než nějaké čmoudíky a pyrotechnika!“

Řádná odpověď po deseti letech?

V době, kdy se jednou z největších hvězd stává izraelský reprezentant Tal Ben Chaim k tomu možná nastává nová, vhodná příležitost.

Letos „oslaví“ už deset let dopis adresovaný předsedovi představenstva klubu Danielu Křetínskému. Ten v srpnu 2007 podepsal vedle předsedy Židovské obce v Praze Františka Bányaie i ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát.

„Užití německého označení pro Židy ‚Jude‘ při skandovaném pokřiku nenechává na pochybách, že je toto označení míněno hanlivě jako nadávka, jako tomu bylo v období masové perzekuce Židů v období druhé světové války,“napsali představitelé Židovské obce. Zástupci obce a významné muzejní instituce v této souvislosti připomněli, že tomuto pronásledování jenom v Čechách a na Moravě padlo za oběť na 80 tisíc Židů, československých občanů. „Skandovaným pokřikem ‚Jude!‘ (v minulosti i s nápisy na transparentech) se část příznivců vašeho klubu otevřeně hlásí k nacistickému antisemitismu, aniž by proti tomu váš klub rozhodně vystoupil,“ uvedli zástupci Židovské obce v roce 2007.

Po deseti letech může konečně nastat zlepšení.

Věci se posouvají k lepšímu, ostatně dnes se ani nechce věřit tomu, že se ještě na začátku 21. století musel ghanský útočník ve službách Slovanu Liberec Gyan Baffour po svém příchodu pod Ještěd převlékat v oddělené kabině béčka.