V Leverkusenu skončil trenér, který porážel Guardiolu. Vymění teď Wengera?

Už několikrát měl v této sezoně namále, ale přišlo to až po 23. kole Bundesligy. Osudným se mu stal debakl 2:6 v Dortmundu. Leverkusen je bez trenéra. Rogera Schmidta vedení klubu v neděli večer odvolalo.

V Leverkusenu skončil trenér, který porážel Guardiolu. Vymění teď Wengera?

„Nebylo to jednoduché rozhodnutí, ale museli jsme se k něčemu odhodlat,“ vysvětloval v mediálním prohlášení klubový ředitel Michael Schade. Údajně zásadně proti byl sportovní ředitel Rudi Völler, útočná legenda německé kopané. Nicméně to nepomohlo. Schmidt končí.

Na písmeno „L“ začíná i jiný evropský velkoklub, Leicester. I on hraje letos Ligu mistrů a i on vyměnil v této fázi trenéra, když „byl odejit“ strůjce tamního mistrovského zázraku Claudio Ranieri. Taky po prvním osmifinále Ligy mistrů, ale s větší šancí na postup. V Seville prohrály Lišky 1:2, zatímco Bayer v Madridu s Atléticem 2:4. Tady aktuální podobnost ale končí.

Leverkusen je totiž na německé scéně stálicí, za posledních čtrnáct let se pohyboval výhradně v horních patrech, loni byl čtvrtý, o rok dříve dokonce třetí. To už s výrazným rukopisem Rogera Schmidta, ambiciózního kouče s horkou krví. Jeho filozofií bylo a je hrát agresivní fotbal s vysokým blokem a rychlými brejky. To se všeobecně líbí, proto byl Schmidt na lavičce Leverkusenu hájen i v době, kdy se klubu moc nedařilo, jako třeba v této sezoně na podzim. Nyní však džbán vody přetekl.

Říká se o něm, že Schmidtův herní styl je mixem rukopisu Jürgena Kloppa v Dortmundu či Liverpoolu a Pepa Guardioly z Bayernu, potažmo ze City. Však také samotný Schmidt jako jediný trenér v Bundeslize má s Guardiolou pozitivní bilanci, ze sedmi vzájemných duelů na německé scéně jej dokázal čtyřikrát porazit. Vida, ani taková přidaná hodnota jej nezachránila v křesle leverkusenského týmu.

„Musíme mu za tři léta v našem A týmu poděkovat,“ vzkázal mu na cestu Schade. Co na to Schmidt? Kdysi průměrný hráč, který začal trénovat až v 37 letech (za týden mu bude 50 let) a jednu dobu dokonce pracoval jako vystudovaný inženýr, si s tím hlavu neláme. Už kdysi totiž prohlásil: „Nikdy jsem se nechtěl živit jako fotbalový trenér, byl to vždy jen můj koníček.“

Bude to platit i po vyhazovu z Leverkusenu? Tipuji, že těžko. Už na podzim se totiž jeho jméno objevovalo v souvislosti s Arsenalem a to ještě neměl ArseneWenger svoje křeslo tak nahnuté. A Schmidt byl pod smlouvou v Bayeru do roku 2019. Ani jedno už nyní neplatí.