Tottenham stvořil nový thriller 160 sekund. V hlavní roli Harry a Harry

Na jedné straně zmar, na druhé slastné pocity. Ve fotbale ale nic netrvá věčně a role se mohou prohodit během úplné chvilky. V londýnském derby mezi Tottenhamem a West Hamem přesněji řečeno za 160 sekund. Na White Hart Lane se v sobotu udál jeden z nejlepších obratů v Premier League za poslední dobu.

Rychlé zvraty ve chvílích beznaděje na jedné straně vcházejí do dějin. Liverpoolský obrat istanbulského finále Ligy mistrů proti AC Milán, šokující otočení Manchesteru United ve finále stejné soutěže v roce 1999 proti Bayernu Mnichov.

Učebnicové příklady má i Premier League, třeba kolaps Liverpoolu, který si v roce 2014 nechal utéct třígólové vedení na hřišti Crystal Palace, kde domácí za devět minut vyrovnali na 3:3. Ještě hůř dopadl Arsenal, kterému po 67 minutách nestačilo vést o čtyři góly v Newcastlu, aby si v únoru 2011 odvezl ze stadionu St. James´ Park jen remízu 4:4.

Na jedné straně kolaps, nechápavé pohledy, běsnění trenéra, na druhé exploze radosti, mohutné oslavy fanoušků, kteří i zisk bodu oslavují jako mistrovský titul. Zkrátka spousta emocí. Pár tisícovek vyvolených na stadionu se do konce života může chlubit tím, jak legendární duel vidělo na vlastní oči.

Anglická nejvyšší soutěž přitom trefám v závěrech zápasů přímo nahrává. Jen málo týmů je ochotných spokojit se s remízou, intenzita většiny utkání ubírá víc sil hráčům, kteří jsou v závěrech logicky náchylnější k polevení v koncentraci. Roli hraje nejen fyzická, ale i mentální únava.

Letošní Premier League si zapamatuje strhující závěr derby mezi Tottenhamem a West Hamem. Hosté vedli ještě po 88 minutách 2:1, pak se ale začaly dít věci. V 89. minutě kapitán Spurs Harry Kane vyrovnal, o chvilku později z penalty poslal domácí fanoušky do extáze. Famózní obrat, za který si ale budou drbat hlavu i dva hostující hráči – u první trefy brankář Darren Randolph nasměroval míč jen ke střelci, u druhého jasnou penaltu zavinil Havard Nordtveit.

Jak je důležité míti Kanea. Hlavně v derby

Paradoxní je, že Kane nebyl na hřišti 89 minut téměř vůbec vidět. Jenže dva góly z něj udělaly muže zápasu. A dost pravděpodobně i hrdinu celého kola. Anglický reprezentační útočník znovu prokázal, že v londýnských derby má zvýšený gólový apetit. V kariéře jich odehrál 22 a zaznamenal v nich již 18 gólů. Unikátní bilance, kterou se žádný jiný hráč v Premier League nemůže pochlubit. A to hráli v Chelsea či Arsenalu v minulosti jiní kabrňáci…

Přitom před utkáním se ohledně Kanea probírala úplně jiná otázka, než kolik gólů nasázel celkům z Londýna. Šlo o peníze, jak jinak. Třiadvacetiletý fotbalista by si dovedl v Tottenhamu představit lepší plat, přestože má podepsanou smlouvu až do roku 2020. Jenže padesát tisíc liber týdně, to je trochu málo… Aspoň ve srovnání s ostatními předními útočníky v anglické lize.

Tak třeba Jamie Vardy si v Leicesteru City řekl o 120 tisíc liber týdně, Daniel Sturridge v Liverpoolu bere dokonce 130 tisíc, přestože se o něm nedá říct, že je pevný člen základní sestavy. V současné době téměř neomezených finančních možností fotbalových velikánů by se chtělo říct, že se jedná o formalitu, ale je tu trochu zádrhel. Tottenham je jiný. Své hvězdy dlouhodobě nepřeplácí, platovou hladinu drží alespoň v relativním srovnání s ostatními kluby na nižší úrovni.

Znamená to snad, že Kane si postaví hlavu a půjde tam, kde mu dají víc? Rozhodně ne. V jeho případě lze použít pořekadlo, že peníze nejsou všechno. Ve Spurs má i jiné benefity. Za krátkou dobu si v klubu vybudoval pevnou pozici, je jednoznačně útočník číslo jedna. Pro fanoušky je modla, navíc klubový odchovanec. Hraje Ligu mistrů. A ambice Spurs na mistrovský titul jsou nejreálnější za poslední léta.

K tomu má velmi dobrý vztah s trenérem Mauriciem Pochettinem. Argentinec se jej zastává, kde může. Bránil jej při špatných výkonech anglické reprezentace na Euru ve Francii, podržel jej v minulé sezoně, kdy měl Kane slabý rozjezd ročníku a objevily se hlasy, že je pouze kometou jedné sezony. Pochettino v něj už tehdy měl bezmeznou důvěru, kterou se nebál vyslovovat nahlas. Že má o Kanea zájem Manchester United? K přestupu zřejmě může dojít jen v případě, že by si útočník na Old Trafford mohl vzít i Pochettina… Do té doby se jedná spíš o produkt novinářské fantazie.

To ovšem neznamená, že by Kane neměl dostat přidáno. Je pravděpodobné, že jeho plat se posune blíž ke stotisícové hranici, při rozmařilé náladě prezidenta klubu Daniela Levyho ji i překročí. O nějakou libru navíc si ale možná brzy řekne i jiný Harry. Úvodní branku v derby s West Hamem vstřelil dvacetiletý mladík Harry Winks. Poprvé v životě odehrál v Premier League celých devadesát minut. A popravdě, cenu pro nejlepšího hráče zápasu si zasloužil spíše on. Jo, Harry, tohle jméno teď u Spurs zkrátka frčí.