Anglický FA Cup: Fotbalový svatý grál

Uplynulý víkend patřil v Anglii zápasům třetího kola FA Cupu. Nejstarší pohárová soutěž na světě se tedy dostala do fáze, kdy se do bojů zapojují nejlepší týmy v zemi. A ani tentokrát nebyla o překvapivé výsledky nouze. Vypukl zkrátka další hon za fotbalovým Svatým grálem. Čtenáři bestselleru Šifra mistra Leonarda jistě prominou...

Anglický FA Cup: Fotbalový svatý grál
Nápad na založení unikátní pohárové soutěže vznikl v létě roku 1871 v sídle Fotbalové Asociace. „Všechny kluby, které naše asociace sdružuje, by měly mít možnost vzájemné konfrontace,“ prohlásil v Londýně tehdejší šéf anglického fotbalu Charles Alcock. A jeho slova dopadla na úrodnou půdu. Už za několik týdnů se rozjel první ročník soutěže pracovně nazvané Challenge Cup.

První pohárové „výzvy“ se v sezóně 1871/72 zúčastnilo pouhých 15 klubů. Historicky prvním vítězem se stal klub Wanderers, složený z bývalých hráčů středních škol a univerzit. Zápas na stadionu Kennington Oval sledovaly dvě tisícovky platících diváků, kteří výměnou za jeden šilink viděli vítězství ex-studentů nad týmem Royal Engineers 1:0.

První trofej, mnohem menší než ta současná, putovala po klubových síních slávy až do roku 1895, kdy jí získali fotbalisté Aston Villy. Hrdí Villans vystavili pohár v jednom z birminghamských obchodů s fotbalovým vybavením a jednoho z kolemjdoucích zaujal stříbrný krasavec natolik, že si ho odnesl domů a už ho nikdy nikomu neukázal. Současná trofej je na světě od roku 1992 a je už čtvrtou mutací svého o 135 let mladšího předka.

První finále ve Wembley vidělo 200 tisíc fanoušků

V lednu roku 1922 položil Vévoda z Yorku (budoucí král Jiří VI.) základní stavební kámen stadionu ve Wembley. Fotbalový chrám vyrostl rekordně rychle a už o 12 měsíců později předali architekti šéfům Asociace hotový stadion a účet na 750 tisíc liber. Zbrusu nový trávník pokřtili svými kopačkami fotbalisté Boltonu a West Hamu. Toto finále FA Cupu sledovalo v roce 1923 ve Wembley neuvěřitelných 200 tisíc fanoušků.

Od té doby se hrálo finále ve Wembley každý rok (kromě období druhé světové války) až do roku 2001, kdy byl slavný stadion srovnán se zemí a finálové bitvy se přesunuly na moderní stadion Millenium v Cardiffu.

S pádem Wembley výrazně upadla i prestiž pohárové soutěže. S místem konání finálového zápasu to však nemělo co do činění. Problém byl v termínové listině a nastal ještě před uzavřením londýnského stadionu. V sezóně 2000/01 se totiž prestižní třetí kolo hrálo už v prosinci, finále pak přišlo na řadu ještě před závěrečným ligovým finišem, a ztratilo tak čestnou funkci „tečky“ za sezónou. Fotbalová slavnost se tak rázem dostala do stínu boje o titul a o záchranu a konzervativní angličtí fanoušci byli pobouřeni. Fotbalová Asociace si brzy svou chybu uvědomila a rychle se vrátila k zaběhnutému modelu.

Loňskou pohárovou sezónu označují ostrovní znalci za renesanční. „Ze všech stadionů v zemi k nám přicházely zprávy o diváckých rekordech, někdy byla návštěvnost dokonce nejlepší za posledních dvacet let. Televizní sledovanost byla skvělá a finále mezi Manchesterem United a Arsenalem vidělo čtrnáct milionů fotbalových fanoušků na celém světě,“ chlubil se loni v létě Brian Barwick, šéf exekutivy FA.

Z vítězství v FA Cupu se zatím radovalo 42 různých týmů. Nejúspěšnější je v tomto ohledu Manchester United, který získal slavnou trofej už desetkrát. V závěsu jsou Arsenal a Tottenham s osmi triumfy na kontě.

„Finále této soutěže je nejprestižnější zápas hned po finále mistrovství světa. Navíc FA Cup je jen náš,“ řekl v roce 1978 dojatý Sir Bobby Robson poté, co dovedl až na vrchol tým Ipswich Town. Asi nepřeháněl.

[ 9.12.2006 - Jakub Otava. Foto: Reuters ]