Duel českých brankářů skončil remízou

Sedmnáct let čekají hráči Tottenhamu na triumf na půdě svého londýnského rivala z Chelsea a ani tentokrát se jim to nepovedlo, i když ve čtvrtfinále Anglického poháru měli k úspěchu hodně blízko. Ještě v 85. minutě totiž vedli nad svým sokem 3:2, ale poté vyrovnal náhradník Kalou. Odveta se bude hrát 19. března.

Mezi tyče obou týmů se od začátku postavili čeští gólmani - zatímco v brance "Blues" hlídkoval Petr Čech, naproti němu střežil svatyni Spurs Radek Černý. A byl to právě bývalý slávistický brankář, kdo si jako první sáhnul na míč, když ve 2. minutě zlikvidoval volný přímý kop Franka Lamparda.

Jako první ale lovil míč ze své sítě zkušenější Čech. Ve 4. minutě sice zabránil ve skórování Aaronu Lennonovi, ale o minutu později už neuhlídala obrana Chelsea, postrádající dirigenta Johna Terryho, Dimitara Berbatova, a ten se ze středu pokutového území trefil přesně do pravého horního rohu.

Chelsea se poté marně pokoušela vyrovnat, ale ani slibný Essienův pokus z 10. minuty za zády brankáře Černého neskončil. Mnohem úspěšnější už byl ve 22. minutě Lampard, který si ve středu pokutového území zpracoval přihrávku Michaela Ballacka a vyrovnal.

Spurs se ale ani v nejmenším nechtěli vzdát, ve 27. minutě sice prověřil z dvaceti metrů Černého pozornost Lassana Diarra, ale gólu se dočkali hostující hráči. Po Lennonově centru si ve 28. minutě nešťastně sklepl míč do vlastní branky Essien.

Spurs v aktivní hře nepolevili ani poté, což se jim nakonec vyplatilo. V 36. minutě se totiž za záda Petra Čecha trefil Hossam Ghaly. Chelsea se zoufale snažila vrátit do zápasu, přidala na obrátkách, ale neujal se Ševčenkův pokus, ani Essienova hlavička, která mířila vysoko nad Černého branku, ani těsně před přestávkou volný přímý kop Didiera Drogby.

Po příchodu z kabin se vyznamenali oba gólmani. Ve 48. minutě nejprve Čech zlikvidoval dalekonosnou střelu Jermaina Defoea a hned z protiútoku se zapotil Černý, jehož z deseti metrů prověřil pohotový Lampard. Největší šanci navýšit náskok měl Tottenham v 52. minutě, ale pokusy Defoea a Berbatova Čech vyboxoval.

Poté se hra uklidnila a šancí na obou stranách výrazně ubylo. Až v 66. minutě, krátce po svém příchodu na hřiště, zahrozil Salomon Kalou, ale ani on, ani o chvíli později Ricardo Carvalho gól nevsítili. Chelsea tak zúročila mírnou střeleckou převahu až v 71. minutě, kdy Černého překonal z hranice malého vápna Lampard. O chvíli později se na druhé straně mohl prosadit Didier Zokora, ale Čech jeho pokus ze šestnácti metrů vytáhl vedle tyče.

Na začátku deváté desetiminutovky nejprve zahrozil dalekonosnou střelou Essien, a poté dostal brankář Černý žlutou kartu za zdržování. A Chelsea v 86. munitě vyrovnala, když si Kalou naběhl na Drogbovu hlavičku a nedal Černému nejmenší šanci. "Kohouti" poté mohli zachránit vítězství, ale Defoe trefil v 88. minutě jenom břevno.

Do semifinále postoupil Blackburn, který porazil 2:0 Manchester City. Autor první branky Aaron Mokoena byl v 69. minutě po druhé žluté kartě vyloučen, ale domácí náskok nejen udrželi, ale Derbyshire v závěru výhru ještě pojistil.

Výsledek:

Chelsea - Tottenham 3:3 (22. a 71. Lampard, 86. Kalou - 5. Berbatov, 28. Essien vl. gól, 36. Ghaly)
Blackburn - Manchester City 2:0 (27. Mokoena, 90. Derbyshire)
Plymouth (II. liga) - Watford 0:1.

[ 11.3.2007 - eFotbal.cz | Foto: ČTK ]