Chelsea loni hospodařila se ztrátou 80 milionů liber

Úřadující šampión anglické Premier League londýnská Chelsea hospodařila v loňském roce s osmdesátimilionovou ztrátou (před zdaněním). V pondělí o tom informují anglická média.

Chelsea loni hospodařila se ztrátou 80 milionů liber
Ztráta je sice o šedesát milionů nižší než v předchozím roce, ale stále je třetí nejvyšší v historii anglického fotbalu vůbec, upozorňuje Daily Telegraph.

"Majitel Roman Abramovič bude povzbuzen tím, že výkonný šéf Peter Kenyon snížil ztrátu za finanční rok, který skončil v červnu 2006, o 42,9 procenta," píše list. Ztráta je rovněž nižší než ta z roku 2004 - prvního pod novým majitelem Abramovičem. Tehdy byl londýnský klub v minusu o 87,8 milionu.

Ruský miliardář Abramovič už na koupi klubu, nové hráče a další investice vynaložil 440 milionů liber, spočítal The Telegraph. Podle Guardianu dokonce utratil Abramovič už více než půl miliardy.

Problém je především stále s vysokými investicemi do nových hráčů. Ve zmíněném období (2005/2006) investovala Chelsea do posil včetně takových fotbalistů jako Andrej Ševčenko, Salomon Kalou, Michael Essien či Shaun Wright-Phillips více než 100 milionů. Podle Guardianu utratili Blues za hráče od Abramovičova příchodu neuvěřitelných 375 milionů liber.

Podle vedení klubu dosáhla Chelsea loni lepšího výsledku tím, že utrácela méně za nákupy hráčů a že se jí podařilo zvýšit odbyt suvenýrů o 44 procent na 11 milionů liber a celkový příjem o 2,3 procenta na 150 milionů liber. Zvýšily se také příjmy od sponzorů a za televizní práva. Například společnost Samsung platí podle odhadů deset milionů liber ročně.

Ředitel klubu Peter Kenyon řekl, že je s výsledky a zejména s trendem spokojen. "Loni jsme přijali některá bolestivá rozhodnutí k tomu, abychom dosáhli dlouhodobých podnikatelských cílů. Tato data ukazují, že to byl správný krok," zdůraznil.

[ 19.2.2007 - Reuters / eFotbal.cz, ČTK l Foto: Reuters ]