Arsenal v poháru jen remizoval, Chelsea postupuje

Arsenal na svém novém stadionu Emirates Stadium přivítal v sobotu v pátém kole FA Cupu Blackburn a po remíze 0:0 jej čeká opakovaný zápas. Arsene Wenger nenominoval do základní sestavy Tomáše Rosického, který si po minulém zápase stěžoval na poranění kotníku. Proto ho trenér raději nechal odpočívat na lavičce náhradníků. Rosický si zahrál alespoň v závěru.

Zápas se odehrával hlavně pod taktovkou Arsenalu. Jenže obrana Blackburnu byla velmi pečlivá a jakmile se Arsenal dostal do blízkosti jejich branky, míče mizely v autech nebo je hosté odkopávali daleko do středu hřiště.

Zápas to nebyl na pohled zajímavý. Obě mužstva se snažila hlavně nedostat gól a hra podle toho vypadala. Arsenal se sice snažil hrát aktivně na tři útočníky, ale nikdo z nich se nedokázal prosadit. I přes optickou převahu domácích se na bezgólovém stavu nic neměnilo.

Vzhledem k vývoji utkání nastoupil v sedmdesáté minutě Tomáš Rosický a na hře Arsenalu to bylo znát. Henry se díky jeho přihrávkám dostával do více šancí. Ale žádný gól to nepřineslo. Rosický se dokonce v 83. minutě dostal do jasné gólové šance, ale noha gólmana z Blackburnu zachránila hostující tým před pohromou. O pět minut později mohli hráči Blackburnu opět děkovat svému brankáři, který vychytal tři střely v krátkém sledu za sebou.

I přes úpornou snahu domácích se v posledních minutách na stavu nic nezměnilo a obě mužstva se tak rozešla smírně.

Chelsea postoupila do čtvrtfinále poté, co porazila druholigový Norwich 4:0. Český brankář Petr Čech tak nedostal gól už v sedmém utkání po sobě, v sobotu ho však hned dvakrát zachránila tyč. Čech si ještě pořádně nesáhl na míč a již mohl kapitulovat, ale záložník Safri trefil jen brankovou konstrukci. Český reprezentant pak v závěru dvakrát předvedl své umění, když konečky prstů vyrazil hlavičku Crofta na spojnici tyče a břevna a následně si poradil se střelou Fotheringhama z pěti metrů.

Chelsea se dostala do vedení pět minut před pauzou, když Wright-Phillips tečovanou střelou z hranice pokutového území překonal brankáře Gallachera, který již v 11. minutě vystřídal zraněnou jedničku Marshalla. Druhý gól po změně stran přidal kanonýr Drogba, pak skóroval do prázdné branky Essien po přihrávce Ševčenka, jenž skóre uzavřel přesnou hlavičkou k tyči.

O postup v odvetě bude bojovat také Middlesbrough, které remizovalo 2:2 s druholigovým West Bromwichem, přestože dvakrát vedlo. Odveta čeká i na vedoucí celek anglické ligy Manchester United. Ten oslaben o několik hráčů základní sestavy, kteří dostali od trenéra Fergusona volno, remizoval 1:1 s Readingem. Manchester měl celé utkání převahu, ovšem většinu šancí nedokázal využít. Trefil se pouze defenzivní záložník Carrick ranou z 25 metrů. Hosté vyrovnali v polovině druhé půle, když po rohovém kopu zamířil hlavou přesně pod břevno Gunnarsson.

Výsledky - 5. kolo:

Arsenal - Blackburn 0:0, Middlesbrough - West Bromwich Albion 2:2, Chelsea - Norwich 4:0, Plymouth - Derby 2:0, Watford - Ipswich 1:0, Man. United - Reading 1:1.

[ 17. 2. 2007 - eFotbal.cz, ČTK | Foto: bbc.com ]