Liverpool nedal Chelsea s navrátilcem Čechem šanci

Ani navrátilec Petr Čech nezabránil porážce londýnské Chelsea v Liverpoolu. Sobotní zápas 24. kola anglické Premier League vyhráli domácí na Anfield Road 2:0 a stáhli náskok druhých Blues na pouhých pět bodů. Šlágr kola rozhodly branky Kuijta a Pennanta z prvního poločasu.

Liverpoolu se na domácím hřišti letos v zimě mimořádně daří. V posledních čtyřech duelech na Anfield Road nasázeli Reds do sítí soupeřů dvanáct branek a navíc ani jednou neinkasovali.

Reprezentační gólman Petr Čech, chytající po říjnové zlomenině lebky se speciální helmou, měl od úvodu hodně práce. Už ve 4. minutě mu nedal šanci přesnou ranou (zhruba z patnácti metrů) k levé tyči Dirk Kuijt. Za tři minuty se český gólman vytáhl a skvělým zákrokem zabránil druhé brance z kopačky Riiseho. Přesto šli domácí do kabin s dvougólovým náskokem. V 17. minutě se přesným volejem, který orazítkoval břevno a zapadl za záda bezmocného Čecha, prezentoval Pennant.

Chelsea sice měla v první půli míč častěji na kopačkách, ale Reds jsou mnohem nebezpečnější. Mezi tři tyče vystřelili domácí pětkrát, zatímco hostující hráči jen jednou.

Ani ve druhé půli se Blues neprobudili, v náporu pokračují domácí. Pevná obrana Reds, která v posledních jedenácti zápasech inkasovala jen jednou, hráče soupeře do šancí nepouští. V 58. minutě mohli domácí zvýšit, když Kuijtův centr našel v šestnáctce volného Crouche, ten ovšem ve skvělé pozici hlavičkoval jen slabě a přímo do Čechovy náruče. Po hodině hry ještě trefil zdálky břevno Riise.

Dvacet minut před koncem přišel na hřiště Ukrajinec Ševčenko, ale ani on už Blues nespasil. Poslední velkou šanci spálil pět minut před koncem aktivní Kuijt, který z voleje zblízka přestřelil Čechovu svatyni.

Chelsea hrající s velmi kombinovanou obranou, v níž na místech stoperů nastoupili záložník Essien a pravý bek Ferreira, produkovala jednu chybu za druhou. Navíc po dvaceti minutách přišla o Robbena, který si poranil kotník.

Po nedělním utkání na hřišti londýnského Arsenalu tak může lídr soutěže Manchester United odskočit druhým Blues už na devět bodů a přidělat další vrásky na čele kouče José Mourinha.

Aston Villa konečně vyhrála, londýnské derby skončilo dělbou bodů

Aston Villa konečně vyhrála - a to v domácím souboji s nejslabším týmem soutěže Watfordem. Villans dokázali dát nováčkovi dva góly až v samotném závěru - trefil se do vlastní sítě Malky Mackay a v nastaveném čase Agbonlahor. Milan Baroš hrál v základní sestavě, do výraznějších šancí se ovšem nedostal - hostující obrana jej dvakrát chytila do ofsajdové pasti. Jen ve 73. minutě pálil český forvard z dobré pozice těsně vedle a krátce nato byl vystřídán.

V londýnském derby mezi domácím Fulhamem a Tottenhamem na Craven Cottage padly góly až v závěru. Spurs měli více ze hry - navíc hráli od 53. minuty proti oslabenému soupeři. Vyloučen byl po ostrém faulu a druhé žluté kartě Helguson, jenže v 84. minutě proměnil Montella penaltu po ruce Dawsona. Těsně před koncem vyrovnal (zřejmě z ofsajdu) Chimbonda. Český gólman Laštůvka si na střelu sáhl konečky prstů, ale cestě míče do sítě nezabránil.

Přestřelku viděli diváci v Middlesbrough. Nevyzpytatelní domácí tentokrát smetli Bolton 5:1. Skóre otevřel už v 6. minutě vlastní brankou Speed. Další branky přidali Portugalec Xavier, dvakrát ostrostřelec Viduka a Downing. Na 1:3 snižoval po pětadvaceti minutách hry Nolan. Hosté navíc dohrávali o deseti po vyloučení Dioufa v 66. minutě.

V souboji dvou trápících se týmů remizoval Newcastle s West Hamem 2:2. Hosté přitom vedli po 22 minutách už 2:0, domácí ovšem srovnali. O dělbě bodů rozhodla penalta proměněná v 53. minutě Solanem. Reading nedal šanci Sheffieldu United a vyhrál 3:1. Portsmouth se doma trochu překvapivě nedokázal střelecky prosadit v duelu se slabým Charltonem a prohrál 0:1. Rozhodnutí přinesla deset minut před koncem branka Fayeho.

V posledním sobotním duelu nepotěšil své fanoušky tým Manchester City, který doma prohrál s Blackburnem Rovers jasně 0:3. Výhru hostí zajistily dvě trefy norského fotbalisty Pedersena. Třetí branku pak v nastavení přidal mladý útočník Derbyshire, kterému poslal dlouhou přihrávku brankář Friedel. Rovers se tak v tabulce posunuli o pět pozic na desáté místo, když přeskočili mimo jiné svého soupeře, který je třináctý.

Výsledky - 24. kolo:

Liverpool - Chelsea 2:0 (4. Kuijt, 18. Pennant)
Portsmouth - Charlton 0:1 (79. Faye)
Fulham - Tottenham 1:1 (82. Montella z pen. - 88. Chimbonda)
Aston Villa - Watford 2:0 (86. Mahon vlastní, 90.+2 Agbonlahor)
Reading - Sheffield United 3:1 (44. Long, 50. De la Cruz, 70. Hunt - 77. Nade)
Newcastle - West Ham 2:2 (45.+1 Milner, 53. Solano z pen. - 18. Cole, 22. Harewood)
Middlesbrough - Bolton 5:1 (23. a 84. Viduka, 6. vlastní Speed, 10. Xavier, 43. Downing - 25. Nolan)
Manchester City - Blackburn 0:3 (44. a 62. Pedersen, 90.+1 Derbyshire).

[ 20.1.2007 - eFotbal.cz l Foto: Reuters ]