Ferguson se loučil přestřelkou s 10 góly, City domácí porážkou

[tag]OBSAHUJE VIDEO[/tag] Divokou přestřelkou 5:5 na půdě West Bromwiche Albion se s lavičkou Manchesteru United definitivně rozloučil trenér Alex Ferguson. Jeho nástupci Davidu Moyesovi poslední duel v barvách Evertonu nevyšel a prohrál s Chelsea 1:2. Základní cíl pro postup do Ligy mistrů splnil Tottenham, který doma porazil gólem z poslední minuty Sunderland 1:0, ale vzhledem k výhře Arsenalu se musí spokojit s konečným pátým místem.

West Bromwich pořádně znepříjemnil loučení trenérovi Fergusonovi s lavičkou Manchesteru United. Hosté sice dvakrát v zápase vedli o tři branky, ale nakonec odjeli z The Hawthorns pouze s bodem za remízu 5:5. Do poločasu se trefili hostující Šindži Kagawa, vlastním zásahem Jonas Olsson a také obránce Alexander Büttner. Jasně rozehraný zápas však po pauze zdramatizovali góly na 3:2 James Morrison a Romelu Lukaku. Red Devils poté opět šli do třígólového trháku, když se mezi střelce zapsali Robin van Persie, který se s 26 góly stal nejlepším střelcem ročníku, a Javier Hernández. Baggies však předvedli nečekaný finiš, když se v rozmezí pěti minut trefili Youssuf Mulumbu a dalšími dvěma góly dovršil svůj hattrick Lukaku.

Tottenham se proti Sunderlandu za kýženým „vítězstvím naděje“ protrápil a nakonec mu ani tříbodový zisk k proniknutí do Ligy mistrů nestačil. Domácím hrálo přitom vše do karet, jelikož už po čtvrthodině hry byl vyloučen hostující David Vaughan. Silný tlak však domácí nedokázali zužitkovat v góly a Aaron Lennon po přestávce trefil pouze tyč. Když už spěl zápas k remíze, rozjásal fanoušky Spurs krásnou ránou z 23 metrů do horního rohu branky Gareth Bale, nicméně jeho 21. ligová trefa stačila pouze na účast v Evropské lize.

Na Stamford Bridge se se svými pozicemi loučili oba trenéři a lépe vyšel poslední zápas domácímu Rafaelovi Benítezovi, který dovedl Chelsea k vítězství 2:1 nad Evertonem. Už po šesti minutách rozvlnil síť domácí Juan Mata, na jehož gól ještě stačil odpovědět Steven Naismith. V dresu Blues však udeřil probuzený střelec Fernando Torres, který po gólu ve finále Evropské ligy rozhodl po přihrávce Victora Mosese také závěrečný duel Premier League, v níž se prosadil poprvé od prosince loňského roku. Chelsea tak díky udržení třetího místa v tabulce putuje přímo do základní skupiny Ligy mistrů.

Nečekanou domácí porážku si na závěr ročníku připsal Manchester City, který na Etihad Stadium nestačil na průměrný Norwich, jenž vyhrál venku teprve podruhé v sezoně. Hosté vedli po hrubce domácí obrany, kterou potrestal Anthony Pilkington. Za tři minuty sice vyrovnal Jack Rodwell, ale „kanárkům“ opět vrátil vedení Grant Holt. Rodwell vzápětí opět srovnal, ale na parádní sólo Jonnyho Howsona přes půl hřiště už se Citizens odpověď najít nepodařilo.

Premier League, 38. kolo:

Newcastle – Arsenal 0:1 (0:0)
Branky: Koscielny (52.)

Chelsea – Everton 2:1 (1:1)
Branky: Mata (7.), Torres (76.) – Naismith (14.)

Liverpool – QPR 1:0 (1:0)
Branky: Coutinho (23.)

Manchester City – Norwich 2:3 (1:1)
Branky: Rodwell (29. a 59.) – Pilkington (26.), Holt (54.), Howson (65.)

Southampton – Stoke City 1:1 (0:0)
Branky: Lambert (57.) – Crouch (47.)

Swansea – Fulham 0:3 (0:1)
Branky: Kačaniklić (22.), Berbatov (77.), Emanuelsson (90.)

Tottenham – Sunderland 1:0 (0:0)
Branky: Bale (90.)

West Bromwich – Manchester United 5:5 (1:3)
Branky: Lukaku (50., 81. a 86.), Morrison (40.), Mulumbu (81.) – Kagawa (6.), Olsson vlastní (9.), Büttner (30.), Van Persie (53.), Hernández (63.)

West Ham United – Reading 4:2 (2:0)
Branky: Nolan (23., 79. a 87.), Vaz Té (34.) – McCleary (53.), Le Fondre (55.)

Wigan – Aston Villa 2:2 (2:1)
Branky: Boyce (21.), Baker vlastní (45.) – Bent (5.), Vlaar (61.)