Portugalec Xavier měl pozitivní test na steroidy

Dopingový prohřešek portugalského fotbalisty Abela Xaviera z Middlesbrough potvrdila i zkouška vzorku B. Dvaatřicetiletý obránce měl po utkání se Škodou Xanthi v odvetě prvního kola Poháru UEFA na konci září pozitivní test na anabolický steroid dianabol, za jehož užití mu hrozí až ročnín distanc.

"Vzorek B potvrdil původní nález," uvedl dnes mluvčí UEFA. Disciplinární komise se bude Xavierovým případem zabývat 17. listopadu.

Fotbalista má od zveřejnění prvního pozitivního výsledku zastavenou činnost až do vyřešení případu. Úmyslné užití steroidů Xavier popřel. "Jsem přesvědčen, že se najde nějaké zcela nevinné vysvětlení," řekl minulý měsíc rodák z Mosambiku, jenž má na kontě 20 startů v portugalské reprezentaci. Xavier se ve velké formě představil před pěti lety na mistrovství Evropy v Belgii a Nizozemí. Jeho nastřelená ruka ovšem rozhodla semifinále Eura, když po ní Francouzi kopali v nastaveném čase penaltu.

Middlesbrough v odvetě v Řecku remizoval 0:0 a díky vítězství 2:0 z prvního utkání postoupil do druhého kola. Do toho vstoupil ve skupině D vítězstvím 1:0 na hřišti Grasshoppers Curych, v druhém duelu porazil doma Dněpr Dněpropetrovsk 3:0. Dalšími soupeři Middlesbrough ve skupině budou Alkmaar a Litex Loveč.

[ 9.11.2005 - ČTK / eFotbal ]