Koller ukončil kariéru kvůli zraněním, zůstává v Monte Carlu

Jan Koller, nejlepší střelec v historii české i československé reprezentace, ukončil ve svých 38 letech hráčskou kariéru a své rozhodnutí už oznámil svému francouzskému klubu AS Cannes.

Koller ukončil kariéru kvůli zraněním, zůstává v Monte Carlu
Původní informace belgického serveru rtbf.be spekulovala s koncem Kollerovy kariéry údajně v souvislosti se složitou situaci v jeho posledním působišti, jimž byl třetiligový francouzský klub AS Cannes. Pavel Paska sice zprvu nechtěl tyto informace komentovat. "Jediné, co zatím mohu říct, je to, že se k tomu vyjádříme 31. srpna na tiskové konferenci," řekl Paska.

Po konzultaci s Janem Kollerem však konec jeho kariéry už ve středu potvrdil. "S Honzou to bylo v podstatě totéž jako s Patrikem Bergerem. Opakovaná zranění a stále naléhavějí hlásící se fotbalový věk oslabovaly jeho motivaci znovu a znovu začínat s přípravou. V létě začal s tréninkem o něco později, začal hrát přípravné zápasy, ale zase ho zastavil natržený stehenní sval. AS Cannes je sice třetiligový klub, ale zcela profesionální, kde se trénovalo většinou dvakrát denně, ale v Honzově případě to prostě už naplno nešlo," prohlásil Pavel Paska ve středu v poledne.

Klub AS Cannes neměl existenční problémy, které naznačil belgický server rtbf.be a s koncem kariéry Jana Kollera situace v klubu nesouvisela. "Patří libanonským obchodníkům, kteří museli někdy v červenci řešit problémy s licencí, ale nešlo o nic zásadního, to už je v pořádku. Skutečnou příčinou je opravdu zdraví. Uspořádáme 31. srpna v Praze oficiální tiskovou konferenci, na níž sdělíme všechny informace. Teď vám prozradím jenom to, že Honza Koller s rodinou bude dál bydlet v nedalekém Monte Carlu. Je to místo, které si vybral pro život," dodal Pavel Paska.

Koller začal svou profesionální kariéru v roce 1994 ve Spartě, kam původně přišel jako posila pro B mužstvo z Milevska. Tehdejší kouč Sparty Němec Jürgen Sundermann mu však dal šanci i v A týmu, ale po jeho odchodu se příliš neprosazoval. Sparta ho nabídla za 1,2 milionu korun do Českých Budějovic a přestup byl téměř hotov, když se objevila možnost zkusit štěstí na testech v belgickém Lokerenu (1996-99), kam tehdy Sparta prodávala současně Romana Vonáška a Václava Budku. Koller v Lokerenu nakonec odehrál 102 zápasů, v nichž vstřelil 46 branek a vysloužil si přestup do slavnějšího Anderlechtu Brusel (1999 až 2001 s bilancí 85 zápasů / 58 gólů). Velkého uznání se Koller dočkal také v německé Borussii Dortmund, kde v letech 2001 až 2006 oderál 182 zápasů a zaznamenal 79 branek). Vysoký útočník poté působil dva roky v Monaku (54 zápasů, 12 gólů), hrál i za Norimberk (16 utkání / 2 góly), v ruské Samaře (46 zápasů, 16 branek) a od minulého roku pak nastupoval za AS Cannes (47 zápasů / 20 gólů).

202 centimetrů vysoký útočník sbíral také týmové a individuální úspěchy - tituly slavil v české lize se Spartou, v Belgii dvakrát s Anderlechtem, jednou vyhrál i bundesligu v dresu Borussie Dortmund. Byl zvolen nejlepším fotbalistou v ČR (1999) i Belgii (2000). Kromě svých střeleckých schopností se ukázal také jako nadaný gólman - v utkání proti Bayernu Mnichov musel Koller nahradit v brance Dortmundu vyloučeného Jense Lehmanna, a díky několika dobrým zákrokům byl dokonce jmenován brankářem kola v bundeslize.

Koller se také nesmazatelně zapsal do historie české fotbalové reprezentace, kde odehrál 91 zápasů a s 55 góly je historicky nejlepším střelcem. Zúčastnil se třech evropských šampionátů (ME 2000 v Nizozemsku a Belgii, ME 2004 v Portugalsku a ME 2008 v Rakousku a Švýcarsku). V roce 2004 přispěl k zisku bronzových medailí. Koller si zahrál také na MS v roce 2006 v Německu. Reprezentační kariéru definitivně ukončil 5. září 2009 po utkání kvalifikace MS proti Slovensku.

Teď začne se studiem francouzštiny...


Nejlepší střelec v historii české fotbalové reprezentace Jan Koller ukončil ve středu svou bohatou aktivní kariéru a fotbalu dal definitivní sbohem. Osmatřicetiletý hráč poskytl rozhovor, kde mluví o zdravotních problémech, ale také o další plánované budoucnosti.

„Od dubna mám neustálé zdravotní problémy, které vyvrcholily před týdnem natržením předního stehenního svalu. To si zase vyžádá měsíční pauzu, takže jsem se rozhodl, že už je to pro mě trápení a že už to nemá cenu. Proto jsem se rozhodl ukončit profesionální kariéru,“ vysvětlil Koller důvody, proč definitivně pověsil kopačky na hřebík.

Jeho rozhodnutí se nerodilo ze dne na den, ale Koller ho dlouhodobě zvažoval. „Už když jsem začal s Cannes letní přípravu, tak to provázely komplikace. Zvažoval jsem konec a rozhodoval se, ale pokaždé jsem našel chuť se znovu vrhnout do práce. Teď už však tu sílu nemám,“ dodal autor 55 reprezentačních gólů, bronzový z ME 2004, ale také mistr české ligy, bundesligy a dvojnásobný šampion belgické nejvyšší soutěže.

Na svou bohatou kariéru Koller vzpomíná velice rád. „Určitě největším mezníkem v mé kariéře byl přestup ze Sparty do Belgie, do Lokerenu. Tam jsem se nejvíc fotbalově rozvíjel. Na Lokeren, ale i Anderlecht a Borussii Dortmund vzpomínám nejvíce. Měl jsem tam největší úspěchy. Samozřejmě také v reprezentaci, kde jsem se sešel s výbornými fotbalisty a byla radost s nimi hrát,“ shrnul Koller své působení ve fotbale, které se nakonec vyšplhalo na dlouhých 18 let.

Český útočník se už stihl rozloučit i ve svém posledním působišti, třetiligovém francouzském Cannes. „Ještě mě přemlouval prezident klubu, ale pak už věděl, jak jsem se rozhodl. Ve středu jsem se byl v Cannes se všemi rozloučit, spoluhráčům to bylo líto, ale pochopili to, pět měsíců jsem pořádně nehrál. Začínám novou etapu života,“ uvedl s tím, že v nejbližších měsících ho čeká studium francouzštiny.

„Zůstáváme s rodinou v Monaku, od září si chci najít kurz francouzštiny, do roka se chci naučit pořádně jazyk. Poté se porozhlédnu, ale chtěl bych tady nebo v okolí začít dělat něco do fotbalu. Tak uvidíme,“ připustil, že by rád zůstal ve fotbalovém světě. Na práci trenéra si však Koller netroufá. „Na trenérskou práci nemám moc povahu. Dávám si rok, abych se naučil pořádně francouzštinu. Během té doby se pořádně porozhlédnu, popřemýšlím. Uvidíme, co bude nejvhodnější,“ uzavřel střelec 223 soutěžních gólů na klubové úrovni.