Černý: Je to jasná kriminalita, vláda musí zakročit

Vyhrocená situace v londýnských ulicích je stále vypjatější, což přímo na místě sleduje i český brankář prvoligového týmu Queen´s Park Rangers Radek Černý. Ten v úterý popsal, jak konflikt nyní vypadá a co bylo jeho startovacím prvkem.

Černý: Je to jasná kriminalita, vláda musí zakročit
Anglická metropole je v těchto dnech v jednom ohni, výtržníci demolují všechno, co jim přijde pod ruku. "Dosud jsou nepokoje ve čtvrtích, kde žijí chudší lidé. Nemají práci a srocují se tam různé gangy. Nevím o tom, že by to bylo také poblíž místa, kde bydlím já. Může se ovšem stát, že někdo přijde i sem. Těžko odhadnout situaci," prohlásil Černý.

Nespoutané řádění prý rozpoutalo zabití jednoho z výtržníků. "Stal se tady incident, že byl v přestřelce mezi policisty a nějakým gangem zabit člověk. Není to tedy ještě potvrzené, vede se vyšetřování, ale tohle to všechno rozpoutalo, byla to ta prapůvodní věc. Pak se situace svrhla k rabování a podpalování budov včetně různých obchodů," popsal Černý dění ve městě, kde se mají za rok konat letní olympijské hry.

Tamní vláda už chystá tvrdou odpověď. "Britský premiér David Cameron se vrátil z dovolené a vyhlásil, že do ulic pošle až 16 tisíc policistů. Pokud se to nezlepší, bude připravena také armáda. Násilí si už totiž žádá první oběti. V noci z pondělí na úterý byl někdo zastřelen v autě a pak zemřel v nemocnici," řekl bývalý gólman pražské Slavie, jenž razantní zásah jednoznačně schvaluje.

"Premiér řekl, že proti téhle kriminalitě musí nekompromisně zakročit. A má pravdu. Co jsem viděl v televizi, je to opravdu jasná kriminalita. Žádné demonstrace, ale rabování a nic jiného," zdůraznil Černý a naznačil, že nastalý konflikt nestraší jen Anglii.

"Těžko říct, jak to dopadne. Já hlavně doufám, že vláda obnoví pořádek. Pokud by se jí to nepovedlo, znamenalo by to velký problém i pro celý svět, protože pak by se to mohlo stát všude možně. Vždyť tady to začalo kousek u Tottenhamu a pomocí Twitteru a sociálních sítí se to rozrostlo po celé Anglii. To je hodně nebezpečné," řekl gólman celku QPR, který se vrátil do Premier League.

Do ní má vstoupit už tento víkend domácím zápasem s Boltonem, ale možná bude všechno jinak. "Samozřejmě o tom v kabině mluvíme, hodně o tom diskutujeme. Jsou i první zprávy, že pokud to takhle bude pokračovat, naše sobotní utkání se odloží," uzavřel sedmatřicetiletý Černý.